2. Kendim
  3. Düşük Öz Güven ve Değersizlik

Düşük Öz Güven ve Değersizlik

Sevzdr - NaN saniye önce
Merhabalar. Hayatımın hiçbir döneminde yeterli öz güvene sahip olamadım. Kendimi onaylatma ihtiyacı peşimi bırakmıyordu. İnsanların düşüncelerini o kadar merkeze aldım ki yaşam kalitem de oldukça düştü. Geçtiğimiz son iki yılda radikal kararlarla buna bir dur demek istedim. Oldukça da iyi gittiğime inanıyordum. Kendimi keşfetmiş, yapabileceklerime odaklanmış, en önemlisi de kurban psikolojisinden sıyrılmıştım. Bu dönemde tüm dünyayı göğüsleyebilirmişim gibi hissediyordum. Ancak bu yılla birlikte işlerin hiç de öyle olmadığını gördüm. Art arda gelen çalışma ve kişisel yaşamımdaki başarısızlıklar, beni yeniden dibe çekti. Bu şekilde gördüm ki aslında ortaya bir çözüm koyamamışım, bir illüzyona kendimi inandırmışım. Sürekli yetersiz hissediyor, hatalarımda kendime öfke ve kin kusuyorum. Geceleri kafamdaki senaryoların sesinden uyuyamıyorum. Günün analizini yapıyor, insanların bana "aslında" demek istediklerini arıyorum. Bu da beni ciddi anlamda yoran bir sürece dönüştü. Uykusuzluk, iştah problemleri, aniden gelen ağlama krizleri gibi. Şu anda da toparlayacak gücü kendimde bulamıyorum, her seferinde yeniden başa dönecek gibi hissediyorum. Bu yetersizlik hissinden sıyrılmak ve kendimi sevmek mümkün müdür? Uzman bir psikiyatr ile mi görüşmeliyim, psikologla mı? Yardımcı olursanız çok memnun olurum, iyi günler dilerim.
Reyyan AYAPBEK ÖZBEK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar bu durum gündelik yaşamdaki islevselliginizi etkilemeye baslamis.Uykusuzluk,yeme düzeninde bozulma gibi bedenin verdiği alarmlar için öncelikle en yakın psikiyatrist hekime başvurabilirsiniz.Bedenin çabucak toparlanmaya ihtiyacı var.Sonrasinda es zamanli olarak psikoterapi desteği faydali olacaktir.Yetersizlik hissi aslında temeli olmayan bir histir.Cocuklukta yetersiz hissettirildigi için hiç sorgulamadan o hisle dünyaya bakmaya alışmıştır kişi,kendi gözünden kendisine bakınca değişmeye başlar her şey.Psikoterapi süreci işte burada etkili olmaktadır.Destek icin bizler her zaman buradayiz, sevgiler 🌸
Danışan
Teşekkür ediyorum en kısa zamanda planlama yapacağım.
Reyyan AYAPBEK ÖZBEK
Uzman Psikolojik Danışman(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Varoluşsal Anlam Arayışı / Değersizlik Sorunları, İlişki / Evlilik Problemleri, Ruhsal-Toplumsal, Kişisel ve Çevresel Diğer Koşullarla İlişkili Sorunlar