1. Soru Sor
  2. Kendim
  3. Duygudurum bozukluğu

Duygudurum bozukluğu

Ozi - 15 ay önce
Merhaba ben çok mutluyken birden herhangi bir olaya takılıp birden moralim bozulabiliyor. Genellikle sevgilim karşısında oluyor. Aramızda hiç birşey yok iken yaptığı yanlış olmayan ama takıldığım olay karşısında moralim bozulup 2-3 gün bu modda kalabiliyorum. Çok çabuk sinirlenebiliyorum. Sizce ne yapmalıyım. Nasıl aşabilirim bu durumu.
Aybegüm ÇEKIÇ
Uzmanın Cevabı: Merhabalar. İlişkinizin arka planını bilmediğim için çok farklı yorumlar yapabiliriz. Ama genel olarak düşündüğümüzde sizin ilişkide geçmişte yaşadığınız bir olay ya da daha önceki ilişkilerinizde(sevgili, anne, baba vs) yaşadığınız ve bu ilişkinizle bağlantı kurduğunuz bir durum olabilir. Bu durumun siz farkında olmayabilirsiniz ama beynimiz daha önce öğrendiği bilgileri saklayıp yeni, benzer durumlarda da kullanır. Yani daha önce öğrendiğiniz ilişki hakkındaki yorumları şu anki ilişkiniz içinde istemeden de olsa yorumluyor olabilirsiniz. Bu da yanlış olmadığını düşündüğünüz olaylarda bile moralinizin bozulmasına neden oluyor olabilir. Bu durumda bilişlerinizle yani düşüncelerinizle çalışmak iyi olacaktır. Ama tekrardan söylüyorum ilişki detayını bilmediğim için bunları sadece yorum olarak söyleyebilirim.
Danışan
Bildiğim ve hatırladığım kadarıyla öyle bir travmalarım yok. Çok sinir bozucu bir durum oluyor ve bazen çekilmez boyutlara ulaşıyor. Kıskancım kıskançlığı yenmeye de çalışıyorum
Aybegüm ÇEKIÇ
Uzmanın Cevabı: Peki sevgiliniz bu durumu nasıl karşılıyor, 2-3 gün dediğiniz modda kaldığınız durumlarda bir problem oluyor mu karşı taraf için ?
Danışan
Evet öyle davrandığım durumlarda ister istemez oda sinirleniyor ve geriliyoruz.
Aybegüm ÇEKIÇ
Uzmanın Cevabı: Her ilişkinin yapısı birbirinden çok farklı olduğundan ve ilişkiniz hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığımdan dolayı sizi yanlış yönlendirmek istemiyorum. Ama bu konuda iki tarafta rahatsız hissediyorsa çift-aile terapisi alabilirsiniz. Seanslarda konu daha detaylı ele alınacağından sizin için daha faydalı olacaktır.
Aybegüm ÇEKIÇ
Aybegüm ÇEKIÇ
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Ruhsal-Toplumsal, Kişisel ve Çevresel Diğer Koşullarla İlişkili Sorunlar, Çocuk ve Ergenlik Dönemi Ruhsal Sorunları