2. Kendim
  3. Eleştirilerden nefret ederim

Eleştirilerden nefret ederim

E... ... - NaN saniye önce
Merhabalarr ben asla eleştiriye tahammül edemiyorum mesela kendimi kendim hakkında eleştiriyorum hiç sorun yok ama başkası bana aynı şeyi söylediğinde asla katlanamıyorum asla hemde bu neyden kaynaklanıyor olabilir?
Işıl BAHAR
Uzmanın Cevabı: Merhabalar genel hatlarıyla özgüvenle ilgili olarak düşünebiliriz bence. Başkasının sizinle ilgili bir konu hakkında sizden farklı düşünmesinden bu kadar rahatsız olmanız kendi inandığınız şeyden şüphe duymanızdan kaynaklı olabilir bu da karşı taraf farklı yorum yaptığında size yanlış düşünen değersiz biri gibi hissettirir, o kişi gibi düşünmek zorunda olduğunuzu düşünüp kendinize kızadabilirsiniz ya da bir duruma yapılan yorumu siz şahsınıza yapılmış gibi algılıyor olabilirsiniz. Örneğin, bir tutumunuzun beğenilmediği söylenir. Aa beni beğenmiyormuş diye düşünüyorsunuzdur hemen. Halbuki o kişi sizi değil o an ki tutumunuzu yorumlamıştır. Ve şunu da eklemek gerekir herkes her şeyinizi her daim beğenip, doğru bulamaz böyle bir mümkün dünya imkanlı değildir. Negatif yorumlar hep olacaktır. Ama biz hep negatif yorumlarla yaşarsak problem orada başlar. Pozitiflere inanıp yaşamak daha besleyicidir. Ayrıca pozitiflerin sayısı genelde daha fazladır.
Işıl BAHAR
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Ergenlik Dönemi Sorunları, Depresyon ve Mutsuzluk