2. Kendim
  3. Herşey benim yüzümden oluyor

Herşey benim yüzümden oluyor

... ... - 2 ay önce
Hocam , ben 33 yaşındayım. Babam annemi ben doğduğum sene aldatmış ayrılmaya kararvermiş annem çabalamış düzelmişler. ben üniversitedeyken tekrar aldattı ve annem o dönemde kanserden ameliyat oldu. Ben o dönemde okulu bile bırakma seviyesine geldim. Bu sorunlardan dolayı baygınlıkşar yaşadım defalarca. Annemin yanında durdum önüme gelen herkesle kavga eder duruma geldim.üniversite bitti annem evlenmemi istedi ben hep yanındayım dedi.bende evlendim çocuğun olsun dedi hamile kaldım. Ama destek olacak kimse yoktu etrafımda. 8 aylık hamileyken il dışı taşınma durumumuz oldu yapayalnız herşeyin üstesinden gelmem zorunda kaldım. Çocuk oldu sürekli hastalanan ağlayan bir bebekti uykusuz geçiyor günlerim hala (4 yaşında) 1 gün dahi yanıma gelen bana yardımcı olan olmadı. Ben derdimi paylaştıkça hep tamam deyip geçiştirdiler. Yine yalnız kaldım. Kızım 3 yaşındayken kreşe başlattım kpss hazırlanıp kendimi kurtarayım hep çocuğuma daha rahat bakarım hem işimden ayrı kalmamış olurum dedim. Kurslara gittim . Eşim işten geliyordu ben kursa gidiyordum. Gecelerce uyumazdım ders çalışıyordum. Çok uğraştım çok çabaladım . Ama başarılı olamıyorum. Ne için uğraşıyorsam elimde kalıyor. Benim doğmamla sanki başlamış benim kötülüğüm. Annem hep sen doğduğun sene başladı baban derdi. Ben hep ailemin derdini dinleyen çözüm bulan destek olan kişiyim ama benim derdimi dinleyen kimsem yok çabaladığı. Hetşeyde yapayalnız koskoca okyanusta kulaç atıyormuş gibiyim. Üniversite de üniversite önceside hep sınandım okuma dediler , zorladım okudum. Çalışkan dediler çocuğun var otur bak dediler ben hep zor bir çocuğa rağmen çabalıyorum. Belki bir ihtimal bulurum güçlü bir kadın olurum diye.Hayatta herşeyi çok zorlayarak elde etmeye çalışıyorum. Çok zorlanıyorum ve destekleyecek kimsem yok hep güçlü görünmeye çalmıştım hep. Ama artık gücüm kalmadı . Lanetli gibi hissediyorum kendimi .ağlıyorum .çok çabuk sinirleniyorum artık. Hiçbirşeyden başarılı olamıyorum gibi sanki . Aşamıyorum bu durumu ne yapmalıyım . Ben güçlü ayakları yere basan bir kadın olmak istiyorum. Ben hep bunun hayaliyle okudum hep öyle azmettim. Ama başaramıyorum. Herşey bana karşı gibi. Bişey olsa benim yüzümden hep bana oluyor hep beni buluyor diyorum.
Sebile MANKIR
Uzmanın Cevabı: Hayat herkese farklı şekilde davranır ve farklı zorluklar ile sınar. Siz de birçok sorunla karşılaşmış, güçlü durmaya çalışmışsiniz. Ancak şunu net olarak ifade edebilirim ki başkalarının yaptığı hatalar sizin değil onların sorumluluğundadır. Dolayısıyla her şey benim yüzümden oldu düşünceniz işlevsel olmayan bir düşüncedir. Bu düşünceniz üzerine konuşulmalıdir. Randevu oluşturma şansınız varsa görüşmemiz ve düşünceleriniz üzerine yoğunlaşabilirz. Kısaca cevaplanması mümkün olmayan bir durum. Probleminizi dinlemek ve beraber yeni bakış açıları edinmek en doğru yol olabilir.
Sebile MANKIR
Psikolojik Danışman
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Varoluşsal Anlam Arayışı / Değersizlik Sorunları, Depresyon ve Mutsuzluk