Kaygı

M... K... - NaN saniye önce
Şuan 18 yaşındayım bayadır yüzümde sivilce çıktığında eğer stresli hissediyorsam elim hemen yüzüme gider . Sivilcem yoksa bile stresli olunca hemen yuzumle uğraşırım . Yakınlarım bu konuda sürekli beni uyarıyorlar yüzüne dokunma diye ama stresli, kaygılıyken tertemiz yüzümü mahvedebiliyorum. Bu sizce bir takıntı mı? Şimdiden teşekkür ediyorum
Eray ERTUĞRUL
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, Anlaşılan strese girince yüzünüzle uğraşıyorsunuz ve bu durum da sizi endişelendirmeye başlamış. Bu tip davranışlara genel olarak vücut-odaklı tekrarlayan davranışlar diyebiliyoruz, tanı olarak takıntı - obsesyon grubuna girdiğini söylemek mümkün. Fakat bunu söylemek için öncelikle elimizde yeterli veri olmalı. Daha spesifik olarak bu davranışı uygulayış biçiminizdeki detayları değerlendirmemiz gerekir. Bu da ön görüşmelerle ve yapılacak testler ile netlik kazabiliyor. Hayatınızı etkileyiş biçimini de değerlendirmemizin ardında doğru bir tanıyı koymak mümkün olabilir. Ayrıca, bu noktada sadece tanıya odaklanmamak bizim için önemli olacaktır. Sadece dönemsel olarak yaşadığımız stres bile bu şekilde bir davranışın oluşmasına neden olabilir. Dolayısıyla, tanıyı bulmaya çalışmak yerine ne gibi olayların stresi getirdiğini anlamaya çalışmak öncelik olacaktır. Her bireyin belli bir psikopatolojisi olduğunu ve dönem dönem belirebileceğini bilmek de faydalı olabilir. Peki, sizi stresli biri yapan etmenler nelerdir sizce, paylaşmak ister misiniz? Saygılarımla...
Danışan
Sınava hazırlanırken sınav stresinde oluyordu bu durum. Her şey ust üste geldiğinde sıkışmış hissettiğimde, sevdiğim biriyle kavga ettiğimde, yapacak işlerim biriktiğinde ya da yapmak istemediğim bir şeyi yapacak olduğumda oluyor genellikle.
Eray ERTUĞRUL
Uzmanın Cevabı: Görüyorum ki bu konular üzerine daha detaylı konuşmak sizin için faydalı olacak. Stresle artan bu davranışın ve verdiğiniz örneklerin altında yatan duygular ile başlamanın uygun olduğunu düşünüyorum. Yavaş yavaş davranışsal teknikler uygulayarak da bu süreç desteklenecektir. Son olarak, ihtiyacınız olan desteği alabilmek adına benimle veya başkasıyla bir görüşme yapmanızı önerebilirim. Başka sorunuz olursa buradan veya özelden iletebilirsiniz. Saygılarımla...
Eray ERTUĞRUL
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Varoluşsal Anlam Arayışı / Değersizlik Sorunları, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk