2. Kendim
  3. Kaygılı olmaktan çok yoruldum

Kaygılı olmaktan çok yoruldum

B... ... - NaN saniye önce
Merhabalar ben 18 yaşındayım. Uzun süredir her şeyi çok düşünüyorum. Düşünmekten uyuyamıyorum hatta bazen uyanıyorum. Hep “ya böyleyse, ya beni sevmiyorsa, neden öyle oldu, aptal mıyım ben..” demekten yoruldum. Birinin beni sevdiğinden emin olsam bile en ufak şeyde kafamda olumsuz düşünceler dönüyor. O kişi içimi rahatlatmadıkça da gitmiyor. Sürekli bir onaylanma ihtiyacım var ve nefret ediyorum bundan. Kafama takıp olumsuz detaylara odaklanıyorum. Travmalarımdan ve kaygılarımdan kurtulmak istiyorum. Bu kadar çok düşünmek istemiyorum artık. Çevremde kimse benim gibi umursamıyor.
Zeynep SUNMAN
Uzmanın Cevabı: Merhaba sevgili genc danışanım öncelikle hoşgeldin. Düşüncelerimizi kontrol etmek bazen zorlayıcı olabiliyor. Hatta bazen ne kadar kaçmaya çalışırsak o şeye kendimizi hep daha yakın buluyoruz. Bunun böyle olmasının çeşitli sebepleri var; kendini gerçekleştiren kehanet durumu, olumsuz olan şeylere karşı algıda seçicilik, kısır döngüler vs. Zihnimiz sanki bizden ayrı bir varlık gibi hareket edebilir. Hatta bazen düşmanımızmış gibi.. Eğer zihnimizin neden bunu yaptığını anlamaya çalışırsak, aslında kötü gibi gözüken ama bize bir şekilde fayda sağlayan ( olumlu veya olumsuz ) çelişkili, işlevsiz ve otomatik düşüncelerimizi saptayabilirsek zihin beden ve ruhumuz arasında barış sağlayıp bir tamamlanmışlık sağlayabiliriz. Travma ve kaygılarımızdan kurtulmak yerine bazen onları fark etmek, anlamak, kabul etmek ve affetmek daha sağlıklı olabiliyor. Seanslarımızda mindfulness teknikleriyle zihnimizi biraz olsun dinlendirip, istenmeyen ve bizim için zorlayacı olarak gördüğümüz düşünceleri yok etmek yerine onlara dışardan bakıp geçmeyi öğrenebiliriz. Sizin için olumsuzlara odaklanmak ne demek, niçin buna ihtiyacınız var ve eğer böyle yapmazsanız ne olur gibi irdelemelerle birlikte yol alabiliriz.
Zeynep SUNMAN
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresif Bozukluklar, Obsesif Kompulsif Bozukluk