Kedi Fobisi

Bloom - NaN saniye önce
Merhaba, benim kedi fobim var ve sosyal hayatımı ciddi anlamda etkiliyor… Sokakta endişe içinde yürüyorum, karşıma kedi çıktığı zaman çığlık atıyorum. Ne yapacağımı bilmiyorum. Bu fobimin nasıl üstesinden gelebilirim :(
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Merhabalar🌝 Kedi fobisi yaygın fobiler arasında bulunmaktadır.Öncelikle bir fobiye sahip olmak mutlaka tedaviye ihtiyacınız olduğu anlamına gelmez fakat fobi nesnesinden kaçmak her ortamda kolay olmadığı gibi fobi nesnesinin zarar verme olasılığının düşük olması ve bu korkunun mantıksız olduğunu düşünmek sosyal yaşamda utanç ve suçluluk duyguları hissettirebilmektedir. Bu sebeple yapılabilecekler arasında, sistematik duyarsızlaştırma maruz bırakma tedavisidir. Süreçte korku ve endişe duygularını yönetmeye yardımcı olmak için gevşeme tekniklerini öğrenmeyi içeren spesifik bir maruz kalma terapisidir. Bilişsel davranışçı terapi yönteminde kaygı ve endişeye neden olan düşünce kalıpları incelenir. Bu düşünce kalıpları yeniden anlamlandırılarak kaygı azaltılır, maruz kalma esnasında kişi daha güçlü ve donanımlı hale getirilir. İyi akşamlar diliyorum ✨
Silinmiş UZMAN