2. Kendim
  3. Kendimden nefret ediyorum

Kendimden nefret ediyorum

... ... - 50 gün önce
Hocam merhabalar iyi bir üniversitede iyi bir bölümde okuyorum ancak kendime olan sevgim saygım son derece düşük hatta yok diyebilirim . Dışardaki insanlara karşı güleryüzle yaklaşsam da kendimden emin gibi gözüksem de böyle değil .Özellikle fiziksel durumumdan hiç memnun değilim .Bazen soruyorum neden kısa ve yakışıklı değilim iyi bir fiziksel görünüşüm yok diye . İnsanlar siz başarılı olsanız bile dış görünüşe göre karar veriyor ve seçim yapıyor . Ortalama seviyede inançlı biriydim ancak son zamanlarda inancım konusunda da eksilme hissediyorum .Acaba yaratıcı neden beni de iyi bit fiziksel görünüşte yaratmadı diye . Kendimi geliştirmek için bir şeyler yapmak istiyorum ama bunun için eyleme geçemiyorum . Kendimi çok kötü hissediyorum .Acaba anlattıklarımla ilgili ön düşünceniz nedir ? Şimdiden teşekkürler 🙏
Ezgi TURHAN
Uzmanın Cevabı: Merhaba hayatınızda stresli bir dönemden geçiyor olabilirsiniz. Olumsuz düşüncelerin mantığını sorgulamak yardımcı olabilir. Bu düşüncelerin ne kadar gerçekçi olduğunu değerlendirin. Kendinize şunu sorun: "Bu düşüncemin kanıtı nedir?" veya "Bu düşünceye başka bir açıdan nasıl bakabilirim?" Yaşadığınız bu endişelerle ilgili destek almanızı öneririm. Bazen olumsuz düşüncelerle başa çıkmak tek başına zor olabilir. Bir danışmanla konuşmak, bu düşünceleri yönetmeniz için profesyonel destek sağlayabilir.
Ezgi TURHAN
Uzman Psikolog
Uzmanlıklar: Özgüven ve Yeterlilik Sorunları, Depresif Bozukluklar, Obsesif Kompulsif Bozukluk