2. Kendim
  3. Kontrol altına alınmayan duygu

Kontrol altına alınmayan duygu

Semiramis - NaN saniye önce
İyi akşamlar, 26 yaşında özel sektör çalışanıyım. Yaklaşık 7 yıldır özel sektörde yoğun bakım hemşireliği yapıyorum. İş hayatımda olan olumsuzluklar yenilen haklar ve yapılan saygısızlıklar ve yaptığım iş beni ciddi anlamda yıprattı. Yaklaşık 2 yıldır tahammül seviyem yok denecek kadar azaldı. Ailemdeki insanları olmayacak şekilde. olmayacak şeylere üzülüp sinirlenip ciddi anlamda kalıcı hasar bırakarak üzüyorum. Şiddet göstermek isteyecek kadar sinirleniyorum basit şeylere bunun farkındayım olmaması gerektiğini de biliyorum ama öfkemi kontrol edemediğimi düşünüyorum. Sözel olarak aşırı kırıcı bir insan oldum bunu değiştiremiyorum. Olmayacak şeylere sinirlenip , sinirlenmem gereken şeyi normal karşılayabiliyorum ve aklıma kötü şiddetli şeyler yapmak geliyor sözel olarak kırıcı oluyorum. Karşımdaki insanın canını yakmak istiyorum ve bunu başarıyorum. Öfke anında taşikardik atak geçiriyorum solunum sayım normaldan artıyor kalbimin atışını kulaklarımın içinde dev şiddetli bir şekilde duyuyorum sakinlediğimde kulaklarımda yankılanacak kadar. Ne yapacağımı bilmiyorum hayatımdaki çok sevdiğim insanlar aşırı önemsiz geliyorlar aniden basit bi hata da silip atmaya başladım pişman olsamda bunu yapıyorum. Be yapacağımı bilmiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler.
İclal Havva KÖPRÜCÜ DUVAR
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, çalıştığınız alan ziyadesiyle zorken özel sektörde bu mesleği sürdürüyor olmanızın ne kadar yıpratıcı olabileceğini tahmin edebiliyorum... Bizler hissettiğimiz duyguları ve vermemiz gereken tepkileri vakti zamanında asıl kişilere vermediğimizde/veremediğimizde belirli bir süreden sonra kontrolden çıkar ve bize ve çevremize zarar vermeye başlar (tıpkı şu an yaşadığınız gibi). Böyle durumlarda bazı duygu ve tepkilerimizi revize etmemiz ve bizi bu noktaya getiren durumları detaylıca incelememiz gerekir. Size kısa vadede çözüm olabilecek belli başlı önerilerde bulunsam bile (öfkenin size gelmeye başladığını hissettiğinizde mümkünse ortamınızı değiştirin, muhakkak hava alın, özellikle ense kısmınızzla birlikte elinizi yüzünüzü yıkayın gibi) bu sorunu kalıcı olarak çözmek için yeterli olmayacaktır. Benim size tavsiyem en kısa zamanda bir uzmandan destek almanız olacaktır. İçinde bulunduğunuz durum terapi süreciyle birlikte halledilebilecek bir durum. Sevgilerimle...
Danışan
Uzmana gitmem gerektiğinin uzun zamandır farkındayım. Terzi kendi söküğünü dikemez misali bir türlü yapamadım. Öfke kontrolü hakkında bir çok şey okudum belirtiler eksiksiz bir şekilde beni gösteriyor bu beni ciddi derecede korkuttu psikoterapi ve ilaçlar daha çok korkuttu. Hayatımdaki insanlarla kavga etmek beni çok yıpratıyor artık nefes alamıyorum yada aldığım yetmiyor. Olan her kötü olayı uyuyarak geçiştiriyorum uyuyunca hepsi geçecek gibi ama geçmiyor
İclal Havva KÖPRÜCÜ DUVAR
Uzmanın Cevabı: Psikoterapi ortamı tamamen sizler için organize edilmiş, her şeyi konuşmanız/yapmanın serbest olduğu bir alandır. Belki bu soruyu sormuş olmanız sizin için bir ilk adım olur ve sürece başlamanıza vesile olur. Zira ertelemeyle -maalesef ki- problem daha büyük bir hal almaya başlıyor...
İclal Havva KÖPRÜCÜ DUVAR
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Travma ve İlişkili Bozukluklar