2. Kendim
  3. Konuşma problemleri

Konuşma problemleri

MinikKelebek1 - NaN saniye önce
Biriyle konuşma ihtiyacı duyma duygusunu nasıl yok edebilirim, kendimi yanlız ve biriyle konuşma içgüdüsüne bağımlı hissediyorum kimseyle konuşamadıkça, sessiz kaldıkça hayatıma yön veremiyorum iç güdüsel olarak biriyle konuşma ihtiyacı duyuyorum kısaca sessiz kalmaya sessizliğe dayanamıyorum ama hayatımda konuşa bileceğim devamlı hayatımda olan hiç bir arkadaşım yok bu problemi nasıl aşa bilirim ? (Nazife hanım daha önce konuştuysak buraya kayıtlı e-posta adresim kullanamıyorum buradan siteden dönüş sağlamanız benim için daha önemli )
Nazife YAĞBASANLAR
Uzmanın Cevabı: Merhaba Danışan ; Biriyle konuşma ihtiyacı yalnız kalmama isteği , yalnızlıktan korkma gibi farklı sebeplerden ötürü duyulan bir ihtiyaç olabilir . İnsan olarak var oluşumuz gereği diğer insanlara ihtiyaç duyarız fakat tek başımıza kalmak ve susmak da ihtiyaç duyduğumuz durumlardır . İnsanlar ile yakın ilişkimiz olsa dahi sürekli konuşamayız bu mümkün ve sağlıklı olan bir durum değildir . Neden buna ihtiyaç duyduğunuzu anlamak , fark etmek düşüncelerinizin ve davranışlarınızın arasında neden sonuç ilişkisi kurmak terapinin hedeflerdir . Bir uzman ile konuşma ihtiyacının kaynağını bulmanı ve düşünce tarzını daha mantıklı bir hale getirmek gerekir . Size Destek vermek için hazırım . Teşekkürler .
Nazife YAĞBASANLAR
Uzmanlıklar: Cinsel Gelişim ve Cinsellikle İlgili Sorunlar, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk