2. Kendim
  3. Kusurlarım beni çok üzüyor

Kusurlarım beni çok üzüyor

... ... - 8 ay önce
Merhaba ben Nur. 15 yaşındayım. 5-6 ay önceydi sanki okulda arkadaşlarımla oturuyorduk. Hocadan bir etkinlik için izin almamız gerekiyordu, işte bende "ben izin alabilirim" dedim baktım sonra iki arkadaşımdan biri bana:" sen konuşmayı bilmiyorsun bilmiyorum değişik konuşuyorsun" falan dedi. sonra diğer arkadaşım da "yok ikna etmeyi beceremezsin heyecanlı konuşuyorsun." falan dediler. Ben niye böyle söylediklerini anlamadım sormak da istiyordum ama bir türlü sormadım. Zaten okulda kapandı ama gerçekten çok moralimi bozdu bu durum. Çok da utandım kendimden. Acaba benim iletişimim çok mu kötü? çok mu gülünç görünüyorum? o günden beri diksiyonumu geliştirmeye çalışıyorum ve internetten derslere bakıyorum çalışıyorum ama hala beynimde su düşünceler dönüyor: "Senin diksiyonun çok güzel olsa da insanlar yine eski halini hatırlayacak ve o salak imajın hep insanların zihninde kalacak " bu düşünceden kendimi alamıyorum ve sadece bu konuyla ilgili değil her konuda öyle düşünüyorum. Sürekli kendimi geliştirsem de, hep eski halimin hatırlanacağı düşüncesine kapılıyorum ve morelim çok bozuluyor lütfen yardımcı olun
Esra KARAKOYUN ÇALIŞKAN
Uzmanın Cevabı: Merhaba, insan ilişkileri bazen hepimiz için zorlayıcı olabiliyor.. Arkadaşlarınızın yaşadığınız olayda bu tarz yorumlar yapmış olması içinizde bir yerlere dokunmuş ve sizi yetersiz hissettirmiş görünüyor.. Yaşanan olaylar her insanın zihninde farklı anlamlar doğurur, sizin için bu yaşadığınız olay sağlıklı iletişim kurup kurmadığınızı sorgulamanıza neden olmuş olmalı.. Öncelikle bu durumun nedenlerine, sıklığına ve hangi şartlarda ortaya çıktığına odaklanmak sorunun çözümü adına fayda sağlayabilir.. Yaşanan bir olaydan çıkarım yapmamız sağlıklı olmayabilir, ancak sosyal ortamlardaki ilişkilerinizde sık sık kaygı yaşıyorsanız, insanların sizin hakkınızdaki düşünceleri, davranışlarınızı şekillendirmede belirleyici bir rol oynuyorsa, sosyal ortamlara girmekten kaçınıyor veya ortamlara girdiğinizde kendinizi ifade ederken rahat hissetmiyorsanız bu sorun üzerine bir uzmanla çalışmak ve konuyu daha detaylı ele almak yaşadığınız sorunu çözümleyebilmeniz adına daha faydalı olabilir düşüncesindeyim.. Sevgiler…
Esra KARAKOYUN ÇALIŞKAN
Uzman Klinik Psikolog
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Travma ve İlişkili Bozukluklar