2. Kendim
  3. Mutlu görünmekten utanıyorum

Mutlu görünmekten utanıyorum

one - NaN saniye önce
Mutlu görünmekten utanıyorum sebebini anlayamıyorum örnek ailemle pikniğe gittik onlar mutlu onları öyle görmekten de utaniyorum bu herkesin yaşadığı bi sorun değil gibi her olay için olmuyor ama çoğu kez bu durum kötü hissettiriyor iletişimimi kötü etkiliyor bi arkadaş grubu içerisinde sessizim suskunum içine kapanik sanıyorlar oysa durum böyle 18 yaşımdayım 5 6 yaşlarımda normaldim mesela ablam bana ayakkabi aldı hani mutlu olmam lazım oluyorum ama utandığım için öyle gözükmüyor yardıma ihtiyacım var
İlksen İŞLEK
Uzmanın Cevabı: Merhaba, "kendini sevmek" üzerine yoğunlaşmalısınız.Kendinizi sevmek ve potansiyellerinizin farkında olmak üzerine çalışırsanız utanmak,sessizlik gibi kavramların da üstesinden gelebilirsiniz.Tabiki bu durumun ana sebebi de çok önemli.Aile,çevre,travma veya çocukluk etkeni gibi durumlar da olabilir.Bunu daha iyi anlamak için terapi alabilirsiniz.Ancak utanç duygusu için özgüveninizi artırmalısınız.Çünkü tepki vermeniz gereken(mutluluk tepkisi) yerde tepki vermekten utanç duyuyor olmanız temelinde düşündüğünüz bir konudan kaynaklı da olabilir.Terapi almanız bu açıdan önemli.Tek başınıza üstesinden gelmeniz kolay olmayabilir.
İlksen İŞLEK
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Çocuk ve Ergenlik Dönemi Ruhsal Sorunları, Narsisistik Kişilik Bozukluğu