1. Soru Sor
  2. Kendim
  3. Neden korkuyorum

Neden korkuyorum

Kendini tanımıyor - 15 ay önce
Şöyle ki ben psikoloji bölümünü istiyorum 2 kez hazırlanıyorum ama korkuyorum ve sürekli yapamacagim yüksek meslekler seçiyorum korkma sebebim biraz pahalı bir meslek olması bilmiyorum gerçekten uzun zamandır çok istiyordum ama ya kendimi gelisteremezsem
Ali BERSO
Uzmanın Cevabı: Psikoloji bölümü içinde birçok farklı alanı bulundurmaktadır örnek olarak; spor psikolojisi, adli psikoloji, sosyal psikoloji, gelişim psikolojisi, klinik psikoloji vs. Eğer yönelmek istediğiniz alan klinik psikoloji ise bu konuda yüksek lisans yapıp ekstra eğitimlerle kendinizi geliştirmek durumundasınız. Yüksek lisans ve terapi eğitimleri malesef maliyetli olmaktadır lakin siz bu alanı seviyor ve yapabileceğinizi düşünüyorsanız bir şekilde üstesinden gelebilirsiniz örnek olarak part time çalışıp eğitimler almak gibi.
Danışan
Haklısınız çalışarak eğitimler alabilirim sadece biraz daha kendime güvenemeye ihtiyacım neden kendime güvenmiyorum bilmiyorum herkes güveniyor yapabileceğimi düşünuyor ben niye kendime bu kadar haksızlık ediyorum
Ali BERSO
Uzmanın Cevabı: Bazen potansiyelimizin farkında olamıyoruz ve bu durum gerçek performansımızı ortaya koymamıza engel oluyor. Gerçek performansımızı yansıtamadığımız için başarısız oluyor ve başarısızlık durumunda düşük potansiyele sahibim düşüncesi pekişmiş oluyor. Bu kısır döngüyü kırıp gerçek potansiyelimizin farkında olmalı ve hedeflerimiz için çalışmayı bırakmamalıyız.
Danışan
Peki bunu nasıl düzeltebilirim düzeltmek için çabalıyorum ama olmuyor
Ali BERSO
Uzmanın Cevabı: Bu tarz durumlarda bilişsel davranışçı terapi oldukça etkilidir. Bilişsel davranışçı terapi uygulayan bir terapistten terapi desteği alabilir veya iyi hissetmek(David Burns) gibi kitaplardan yararlanıp, kendiniz teknikleri uygulayabilirsiniz.
Ali BERSO
Ali BERSO
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri