2. Kendim
  3. Neden ölümü düşünüyorum

Neden ölümü düşünüyorum

Ölüdeniz09 - NaN saniye önce
Merhaba, yaşım 17. Bildim bileli içimde bir huzursuzluk zevk alamama var başlarda bunu ergenliktendir diyip geçiyordum. Böyle yazmak fazla samimi gelmedi bundan sonrasını içimden geldi gibi yazicam yazım hatası yaparsam lütfen kusura bakmayın. Her akşam kafami yatağa koyduğunda bugün ne yaptım diye soruyorum ve cevap hep boş yaptığım hiç bir şeyin bana yararı olmadini kendimi geliştirmedigimi düşünmeye başladım -Ailemde o kadar sıkan kişiler değil onlar bana iyi yerlere gelebilmek için ellerinden geleni yapiyolar- kendimi gelistirememe aileme yük olma benden gurur duymaları düşündükçe deliricek gibi oluyorum belki fazla kafaya takıyorum düşünüyorum bilmiyorum insanlara karşı güler yüzle karşılıyorum konuşuyorum ama kendimle başbaşa kalınca olmuyor mutlu hissetmiyorum. Aglayamiyorumda -aglayamamamin sebebinin ilkokuldayken kavga ettiğimde ve ya bir yerimi yaraladimgimda baya ağlardım babam ve annemde erkek adam ağlamaz biraz erkek gibi ol bizim oğlumuz var yav diyerek gurur duyalım derdi. Bende benden gurur duysunlar diye yeteneğimi ozamanlardan keşfetmeye çalışmıştım ilkokul hocam olmasa matematikte bu kadar iyi olamazdım onun sayesinde 4. Sınıfta ilk kez bir yarismaya matematik olimpiyatları gibi bir adı vardı 7. olmuştum ama mutluydum bir şey başarmıştım. Tabi artık onunda basaramiyorum herseyim gerilemeye başladı artık bri kitap kapağı actimda 5.sayfada batıp kapatıyorum hiç zevk vermiyorum. Boş boş tavana bakıp eski günleri anar ölümü düşünürüm ölsem kim umursarki bunu sordumda kendime ailem anneannem aklıma geliyor vazgeçiyorum. İntiharı denedim mi? Evet denedim ama başaramadım korktum ama ölmekten değil acı çekmekten aileme acı cektirtmekten bıçağı elime batirmistim acıyı hissediyor muydum? Bilmiyorum o an ne düşünüyordum. Hasteneye kaldırıldim olay kapandı gitti. Ailemde fazla bu konu anmaz. Bilirler zaten sakar oldumu intihar etmeye teşebbüs etcegimi bile düşünmediler ozaman çıkıp bu yazdıklarımı onara göstermek isterdim ama yapamıyorum sanırım daha fazla yazmasam iyi olur bunu belki okumicaksiniz ama en azindan içimi dökmek bir parçada olsa iyi geldi tesekkurler
Hazal Ezgi ŞENOL
Uzmanın Cevabı: Bana tüm yazılanları dikkatli şekilde okurum Ölüdeniz09. Öncelikli olarak uzun süreden beri süreğen şekilde depresif durumun devam ve tekrar etmesi, kişilik özelliği haline dönüşmesi ve ölüm intihar düşüncelerinizin olması gerçekten profesyonel bir desteğe uzun süreli, ilaç destekli olan bir terapiye ihtiyacınız olduğu anlamına geliyor. İsterseniz sorunu daha detaylı şekilde ele alıp değerlendirebilir ve sizinle beraber (ailenizin de bilgisi doğrultusunda)yol alabiliriz. Benden belirttiğim müsait saatler içerisinde randevu alabilirsiniz. Eğer kendinizi iyi hissetmemenin dışında intihar düşünceleri yoğunlaşırsa beklemeden hastanelerin acil kısımlarını arayabilirsiniz. Fakat uzun vadede terapi ve ilaç desteğinin yararlı olabileceğini söyleyebilirim. Sevgilerle.
Hazal Ezgi ŞENOL
Uzman Klinik Psikolog
Uzmanlıklar: Depresif Bozukluklar, Çocuk ve Ergenlik Dönemi Ruhsal Sorunları, Kişilerarası İletişim Problemleri