2. Kendim
  3. Rüya ve gerçek

Rüya ve gerçek

Silaağ - 2 yıl önce
Bazenleri rüya ile gerçeği ayırt edemiyorum rüyamda söylediğimi düşünüyorum ama gerçekte söylemişim yada bir şeyi masanın üstüne koyduğumu görüyorum rüyamda ve sabah kalktığımda onu orda arıyorum uyku bozukluğum da yok 2 haftadır bu böyle ne yapmam gerektiğini bilmiyorum
Silinmiş UZMAN
Uzmanın Cevabı: Merhabalar 🌝 Öncelikle rüyalar hakkında biraz bilgi vermek istiyorum rüya bilimsel tanım olarak uykunun REM evresindeki işitsel ve görsel duygular ve algılar bütünüdür. Rüyalarda bazen olağan olaylar görülse de bazen de olağan dışı gerçekle bağdaştıramadığımız şeyleri görmemiz aslında çok normaldir. Freud'a göre rüya uyanıkken aklımızdakilerin yansımasıdır, bilinçaltının yansıması ve iç dünyamızın sesi olarak bilinçaltında bastırdığımız duygular rüyalarda karşımıza çıkmaktadır, gibi tanımlar yapmıştır. Bazı rüyalarımız çıktı deriz bu aslında rüyaların anımsanması süreciyle kardeştir. Örneğin gece rüyamızda kalem gördük, kalem gördüğümüzü ertesi gün yaşantımızda kalem ile karşılaşınca anımsarız. Ya da ertesi gün ziyarete gittiğimiz arkadaşımızın evinde kalem ile karşılaşınca bunu daha önce gördüğümüzü ve rüyamızın çıktığını iddia edebiliriz. Oysa bir gece önce rüyamızda gördüğümüz ama ertesi gün karşılaşmadığımız diğer yüzlerce nesneyi ise karşımıza çıkmadığı için anımsamayız. Bu durum  “taraflı gözlem yapma” süreci içinde kişinin kendi rüyalarının çıktığı inancını pekiştirecektir. Ancak rüyalarımızdaki çoğu şeyin çıkmadığını kavramamıza engel olmaktadır. 🌸 -Bu sebeple bastırmış olduğunuz duygularınız var mı ? -Rüya,gerçeklik algınız günlük yaşantınızı etkiliyor mu ve bu nokta da bir kopukluk yaşıyor musunuz ? -Normal düzeninizin dışında bir yaşamsal olaylar mı yaşıyorsunuz şu son zamanlarda ? -Stres yükünüz nasıl gibi soruların kendi içinizde cevaplarına bakmalısınız ve eğer yaşamış olduğunuz bu sorun günlük hayatınızı ve sizi etkiler boyutta ise bunun için yardım almanız sorularınızın cevaplarını oluşturacaktır. İyi günler diliyorum ✨
Silinmiş UZMAN