2. Takıntı
  3. MERDİVEN KORKUSU

MERDİVEN KORKUSU

Su. - 24 ay önce
Merhabalar. İyi çalışmalar diliyorum. 18 yaşındayım. Fiziksel olarak hiçbir sağlık sorunum yok. Daha önce merdivenden düşme gibi bir olay da yaşamadım. Ama yıllardır merdiven, yokuş, yürüyen merdiven korkum var ve bunu hiçbir şekilde aşamıyorum. Oturduğum odanın kapısını kitleme ve bunu defalarca kontrol etme, bazı hareketleri art arda yapmak zorunda hissetme gibi takıntılarım da var. Bunu onunla bağdaştırabilir miyiz? Kendimi çok yetersiz hissediyorum ve özgüven sorunları yaşıyorum. Yanımda biri olmadığı zaman hayatta kalamazmış gibi hissediyorum. Hiçbir şeyi kendi başıma halledemiyor, insanlara ihtiyaç duyuyorum. Dışarı olabildiğince az çıkmaya çalışıyorum. Tanımadığım insanların takıntılarımı fark edeceğini düşünüyorum. Uzaktan garip durduğumu ve yanımdaki insanları da utandırdığımı düşünüyorum. Çok kıymetli fikirlerinize ihtiyacım var.
Koray TANEL
Uzmanın Cevabı: Merhaba, takıntılı bazı düşünceler ve akabinde bazı geri çekilmelerden bahsetmişsiniz. Bunlar obsesyon dediğimiz takıntılı düşünceler olabilir. İyi haber üstesinden gelmeniz mümkün ve yaşınızın genç olması önemli bir avantaj. İçinde bulunduğunuz durumu etkileyen pek çok faktör olabilir o yüzden iyice incelenmesinde fayda var diye düşünüyorum. Kaygıya yol açan etkenler ve düşünceler belirlenerek yol haritası çizilebilir ve destek ile bu durumu atlatabilirsiniz. Destek neden önemli çünkü anksiyetenin birkaç farklı türünü tanımlamışsınız. Kendi başınıza zorlandığınız anlarda destek alarak süreyi kısaltabilir yaşantınızın kalitesini artırabilirsiniz. Sevgiyle kalın
Koray TANEL
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, İlişki / Evlilik Problemleri, Cinsel İşlev Bozuklukları