2. Takıntı
  3. Mizofoni miyim

Mizofoni miyim

G... A... - 19 ay önce
Merhabalar. Ben seslere inanılmaz takıntılı biriyim (horlama,ağız şapırdatma,üst kattan gelen tv sesi vs) bu durum eşim ile ilişkimi çok zedelemeye başladı yanımda otururken bile nefes sesinden rahatsız oluyorum. Aynı yatakta uyuyamıyorum horlama sesi yüzünden direk kaçıyorum odadan ister istemez bu durum çok üzüyor beni. Bunun çaresi nedir ? Çok madur oluyorum ve dışarı ile ilgili inanılmaz takıntılarım oluşuyor horlamasa bile “şimdi horlayacak,şimdi nefes sesi gelcek “ diye düşünüyorum. Delirmek üzereyim ve çok acil çare arıyorum şimdiden teşekkür ederim
Ezgi ÖZTÜRK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, seslere hassasiyet geliştirmek dediğiniz gibi mizofoni olabilir ama mizofoni aslında bir semptomdur sıkıntının kendisi değildir. Sizi bu denli rahatsız eden şeylerin asıl sebebini bulmak gerekir. Çünkü diğer türlü sadece kaçınma davranışları ile geçici önlemler almış olursunuz ve git gide daha çekilmez hale gelebilir. Burada önemli olan eğer mizofoni iseniz neyin bu semptoma sebep olduğunu anlamak ve onunla baş etmeye çalışmaktır. Eğer günlük hayatınızı bu denli etkilemeye başladığını düşünüyorsanız belki de bir uzmandan sesler konusunda ki aşırı hassasiyetiniz için yardım almaya başlamanız gerekiyordur.
Ezgi ÖZTÜRK
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları