2. Takıntı
  3. trikotillomani

trikotillomani

cans - 11 ay önce
saçımı koparıyorum nasıl bu takıntıyı azaltabilirm
Sinem AKPEÇE
Uzmanın Cevabı: Değerli danışan merhaba. Sizde stres yaratan şeyler yaşarken veya bu olayın-durumun sonrasında saçlarınızı koparıyorsunuzdur. İlk önce nelerin sizi strese soktuğunu fark etmek ve özellikle ne zaman, kiminle, ne olurken bu istek geliyor bunları anlamak lazım. Bu kişi, durum ve olayların yarattığı stresi azaltmadıkça saç yolma alışkanlığı devam edecektir. Özellikle ergenlik yıllarından itibaren yoğun stres yaşadığınız zamanları düşünün. Bu zamanlarda bu alışkanlığınızın arttığını fark edebilirsiniz. Stresinizin altında hangi duygular yatıyor? Korku, kaygı, endişe, üzüntü? Duygularınızı bastırmadan ve ertelemeden yaşamanız gerekli. Bu duygularınızı düzenleme; yani onları anlama ve işlevsel şekilde tepki verme becerinizi geliştirdikçe trikotillomanide azalma beraberinde gelecektir. Saçınızı kopardıktan sonra kısa süreli bir rahatlama yaşıyorsunuz değil mi? Peki şimdi şöyle düşünelim; hayatınızda genel olarak rahatlamak, gevşemek ve yatışmak için neler yapıyorsunuz? Bunlar önemli ihtiyaçlarımızdandır. Stresli dönemlerde özellikle rahatlama gibi etkinliklere ağırlık vermemiz ve kendimizi korumamız için ekstra çaba göstermemiz gereklidir. Size en çok huzur veren şeyler nelerdir? Hayatınızda huzuru artırdığınızda saç yolma isteğiniz ve bu yolla rahatlama isteğiniz azalacaktır. Beni takip edebilir ve blog yazılarımı okuyabilirsiniz. Yazılarımda anlattığım çözüm yollarını hayatınızda uygulayabilirsiniz. Terapi, hayatınızdaki stresi azaltmada ve tekrar ortaya çıkmaması için önlem almanızda çok etkili olur. Umarım tanışır ve stresinizi yönetmenizle ilgili atımanız gereken sizin hayatınıza uygun adımları birlikte keşfederiz. Size yardımcı olmayı çok isterim. Sorunuz için teşekkürler. Görüşmek dileğiyle, sevgiler...
Sinem AKPEÇE
Psikolojik Danışman(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Özgüven ve Yeterlilik Sorunları, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Varoluşsal Anlam Arayışı / Değersizlik Sorunları