1. Soru Sor
  2. Terapiyle İlgili

Terapiyle İlgili

Oğuzhan KÜTÜK
Psikolog
Oğuzhan KÜTÜK
Yağmur SOYLU
Psikolojik Danışman
Yağmur SOYLU
Mustafa Ogün AFACAN
Psikolojik Danışman
Mustafa Ogün AFACAN
Emine ARAS
Psikolog
Emine ARAS
Oktay ÇAKMAK
Psikolog
Oktay ÇAKMAK
Buse AYKUTU
Aile Danışmanı
Buse AYKUTU
Fatma USTA GENÇ
Psikolojik Danışman
Fatma USTA GENÇ
Gülsüm ÇALIŞKAN
Psikolog
Gülsüm ÇALIŞKAN
Duygu DERIN
Psikolog
Duygu DERIN
Aybüke DÖNDÜ
Psikolog
Aybüke DÖNDÜ
Beyza Gül TURHAN
Psikolog
Beyza Gül TURHAN
Zeynep Ceyda GÜRBILEK
Psikolog
Zeynep Ceyda GÜRBILEK
Hatice KAYA
Psikolog
Hatice KAYA
Efşan KIR
Psikolog
Efşan KIR
Emre GÖKÇEOĞLU
Uzman Klinik Psikolog
Emre GÖKÇEOĞLU
Sedef SARI
Uzman Psikolog
Sedef SARI
Songül GÜVENÇ
Psikolog
Songül GÜVENÇ
Şeyda Nur AYHAN
Psikolog
Şeyda Nur AYHAN
Hale UNUTMAZ
Psikolog
Hale UNUTMAZ
Feyza TAN
Uzman Psikolog
Feyza TAN
Terapi Almaktan Çekiniyorum
Danışan F... D... - 2 ay önce
Hocam merhaba ben gerçekten terapi almak istiyorum ama bir türlü kendimi bu duruma hazırlayamıyorum. Sanki beni bir şey bağlıyor yok diyorum ben deli değilim terapi alamam ne yapcam hocam
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, bazen insanlar çok zorlandıkları süreçlerden geçebilirler bu doğrultuda kaybolmuş hissetmeleri çok doğaldır. En güzel şifa bulma yöntemlerinden biri de terapidir. Profilimden randevu alarak bu sürecinize ilk adımı atabilirsiniz.
Tanı konulmasını istiyorum
Danışan Z... O... - 4 ay önce
Gün içerisinde ruh hali dalgalanmaları yaşıyorum(çok üzgün hissediyorum bir anda çok mutlu oluyorum bir anda çok öfkeleniyorum). Aynı şekilde sevdiklerim ve diğer birçok insan hakkındaki düşüncem de bu şekilde uç noktalarda değişiyor (mesela kardeşimin dünyanın en iyi insanı olduğunu düşünüyorum ve bir anda onun yüzünden ailemin beni sevmediğini bile düşünebiliyorum.) Bu ruh hali dalgalanmaları insanlarla olan ilişkimi, psikolojimi hatta genel sağlımı bile kötü şekilde etkilemeye başladı. Tanı konulmasını ve tedavi olmak istiyorum. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, bu şekilde tanı konulması doğru ve etik değildir. Sorunları ve sorunların temellerini anlamak önemlidir. Terapi bir süreçtir ve bu süreçte sorunlar anlaşılıp bir terapi planı yapılarak ilerlenir. Bahsettikleriniz danışanlarla çalıştığım sorunlar arasında yer almakta. Eğer randevu alırsanız terapi sürecine başlamamız mümkündür.
psikiyatristim
Danışan D... U... - 5 ay önce
6 aydır duygu durum bozukluğu ve dehb için ilaç tedavisi görüyorum. psikoloğum beni komorbid dehb, anksiyete ve depresyon şüphesi ile psikiyatriye yönlendirmişti. son seansımızda psikiyatristim bana bütün problemlerimin güçsüz duygu regülasyonumdan kaynaklandığını ve bir "hastalığın" ya da işte problemin olmadığını düşündüğünü söyledi. teşhis almak bana çocukluğumdan beri süre gelen ani duygu durum değişimleri, depresyon, kendine zarar verme, bağımlılık, dikkat dağınıklığı, dissosiyasyon gibi septomlarımın sebepleri ve çözümleri olduğunu hissettirmişti ama şu an bunların benim üzerindeki etkilerinin küçümsendiğini ve görmezden gelindiğini hissediyorum. psikiyatristim haklı mı abartıyor muyum yoksa başa birisiyle mi görüşmeliyim?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, ilaç tedavisi görseniz dahi bir psikolojik danışmanlık süreci çoğu zaman daha sağlıklı sonuçlar elde etmenizi sağlar. Etkileri, küçümsenmek veya herhangi başka bir düşünceye bağlı olmaksızın bir uzmanla görüşme sağlayabilirsiniz. Bu süreci benimle yürütmek isterseniz randevu oluşturabilirsiniz. Bu yolu birlikte yürütmeyi çok isterim. Sevgilerimle. :)
Metakognitif terapi
Danışan R... Ç... - 9 ay önce
Merhaba Metakognitif t. Kaç seanstan oluşuyor ve ücreti nedir acaba
Uzman
Uzmanın Cevabı: Birkaç ay sürer genellikle danışanın süreç içerisindeki tepkilerine göre artıp azalabilir. Ücreti seans başı 200₺dir
Diyalektik Davranışsal Terapi
Danışan Tunay - 9 ay önce
Merhaba, klinik psikolog tarafından resmi olmayarak, borderline tanısı aldım ve psikoterapiye başlamam gerektiği söylendi. Diyalektik Davranış Terapisi veya Şema terapisi ile tedaviye başlamalıyım sanırım. Yurtdışında olduğum içjn online olarak tedavime başlamak istiyorum. Sizden bilgi bekliyorum bu tarz bir terapiye başlamamızın mümkün olup olmadığıyla ilgili.
Uzman
Uzmanın Cevabı: İyi günler öncelikle Şema terapi ve Diyalektik Davranışsal terapiyi Psikologunuzmu önerdi yoksa sizmi bu terapi yöntemlerinin etkili olacağını düşünüyorsunuz. Ikinci olarak dünyada 400 den fazla Terapi yöntemi var. Borderline yapılarda etkili terapi yaklaşımları DİNAMİK yönelimli yaklaşımlardır. Çalışacağınız terapistin Psikanaliz , Nesne İlişkileri, Zihinselleştirme, Bağlanma kurami, Aktarim odaklı terapi gibi konularda bilgili olması önemli. Sanırım davranışlarınızın kontrolünü ele almak, yaşadığınız ruhsal durumlara anlam vermek için bir arayış içerisindesiniz. daha detaylı bilgi için ,neler yaşadığınızı tam olarak ifade ederseniz bende size daha detaylı bilgi vermeye çalışırım. Umarim faydalı olmustur. İyi günler diliyorum.
İç düşüncelerimi düzeltecek
Danışan Z... A... - 12 ay önce
Sürekli düşünce olarak stres kaynaklı birşeyler düşünüyorum , Bu konuda destek istiyorum . ayrıca cinsel sorunlarım da mevcut.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, düşünceler bizde olumsuz duygu ve davranışlara sebep olur. Düşünceler üzerine çalışarak bunların üstesinden gelinebilir. Seans aldığınızı görüyorum, attığınız bu adım çok değerli. Birlikte sizi rahatsız eden konular üzerine konuşup, ilerleme sağlayacağımızı düşünüyorum. Görüşmek dileğiyle.
Yetişkin DEHBsine yaklaşım
Danışan zeynep - 12 ay önce
Merhaba, Ben yaklaşık 6-7 ay önce DEHB için ilaç tedavisine başladım lakin yeterli olduğunu düşünmüyorum, özellikle son zamanlarda DEHB’mden ötürü okulda ve hayatımda çok zorlanıyorum, bu zorlanmaların yansıması yoğun bir kaygı olarak ortaya çıkıyor ve bir süredir kendimi depresif bir episoda girmiş gibi hissediyorum. Bu sebeple bir süredir terapist arayışı içerisindeyim. Fakat yetişkin DEHB’si ve genel olarak DEHB hakkında çok fazla yanılgı olduğu için çekincelerim var. Bu sebeple sizin DEHB’ye yaklaşımınızı (bakış açınız vs.) sormak istedim. Öğrenci olduğum için terapi beni maddi olarak zorlayacak bir şey, o sebeple yaklaşımımız uyuşmuyorsa diye riske atmak istemiyorum kendimi.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, öncelikle sorunuz için teşekkürler . DEHB, halk arasında genellikle çocuklar için biliniyor olsa da yetişkinlerde bu rahatsızlığı yaşamaktadır. Nörobiyolojik zemini olan DEHB için ilaç tedavileri bütüncül tedavi yaklaşımının temelini oluşturmaktadır. İlaçların yetişkinlerde tıbbi ve ruhsal eş tanıları gözeterek planlanması gereklidir. Terapi ekolü olarak BDT’de tedavi ve gündelik yaşam amaçları saptanırken hastaların günlük yaşamda karşılaştıkları problemleri kişiye özel olarak incelemek ve DEHB’in etkilerini her hastada bireysel olarak belirlemek gerekmektedir. Terapi sürecinde, danışanın gündelik yaşamını etkileyen düşüncelerin çözümlenerek, düşünce konforun sağlanması ve sosyal hayat kalitesi artırılması hedeflenir. Sürece ek olarak yapılacak dikkat çalışmaları süreç ile ilgili geri dönüt alma süresini hızlandıracaktır.
ingilizce
Danışan B... F... - 12 ay önce
terapiyi agirlikli ingilizce yapmaniz mumkun mudur
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, maalesef ingilizce konuşmalar sırasında alt metni yakalamakta zorluk çekebilirim, böyle bir durumda da terapi daha az faydalı hale gelebilir.
Terapiyi sonlandırmak
Danışan Masum - 12 ay önce
Merhaba ben yaklaşık 7-8 aydır terapi alıyordum. Baya iyi gelmişti. Fakat sonra artık iyi olduğum için terapiyi sonlandırdık ama bu bana iyi gelmedi. Terapiyi sonlandırınca duygusallığa kapıldım. Çok üzülüyorum, sanırım terapi sonlandıktan sonra bu oluyormuş yas süreci gibi. Fakat bu süreç normal midir? Bunu nasıl atlatabilirim bilmiyorum? Çok boşluk oluştu. Sanki bir boşluktayım.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, Terapiyi sonlandirma sureci asamali olarak gerceklestirilmektedir. Seansların arasi kademeli olarak uzatılır ve surec sonlandırılır. Sizin de söylediğiniz gibi bu bir ilişkinin sonlanışı yas tutmaya neden olabilir. Ancak sürecin sonlanması terapistinizle ilişkinizin tamamen bittiği anlamına gelmez tekrar ihtiyaç duyduğunuzda kendisiyle iletişime geçebilir, randevu alabilirsiniz. Kendisiyle iletisime gecip bu hislerinizi paylasirsaniz en iyi cevabi size terapistinizin verebileceğini düşünüyorum.
Annem icin terapi
Danışan Tan - 14 ay önce
Iyi gunler, annem kronik kalca kemigi agrisi nedeni ile hastanede. Kendisi 67 yasinda. Ameliyat tarihini bekledigi icin gece gunduz kesilmeyen siddetli agri sebebiyle cok aci cekiyor ve ruhsal sagligi bozulmaya basladi. Online seansla terapi veruyormusunuz?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, evet online şekilde terapi seansı gerçekleştirebiliriz kendisi ile. Takvimim üzerinden sizin için uygun zamana randevu oluşturabilirsiniz, süreci birlikte yürütmekten memnuniyet duyarım. Sağlıklı günler diliyorum.