1. Uzman
  2. Başak AKÇA
Başak AKÇA

Başak AKÇA

Psikolog

Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk, Obsesif Kompulsif Bozukluk
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk, Obsesif Kompulsif Bozukluk
Online Terapi
süre 45 dk
ücret 700
Yüz Yüze Terapi
Hizmet vermiyor

Hakkında

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi Psikoloji bölümünden onur derecesiyle mezun oldum. Lisans dönemimde çeşitli klinik ve danışmanlık merkezlerinde staj yaptım. Meslek hayatımda anaokulunda ve özel eğitim merkezinde görev aldım. Bilişsel davranışçı terapi, kısa süreli çözüm odaklı terapi ve şema terapi eğitimlerimi tamamladım. Obsesif kompulsif bozukluk, depresyon, anksiyete ve stres üzerine çalışmaktayım. Aktif olarak danışan görmeye devam etmekteyim.

Danışmanlık/Terapi Süreci Hakkında

Terapi süreci her kişide farklılık göstermektedir. Çünkü her birey duyguları, düşünceleri, yaşantısıyla özeldir.


Seanslar başlangıçta haftada 1 şekilde gerçekleşmektedir, bu sürecin başlangıçta sağlam bir zemine oturabilmesi için önemlidir. Sonrasında gerekli görüldükçe bu aralık açılarak seanslar 2 haftada 1 veya ayda 1 şeklinde gerçekleştirilebilmektedir, ancak mevcut soruna ve danışanın talebine göre seans aralıkları ile ilgili farklı bir düzenleme de uygulanabilmektedir.


Seans süresi 45 dakika şeklindedir.


Terapi sürecinde her danışanın mahremiyetine özen gösterilir, gizlilik esastır. Seans sırasında konuşulanlar psikolog ve sizin arasında kalacaktır.


Seansların ne kadar süreceği ile ilgili bir bilgilendirmeyi başta yapmak doğru değildir, bu sorunun ne kadar derin olduğuna, danışanın terapiye olan uyumuna, danışan ve terapistin kurduğu terapötik bağa ve bir çok başka etkene bağlı olarak değişebilmektedir. Terapi süreci kişinin gönüllü katılımına bağlıdır. Sürece devam etmek istememeniz durumunda, sürecin herhangi bir aşamasında terapi almaktan vazgeçme hakkına sahipsiniz.


Terapi esnasında kullanılan ekoller danışanın seansa geliş sebebine bağlı olarak seçilmektedir.


Süreç içerisinde gerekli görüldükçe haftalık takibi sağlanan ev ödevleri, belirli çalışmalar ve egzersizler verilebilir, aynı zamanda gerekli görüldükçe psikolojik testler uygulanmaktadır.


Ruhsal sorunlar yaşamak ve yardım aramak yaşamın içinde doğal bir süreçtir. Bu süreçte yaşadığınız durum sadece bir sorun olmaktan çok, yaşamının bir döneminde zorlanma ve bu konuda yardım aramak olarak değerlendirilir. Sorun yaşıyor olmak ise insan yaşamının doğal bir parçasıdır. Bu yardım süresince duyguları keşfetmek ve bir sorun üzerinde çalışmak zaman zaman sizin sıkıntı, acı veya üzüntü yaşamanıza neden olabilir. Bu olağan bir durumdur. Sürecin sonunda beklenen, sorununuzun çözümünde ve/veya yaşam kalitenizde bir iyileşme gerçekleşmesidir.

Çalışma Grupları

Yetişkin (18-65) Ergen (12-18)

Terapi Yaklaşımları

Danışan(Birey) Merkezli Terapi Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi (SFBT) Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) Şema Terapi

Eğitimler

İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi - Lisans - Psikoloji

Sertifikalar

Çocuk Testleri Uygulama Eğitimi ( Goodenough – Harris İnsan Resmi Çizme Testi, Beier Cümle Tamamlama Testi (a-b), Burdon Dikkat Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi) - İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi - 18.2.2021 Klinik Testler Uygulama Eğitimi (belirti Tarama Testi-90 (scl-90), Kısa Semptom Envanteri (kse), Beck Depresyon Envanteri (bde), Beck Anksiyete Ölçeği (baö), Young Şema Ölçeği (ysq-90), Şema Mod Ölçeği) - İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi - 25.3.2021 Minnesota Çok Yönlü Kişilik Envanteri (mmpı) - İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi - 4.6.2021 Wısc-r - Pozitif Bilimler Akademisi - 12.7.2022 Certificate Of Achievement ( Trauma And The Body A Psychodramatic Approach Video İngilizce – Türkçe Çevirisi) - Ruh Sağlığı Derneği - 12.8.2019 Hafıza Ve Biliş Eğitimi - Psikologlar Ve Psikiyatristler Derneği - 1.2.2018

Danışan Yorumları