1. Blog
  2. Meditasyonun Psikolojik Faydaları
09 Şubat, 2023

Meditasyonun Psikolojik Faydaları

Meditasyon çok eski zamanlarda günümüze kadar gelen ve bir çok yöntemle uygulanabilen zihinsel farkındalığınızın artmasını sağlayan bir rahatlama yöntemidir. Hepimizin hayatında tüm koşturmalara bir ara verip bedenimizi ve ruhumuzu sessizce ve sakince dinlendirmek böylece iç huzura ulaşmak istediği

Meditasyon nedir?

Meditasyon çok eski zamanlarda günümüze kadar gelen ve bir çok yöntemle uygulanabilen zihinsel farkındalığınızın artmasını sağlayan bir rahatlama yöntemidir. Hepimizin hayatında tüm koşturmalara bir ara verip bedenimizi ve ruhumuzu sessizce ve sakince dinlendirmek böylece iç huzura ulaşmak istediği zamanları olmuştur. Gündelik yaşantımızda sahip olduğumuz sorumluklar bedenizimin ve ruhumuzun yorulmasına sebep olur. Böyle durumlarda meditasyon yöntemi sayesinde birey içsel ve zihinsel motivasyonunun belirli teknikler kullanarak artmasını bunun da etkisiyle ruhsal ve zihinsel olarak rahatlamasını sağlamaktadır. Meditasyonun amacı zihinde kökleşmiş stres ve endişelerin yerini meditasyon teknikleriyle daha duru ve berrak bir zihinsel farkındalığa sahip olmasını sağlamaya çalışmaktır. Kişi meditasyon yaparken kendisini rahat hissetmeli ve verim alabilmesi için belirli aralıklarla bu yöntemleri tekrar etmelidir. Gündelik yaşantınızda devam eden ve hayatınızda sizi ve zihninizi yoran durumlara karşı en çok kullanılan özellikle stresi azaltmanızda oldukça etkili olan bu yöntem sayesinde hem stresinizdeki azalmanın etkisini hemde farkındalık seviyenizdeki artışın etkisini daha belirgin bir şekilde hissetmeye başlayacaksınız. Kişinin ruhsal olarak kendisini iyi hissetmesi aynı zamanda fiziksel olarak da gündelik verimliliğini artıracak böylece hem ruhsal olarak hemde bedensel olarak kendisini daha sağlıklı bir şekilde hissedecektir. 

Meditasyon Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Meditasyon yaparken temel bazı gereklilikleri yerine getirmek meditasyonunuzun daha verimli ve sağlıklı olması adına sizlere yardımcı olacaktır. Bunlar ; 

·      Meditasyon yaparken kendinizi rahat ve huzurlu hissetmek çok önemlidir. Bu yüzden dikkatinizi dağıtacak ve sizi olumsuz yönde etkileyecek bir çok şeyi kenara bırakmanız ve kendinizi rahat hissetmenizi sağlayacak koşulları oluşturmanız gerekebilir. Meditasyon yaparken bu yüzden genelde dikkatinizin dağılmayacağı ve o ana odaklanacağınız rahat ve sessiz ortamlar tercih edilebilir. 

·      Meditasyon sürecinde ortamın önemli olduğu kadar giydiğiniz kıyafetler ve sizinde kendinizi rahat hissetmeniz önemlidir. Bu yüzden genelde meditasyon yaparken kendinizinde rahat ve konforlu hissedeceğiniz kıyafetleri tercih etmeniz gereklidir. 

·      Meditasyonun verimli olması açısında sadece bir kere veya bir kaç kere tekrar edilmesinden ziyade düzenli ve sürekli bir şekilde devam etmesi meditasyonunuzun verimli olması açısından çok önemlidir. Bu yüzden ilk meditasyona başlayacağınız zaman size çok uzak olan mekanları ve meditasyon yapmanızı zorlaştıracak alanları tercih etmekten ziyade size yakın ve kolay mekanları tercih edebilirsiniz. 

·      Meditasyon yapacağınız zamanı belirlerken gününüzün en yoğun ve karmaşık zaman dilimlerinden ziyade daha durağan ve sakin zaman dilimlerini tercih edebilirsiniz. Örneğin sabahın ilk ışıkları çıkarken kendinizi zihinsel olarak en rahat hissettiğiniz bir zamanda meditasyon yapabilir güne daha pozitif bir enerjiyle başlayabilirsiniz. 

·      Meditasyon yaparken dik ve dengeli bir şekilde durmaya özen gösterin. Dilerseniz gözlerinizi kapatabilir kendinizi daha rahat hissetmenizi sağlayabilirsiniz. 

·      Meditasyon sırasında şimdiye odaklanmak çok önemlidir. Geçmişte olmuş olanları veya gelecekte olacak olanları düşünmek yerine şimdiye odaklanmak meditasyon sürecinde yapılması gerekli temel durumlardandır. İlk başladığınız zaman bu süreçte biraz zorlanmanız gayet normaldir. Fakat ilerleyen zamanlarda buna uyum sağlamaya başladığınızı fark edeceksiniz. 

·      Meditasyon sırasında ana odaklanmak için göstereceğiniz çaba, konsantrasyon, farkındalık, özgüven dengeli bir şekilde ilerlerlemelidir. 

Meditasyonun Psikoloji Üzerinde Etkisi 

Meditasyonun psikoloji üzerinde etkisinin araştırıldığı çalışmalar bir çok araştırmacı tarafından çalışılmış ve bilimsel olarak meditasyonun bireyin ruh sağlığı açısında bireye katkı sağladığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır. Meditasyon sırasında aslında birey sahip olduğu negatif düşüncelerden farkındalık kazanarak arınmayı amaçlamış ve bunu gündelik bir rutin şekline getirmeye başlamıştır. Günlük yaşantımızın stresinden uzaklaştığımız bu süreçte aynı zamanda kazandığımız farkındalık sayesinde ruhumuzda sağlıklı bir iyileşme, negatif düşüncelerden arınma, kendimize ayırdığımız bu zaman dilimini aslında yine kendimize döndürerek kendimize psikolojik bir iyileştirme metodolojisi uygulamış oluruz. Meditasyonun bir çok uygulama teknikleri vardır. Genelde en yaygın olarak kullanılan meditasyon yöntemlerinden bir tanesi nefes meditasyonu olarak bilinir. Bu meditasyon gündelik yaşantınızın belirli bir saatinde, kendiniz için uygun gördüğünüz bir alanda ve her zaman uygulanabilecek pratik ve etkili meditasyon türlerinden bir tanesidir. Bu meditasyon sürecinde birey derin ve yavaş yavaş aldığı nefeslere odaklanır. Bu da bireyin psikolojik olarak konsantrasyon ve dikkat seviyesinde artmaya ve kaygı düzeyinde azalmaya sebep olur. Beden tarama meditasyonu, metta meditasyonu, zen meditasyonu, farkındalık meditasyonu gibi çeşitli isimlerle adlandırılan meditasyonlar uygulanma biçimlerine göre farklılık gösteren meditasyon çeşitlerinden sadece bir kaç tanesidir. Birey kendisi için en uygun gördüğü meditasyon türünü belirleyebilir. 

Meditasyonun kişinin ruhsal sağlığı açısından nelere katkı sağladığına bakacak olursak şu şekilde özetleyebiliriz ; 

·     Meditasyon sayesinde bireyin stres düzeyi azalır. 

·     Meditasyon sayesinde farkındalığınız artmaya başlar.Farkındalık düzeyi yüksek olan bireyler çevresiyle ve kendisiyle kurduğu ilişkileri daha sağlıklı bir şekilde ilerletmeye başlar. Bu sayede kişi hem kendisiyle hemde çevresindeki insanlarla barışık bir birey haline gelir. 

·     Hafızanızın gelişmesini sağlar. 

·     Kişi meditasyon süresi boyunca konsantrasyon içerisinde olduğu için bunu düzenli bir şekilde yapmasının neticesinde bu beceri onun günlük hayatınında bir parçası haline gelmeye başlar. Ve bu sayede bireyin konsantrasyon beceriside gelişmiş olur. 

·     Birey daha sakin ve pozitif bir enerjiye sahip olmaya başlar. Bu durum onun gündelik motivasyonun artmasına daha verimli sonuçlar almasına ve olaylar karşısında daha sakin ve mantıklı kararlar almasına yardımcı olur. 

·     Depresyon düzeyinde azalmayı sağlar. 

·     Özsaygımızın ve özbenliğimizin daha sağlıklı bir şekilde gelişim göstermesine katkı sağlar. 

·     Kişiler arasında kurduğunuz ilişkilerin güçlenmesinde yardımcı olur. 

Meditasyon ve Psikoterapi 

Meditasyon ve psikoterapi birbirlerini besleyen iki olgu olarak değelendirilebilir. İkisi de bireyin farkındalık kazanmasında bireye katkı sağlar ve bireyin sağlıklı ruhsal gelişiminde ona destek olur. Meditasyonda birey daha çok bunu içe dönük bir şekilde gerçekleştirsede psikoterapide bu süreç bireyin aldığı uzman bir destek sayesinde gerçekleşir. Psikoloji içerisinde yüzlerce alt dalı barındıran bir bilimdir. Ve her dal birbirini besler ve sağlıklı ruhsal gelişimin en üst düzeyde olmasını amaçlar. Böylece birey gün içerisinde ve sosyal hayatında karşılaştıkları zorlukların üstesinden daha sağlıklı bir şekilde gelmeye başlar. Hayatımızda meydana gelen olumsuz durumları bir kenara atmaktan ziyade onlarla yüzleşmek ve başa çıkma becerilerini öğrenmek kişinin daha güçlü bir birey olmasını sağlar. Meditasyonda geçmişe ve gelecekten ziyade o ana odaklanması bu yüzden önemlidir. Zihninizin neyi düşündüğü ve neye odaklandığı sizin nasıl bir ruhsal çizgiyi belirlediğinizi bir yandan ortaya koymaya başlar. Kendinizi mutlu ve pozitif bir birey olarak düşünür ve zihinsel süreçlerinizde kendinizi bu şekilde oluşturursanız zihninizdeki düşünceleri değiştirmek yerine onları kabullenir ve onların varlığıyla kendinizi daha güçlü hissedersiniz. Meditasyona başlamak kadar meditasyonu düzenli ve sürekli bir şekilde yapmanın da önemli olduğunu unutmamak gerekir. Nasıl ki uzman bir psikologtan destek aldığınız zaman bu seanları düzenli bir şekilde devam ettirmeniz gerekiyorsa aynı şekilde meditasyonu da düzenli ve sistemli bir şekilde sürdürmeniz meditasyonun daha verimli bir sonuç vermesi adına önemlidir.       

“Şimdiye odaklan,konsantre ol ve farkındalık kazan !” 

 

Meditasyon ile ilgili destek alabileceğiniz bazı uzmanlarımız
Emre AYDOĞAN
Uzman Psikolog
Emre AYDOĞAN
Online 45 dk 500
Aybüke KURT
Uzman Klinik Psikolog
Aybüke KURT
Online 50 dk 850
Rabia YILDIRIM
Psikolojik Danışman
Rabia YILDIRIM
Online 50 dk 600
Zeynep UYUMAZER
Psikolojik Danışman
Zeynep UYUMAZER
Online 60 dk 550
Merve Ece KAYHAN
Uzman Klinik Psikolog
Merve Ece KAYHAN
Online 50 dk 700
Sueda ULUDAĞ
Psikolojik Danışman
Sueda ULUDAĞ
Online 50 dk 600
Reyyan AYAPBEK ÖZBEK
Uzman Psikolojik Danışman
Reyyan AYAPBEK ÖZBEK
Online 50 dk 700
Alican BERKMAN
Uzman Klinik Psikolog
Alican BERKMAN
Online 45 dk 1000
Berat KAYAALP
Uzman Psikolog
Berat KAYAALP
Online 45 dk 2000
Nilüfer Sultan CANTÜRK
Psikolojik Danışman
Nilüfer Sultan CANTÜRK
Online 50 dk 550
Ceyda Başarır
Uzman Psikolog
#meditasyon