1. Uzman
  2. Işıl BAHAR
Işıl BAHAR

Işıl BAHAR

Uzman Klinik Psikolog

(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Ergenlik Dönemi Sorunları, Depresyon ve Mutsuzluk
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Ergenlik Dönemi Sorunları, Depresyon ve Mutsuzluk
Online Terapi
süre 45 dk
ücret 900
Yüz Yüze Terapi
süre 45 dk
ücret 1500

Hakkında

Lisans eğitimini 2016 yılında İstanbul Aydın Üniversitesi Psikoloji Bölümü’nde, yüksek lisansını da 2020 yılında Üsküdar Üniversitesi Klinik Psikoloji alanında tamamlamıştır. Ayrıca 2016 senesinde lisans eğitimini tamamladığı üniversitede eş zamanlı olarak pedagojik formasyon eğitimi de almıştır. Mezun olduktan hemen sonra eğitim sektöründeki köklü eğitim kurumlarında farklı yaş kademelerinde toplam 4 sene boyunca görev almıştır. Yüksek lisans eğitimi sırasında 10 ay boyunca Üsküdar Üniversitesi Np Nöropsikiyatri Tıp Merkezi’nde Klinik Psikolog Dr. Cengiz DEMİRSOY’un ekibinde gönüllü co-terapist olarak okb, sosyal fobi, panik bozukluk, ttsb hastaları ile çalışmıştır. 2 senedir çeşitli online platformlarda ve yüz yüze terapi hizmeti vermektedir. Yetişkin terapisi ve Çocuk/Ergen Terapisi alanında yürütmekte olduğu seanslarında ağırlıklı olarak Bilişsel Davranışçı terapi ekolünü kullanmakta olup, psikodinamik öğretiden yararlanmaktadır. Çocukta oyun terapisi teknikleri kullanmaktadır.

Danışmanlık/Terapi Süreci Hakkında


Lisansüstü eğitiminde üniversitesinin benimsediği Bilişsel Davranışçı terapi ekolünün derslerini Prof. Dr. Hakan Türkçapar’ın ekibinden Prof. Dr. Aslıhan Dönmez ve Prof. Dr. Mehmet Zihni Sungur’un ekibinden Dr. Öğr. Üyesi Gülçin Şenyuva’dan almıştır, ancak bununla yetinmeyerek iş ve okul hayatının yanı sıra birçok farklı eğitime katılarak kariyerine yön vermiştir. Bu eğitimlerden bazıları şunlardır: Dr. Erdoğan Özmen’den 20 hafta süren psikodinamik psikoterapi eğitimi almıştır. Dr. Nevin Dölek’ten 16 saat süren çocuklarla bilişsel davranışçı terapi eğitimi almıştır. Uzman Klinik Psikolog Elif Terziköy’ den oyun terapisine giriş eğitimi almıştır. Son dönemlerde çocuklarda ve yetişkinlerde Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite bozukluğunda ayırıcı tanıya katkı sağlayan Moxo Dikkat Testi uygulayıcısıdır. Alanda kullanılan birçok çocuk ve yetişkin ölçek ve test eğitimi de bulunmaktadır.


Terapide düşünce, davranışlar ve duygular üzerine çalışılarak farkındalıklar yaratmak amaçlanır. Bu farkındalıklar düşüncelerin, davranışların ve duygularının değişimini beraberinde getirir. Terapi süresince abartılı düşüncelerin izi sürülür ve hayata etkisi konuşulur. Bdt (Bilişsel Davranışçı Terapi) seansları ortalama 6-12 seans arası sürmektedir. Daha uzun da sürebilir. Haftada bir kez görüşme yapılması esastır. Bazı özel durumlarda iki haftada bir görüşme olabilir. Görüşmeler 45 dk sürer. İlk görüşme tanışma görüşmesi olduğu için 60 dk'ya kadar uzayabilir. Her seansın olmazsa olması mutlak ödevlerdir. Danışana çalışılan konuya uygun ödevler verilmektedir. Bu yollarla terapide belirlenen hedeflere ulaşmak amaçlanır. Terapide ulaşılan hedefler doğrultusunda takip seanslarına geçilir. Seanslar iki, üç, dört haftada bir olacak şekilde planlanır ve sonlandırma seansına ulaşılır.


Uzmanlık Alanları


Depresyon

Kaygı (Anksiyete) bozuklukları

Panik atak

Obsesif Kompulsif bozukluk

Travma Sonrası Stres Bozukluğu

Yeme bozukluğu

Duygusal Yeme

İlişki bağımlılığı

Ekran bağımlılığı

İlişki sorunları

İletişim problemleri

Öfke kontrol problemleri

Stres yönetimi

Kişilik bozuklukları

Sosyal fobiler

Özgül fobiler

Kayıp ve Yas

ikiuçlu (bipolar) bozukluk

Hastalık hastalığı (hipokondriazis)

Doğum sonrası depresyonu (postpartum depresyon)

Somatoform bozukluklar (beden ağrıları)

Çocuk ve Ergen problemleri

Sınav kaygısı

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu (dehb)

Davranış bozuklukları

Ebeveyn danışmanlığı

Travma

Oyun terapisi


** Hakkımda detaylı bilgi için *****’u ziyaret edebilirsiniz

Çalışma Grupları

Ergen (12-18) Yetişkin (18-65) Çocuk (6-12) Yetişkin (65+) Okul Öncesi Çocuk (0-6)

Terapi Yaklaşımları

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) Oyun Terapisi

Eğitimler

Üsküdar Üniversitesi - Yüksek Lisans - Klinik Psikoloji İstanbul Aydın Üniversitesi - Lisans - Psikoloji

Sertifikalar

Moxo Dikkat Testi Uygulayıcı Sertifikası - Moxo Türkiye - 14.5.2022 Psikodinamik Psikoterapi Eğitimi - Filika Psikolojik Danışmanlık - 7.7.2019 Çocuklarla Bilişsel Davrranışçı Danışmanlık Yaklaşımı Eğitimi - Padem Psikoloji - 20.3.2016 Oyun Terapisi Eğitimi - İstanbul Psikoloji Enstitüsü - 27.11.2016 Mmpı Minnesota Çok Yönlü Kişilik Testi - Psikiyatri Ve Psikoloji Bilimleri Enstitüsü - 22.10.2017 Wısc-r Zeka Testi Uygulayıcı Sertifikası - Psikiyatri Ve Psikoloji Bilimleri Enstitüsü - 22.10.2017 Çocuk Resimlerini Yorumlama Eğitimi - Brain Danışmanlık - 23.9.2017 Çocuklara Uygulanan Objektif Testler Eğitimi / Benton Görsel Bellek Testi, Bender Gestalt Görsel Motor Algı Testi, Gesell Gelişim Testi, Okht, Agte Gelişim Testi, Metropolitan Okul Olgunluğu Testi, Frostig Görsel Algılama Testi, Cat, Koppitz İnsan Çizim Testi, Louisa Duss Psikanalitik Hikayeler Testi - Padem Psikoloji - 20.3.2016 Çocuk Testleri Uygulayıcı Sertifikası /arzu Listesi, Bier Çümle Tamamlama, Louisa Duss, Coopersmith Öz Saygı Envanteri, Piers Harris Öz Saygı Envanteri, Aile Değerlendirme Ölçeği, D2 Dikkat Testi, Burdon Dikkat Testi, Frankfurter Dikkat Testi, Bender Gestalt Görsel Motor Algılama Testi, Gessel Gelişim Figürleri Testi, Catell 2-a Zeka Testi, Raven Şekil Örüntü Testi, Peabody Resim Kelime Eşleştirme Testi, Metropolıtan Okul Olgunluğu Testi, Benton Görsel Bellek Testi, Sınav Kaygısı Ölçeği - Bilgelik Enstitüsü - 4.9.2016 Frostig Gelişimsel Görsel Algı Testi Uygulayıcı Sertifikası - Brain Danışmanlık - 23.6.2018 Çocuk İstismarına Sağlıklı Müdahale Eğitimi - İnsan Bilimleri Derneği Ve Psikologos Bilimsel Araştırma Derneği - 13.5.2016 Aile İçinde Duygular Semineri - Tözok - 4.5.2017 Etkili Ve Güzel Konuşma Eğitimi - İaü Sürekli Eğitim Merkezi - 2.2.2013 Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi - Kosgeb - 13.5.2016

Danışan Yorumları

(*)(*)(*)(*)(*)
... ... - 15 ay önce
Gercekten hayatimda gordugum en iyi psikologlardan birisi. Bana cok yardimci oldu. Asla kendimi rahat hissedemedigim bir konu hakkinda, konustugum zamandan beri beni rahatlatti. Kendisine cok tesekkur ediyorum.
Toplam 1 yorum.