1. Uzman
  2. Semiha TOPRAK
Semiha TOPRAK

Semiha TOPRAK

Uzman Psikolog

Uzmanlıklar: Depresyon ve Mutsuzluk, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları
Uzmanlıklar: Depresyon ve Mutsuzluk, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları
Online Terapi
süre 50 dk
ücret 500
Yüz Yüze Terapi
süre 50 dk
ücret 600

Hakkında

Uzman psikolog Semiha Toprak, Çağ Üniversitesi Psikoloji (İngilizce) Bölümü'nden onur öğrencisi olarak mezun olmuştur. Ardından psikoloji alanında yüksek lisans yaparak uzmanlığını tamamlamıştır. Devlet hastaneleri, rehabilitasyon merkezleri ve özel kurumlarda stajlarını yaparak deneyim kazanmıştır. 2020 yılından bu yana online ve yüz yüze hasta görmeye devam etmektedir. Mezun olduktan sonraki ilk yılında öğrencilerle çalışarak ergen terapisti olarak göreve başlamıştır. Şuan Mersin Büyükşehir Belediyesine bağlı Uzman Psikolog olarak mesleğine devam etmektedir. Online ve yüz yüze seanslarında ergen ve yetişkin bireylerle terapiler yapmaktadır. Bilişsel Davranışçı Terapi alanında yetkinlik kazanıp danışan görerek çeşitli vakalarda deneyim kazanmıştır. BDT, Kısa süreli çözüm odaklı terapi, Şema terapi, Aile ve Çift Terapisi gibi birçok alanda eğitim alarak terapilerinde uygulamaktadır.

Danışmanlık/Terapi Süreci Hakkında

BDT, Kısa süreli çözüm odaklı terapi, Şema terapi, Aile ve Çift Terapisi gibi birçok alanda eğitim alarak terapilerinde uygulamaktadır.


Çalışma alanları şu şekildedir:

Kaygı bozuklukları, panik atak, depresif bozukluklar, obsesif kompulsif bozukluk, takıntılar, sınav kaygısı, ilişki sorunları, bağlanma problemleri, kronik mutsuzluk, motivasyon, özgüven, öz-değer, sınırlar, hayır diyememek, aile içi sorunlar, çift problemleri, baş etmede güçlük, kişilik bozuklukları, bipolar bozukluğu, dürtü ve kontrol bozuklukları, trikotillomani(saç yolma) hastalığı, fibromiyalji, travma vs. gibi birçok alandan danışan görmektedir. Ergen ve yetişkinler için objektif/projektif testler, kişilik testleri ve ölçekler uygulamaktadır. Başlıca hedefi; başvuran kişiye maksimum yarar sağlamak, kişinin yaşam doyumunu artırmak ve danışana işlevsel bakış açıları kazandırmaktır. Her danışanın ihtiyacına, kişilik özelliklerine ve psikolojik durumuna özel olarak seans yapılandırması sunmaktadır. Şu anda online ve yüz yüze danışan görmekte ve mesleğini en verimli şekilde icra etmektedir. 


Çalışma Grupları

Çift & Partner Yetişkin (65+) Yetişkin (18-65) Ergen (12-18) LGBT+

Terapi Yaklaşımları

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) Bütüncül Psikoterapi Bilişsel Terapi (CPT) Duygu Odaklı Terapi Davranışçı Terapi Danışan(Birey) Merkezli Terapi Bilişsel Davranışçı Aile Terapisi Çözüm Odaklı Aile Terapisi Mindfulness Temelli Bilişsel Terapi (MBCT) Şema Terapi Yapısal Aile Terapisi Gottman Çift Terapisi Pozitif Psikoloji Varoluşcu Terapi Kısa Süreli Çözüm Odaklı Terapi (SFBT)

Eğitimler

Çağ Üniversitesi - Lisans - Psikoloji Çağ Üniversitesi - Yüksek Lisans - Psikoloji

Sertifikalar

Motivasyonel Görüşme Teknikleri Ve Uygulamaları - Çağ Üniversitesi - 27.9.2020 Problem Çözme Teknikleri Ve Düşümce Gücü - Aşkım Kapışmak Akademi - 28.9.2020 Otizm Spektrum Bozukluğu Tarama Yöntemleri Eğitimi - Yenişehir Belediyesi Prof. Dr. Özgür Öner - 30.11.2019 Kişilik Analizi - Global Enstitü - 16.9.2020 İnsanları Tanıma Yöntemleri Ve Zihin - Aşkım Kapışmak Akademi - 28.10.2016 Düşünsel Gelecek Tasarımı Ve Başarı - Aşkım Kapışmak Akademi - 28.10.2016

Danışan Yorumları