1. Uzman
  2. Taha H CAN
Taha H CAN

Taha H CAN

Uzman Klinik Psikolog

(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Özgüven ve Yeterlilik Sorunları
Uzmanlıklar: Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Özgüven ve Yeterlilik Sorunları
Online Terapi
süre 50 dk
ücret 550
Yüz Yüze Terapi
Hizmet vermiyor

Hakkında

Pek çok insan terapiyi çocukluk yaşantısını kurcalayan bir eylem olarak görür. Evet, geçmişimizin şimdimizi inşa ettiğini bilmek önemlidir tıpkı geçmişi değiştiremeyeceğimizi fakat onu bir güç haline getirebileceğimizi bilmek kadar. Geçmişin şimdiyi nasıl şekillendirdiğini keşfedersek, onlara karşı nasıl durabileceğimizi de keşfedebiliriz. Psikoterapi, zorluklardan daha fazla kaçmamak için, onları güce çevirmek için bizim toleransımızı artırabilir. Bir son değil, beraber yeni bir başlangıç yaratmak için, içsel potansiyeli ortaya çıkarmak, yararsız düşünceleri değiştirmek için buradayım, buradayız. Ben Taha, psikoloğum. 2018 yılında psikoloji alanın köklü üniversitelerinden olan Ankara Üniversitesi'nden mezun oldum. Şu an bir devlet üniversitesi olan Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi'nde klinik psikoloji master programında tez yazıyorum. Bilişsel Davranışçı Psikoterapilerin yanı sıra Gottman Çift Terapisi ileri düzey (Level 2) ve Pozitif Psikoterapi eğitimi aldım.

Danışmanlık/Terapi Süreci Hakkında

"Terapi bir keşiftir."


Terapi süreci için tek bir kelime isterseniz "keşif" derim. Danışanın kendini keşfi. Ve elbette danışan sayesinde terapistin de her seansta hayatın bir yönünü keşfi... Çünkü her insanın biriciktir ve deneyimleri özeldir. Bu süreçte, yani danışanın kendi kendini keşfetme sürecinde nihai amaç, danışanın kendi kendinin psikoloğu olmasıdır. Psikoloji biliminin kendine özel teknikleriyle eşsiz bir deneyim sunmayı amaçlıyorum...


İlk 1-2 seans tanışma seansıdır. İlk seans genellikle 1 saatten fazla sürmektedir. Bu seansta danışanın temel yakınmaları belirlenir. Kişisel öyküsü alınır. Terapi sürecindeki hedefler ortaya konur. Danışanın beklentilerinin neler olduğu ile beraber bunların karşılanıp karşılanamayacağı ele alınır. Hangi ekol ile çalışmanın daha uyun olacağı belirlenerek bir plan oluşturulur.


Diğer seanslar ortalama 50 dakika sürer. Ama tabi keskin bir bitiş değildir bu. O seansta ele alınan konulara ve danışanın durumuna göre uzayabilir. Yine benzer şekilde genellikle haftada 1 şeklinde planlanır. Ama bu da şart ve imkanlara göre yeniden yapılandırılabilir. Seans gündemleri öncelik danışanın konuşmak istediği konulara göre belirlenir. Daha sonra terapist bu sürece katkı sağlar. Problem durumuna göre değişmekle birlikte genellikle seanslar haftada bir yapılır. Fakat, danışanın, seans içi verilen ödevleri yapmasıyla ve öğrenilen tekniklerin günlük hayatta kullanılmasıyla aslında sadece seans ile sınırlı kalmayarak bütün haftanın verimli bir şekilde geçirilmesi hedeflenir. Daima, temel odak, danışanın bizzat kendisidir, sağlıcakla...:)


Çalıştığım alanlar:

Anksiyete / Kaygı Bozuklukları

Öfke Kontrolü / Stres Yönetimi

Fobiler

Evlilik / İlişki Problemleri

Aile İçi Çatışmalar

Yas Süreci

Tükenmişlik

Özgüven Sorunları

Travmalar

Çift / Aile Terapisi

Güven Kaybı / Aldatma / Aldatılma

Performans Kaygısı

Kişilerarası İletişim Problemleri

Yalnızlık

Ruhsal, Toplumsal, Çevresel ve Kişisel Diğer Koşullarla İlişkili Problemler

Varoluşsal Anlam Arayışı / Değersizlik

Depresyon ve Mutsuzluk

Obsesif Kompulsif Bozukluk / OKB

Depresif Bozukluklar

Sosyal Fobi / Sosyal Kaygı

Çatışma Çözme Becerileri

Özgüven ve Yeterlilik Sorunları

Çalışma Grupları

Yetişkin (18-65) Yetişkin (65+) Çift & Partner

Terapi Yaklaşımları

Bilişsel Davranışçı Terapi (BDT) Bilişsel Terapi (CPT) Gottman Çift Terapisi Oyun Terapisi Şema Terapi Davranışçı Terapi Deneyimsel Oyun Terapisi Pozitif Psikoloji EMDR

Eğitimler

Ankara Üniversitesi - Lisans - Psikoloji Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi - Yüksek Lisans - Klinik Psikoloji

Sertifikalar

Gottman Çift Terapisi 2. Düzey - Gottman Institute - 1.2.2022 Pozitif Psikoterapi - World Association For Positive And Transcultural Psychotherapy (wapp) - 22.12.2022 Deneyimsel Oyun Terapisi 1. Düzey Eğitim - Psikolojiistanbul - 16.12.2021 Gottman Çift Terapisi 1. Düzey - Gottman Institute - 18.12.2021 Emdr 1. Düzey - Davranış Bilimleri Enstitüsü - 10.11.2023

Danışan Yorumları

İyi bir başlangıç

(*)(*)(*)(*)(*)
İ... T... - 10 ay önce
İlk görüşmeyi gerçekleştirdim. Çok memnun kaldım. Sakin ve dikkatle dinliyor, ayrıntıları kaçırmıyor, not alıyor. Sorunumu doğru tespit ettiğini/edeceğini ve doğru yolda işerleyeceğimizi düşünüyorum.

Güvenilir ve ilgili

(*)(*)(*)(*)(*)
b.do - 11 ay önce
Taha Bey ile 3 aydır terapi süreci yürütmekteyiz. Kendisine başvurmuş olmaktan çok memnunum. Desteği ile ciddi bir ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum. Sağladığı koşulsuz kabul ortamı sayesinde kendimi rahatça ifade edebiliyorum. Her zaman dikkatle dinliyor ve hayatıma dair yıllardır fark edemediğim önemli noktaları aydınlatıyor. Psikolojik destek arayan yakınlarıma da Taha Bey'i tavsiye ediyorum. Kendisine teşekkür ederim.

çok başarılı

(*)(*)(*)(*)(*)
Melih - 2 yıl önce
Taha Bey ile dört seansımız oldu ve gerçekten çok iyi ilerliyoruz, belki burada yardımcı olamaz dediğim konularda bile bana çok yardımı dokundu. Uzun bir süre daha kesinlikle devam etmek istiyorum :))
Toplam 10 yorum. Tümünü Gör