2. Aile
  3. Doğuştan gelen sevgi eksikliği

Doğuştan gelen sevgi eksikliği

N... Ö... - 23 ay önce
Ailemi geç tanıdım,çocukluğumu yaşayamadım, sürekli başkalarıyla kıyaslandım, kendimi ifade dahi edemedim,kendime ait bir oyuncağım olmadı..babam abi diye tanıtıldı annem ise zarar veren kötü bir kadın olarak.. aşırı sevgisiz ve kaygılı hissediyorum.Aile kavramından nefret ediyorum, özgüven eksikliğim çok fazla içimdeki bu sevgisizliğe karşı çözüm bulamıyorum ve kendime acı çektirmek bana artık zevk gibi geliyor.. biriyle tanıştım ve onu sevdiğimi hissettim zamanla bağlandım ilk başta çok kötü hissettiren bu sevgi hissiyatı daha sonralardan güzel gelmeye ve beni düzeltmeye başladı.. artık onunla aramda bir bağ yok lakin içimin paramparça olduğunun farkındayım ve ilk defa sevgiyle tanışıp bu kadar kötü etkilendim hayatımı nasıl düzene sokabilirim?😔
Ezgi ÖZTÜRK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, anlattıklarınıza bakılacak olursa sanırım geçmişinizle hala süren bir hesaplaşmanız var. Yaşadıklarınızın sizin üzerinizde ki etkisini anlayabiliyorum. Aileniz tarafından sevgisiz bırakıldığınızı söylüyorsunuz bu durum sevgiyi başkalarında aramanıza sebep olmuş olabilir çünkü bizler sevmeyi ve sevilmeyi ilk önce ailemizden öğreniriz. Fakat hep unuttuğumuz bir şey vardır ki o da kendimizi de sevmemiz. Özgüven eksikliğinin en temel sebeplerinden biri de budur. İnsan kendini tanımıyodur ya da kendini olduğu gibi kabullenip sevmiyodur. Geçmişinizle süren hesaplaşmanız devam ederken farklı bir ilişkinin bitmesi sizi yıpratabilir. Öncelikle kendi içinizde süre gelen olayları çözmeniz gerekir. Tüm bu söylediklerim dile kolay yapması da bir o kadar zor olabilen şeyler. Ama eğer ki siz kendinizde ki bu değişimi isterseniz zaten hayatınızı düzene sokmak konusunda ki ilk adımı atmış olacaksınız. Sadece bu süreçte kendinize çok yüklenmeden, değişimi sindirmeye ve zamana ihtiyacınız olur. Bu sırada sizi dinleyen, anlayan ve yol gösteren bir uzman desteği almak sizin için daha faydalı olabilir.
Ezgi ÖZTÜRK
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları