Oğuzhan KÜTÜK
Psikolog
Oğuzhan KÜTÜK
Yağmur SOYLU
Psikolojik Danışman
Yağmur SOYLU
Mustafa Ogün AFACAN
Psikolojik Danışman
Mustafa Ogün AFACAN
Emine ARAS
Psikolog
Emine ARAS
Oktay ÇAKMAK
Psikolog
Oktay ÇAKMAK
Buse AYKUTU
Aile Danışmanı
Buse AYKUTU
Fatma USTA GENÇ
Psikolojik Danışman
Fatma USTA GENÇ
Gülsüm ÇALIŞKAN
Psikolog
Gülsüm ÇALIŞKAN
Duygu DERIN
Psikolog
Duygu DERIN
Aybüke DÖNDÜ
Psikolog
Aybüke DÖNDÜ
Beyza Gül TURHAN
Psikolog
Beyza Gül TURHAN
Zeynep Ceyda GÜRBILEK
Psikolog
Zeynep Ceyda GÜRBILEK
Hatice KAYA
Psikolog
Hatice KAYA
Efşan KIR
Psikolog
Efşan KIR
Emre GÖKÇEOĞLU
Uzman Klinik Psikolog
Emre GÖKÇEOĞLU
Sedef SARI
Uzman Psikolog
Sedef SARI
Songül GÜVENÇ
Psikolog
Songül GÜVENÇ
Şeyda Nur AYHAN
Psikolog
Şeyda Nur AYHAN
Hale UNUTMAZ
Psikolog
Hale UNUTMAZ
Feyza TAN
Uzman Psikolog
Feyza TAN
Hiç kimseye güvenemiyorum
Danışan korkuyorum - 22 gün önce
Merhaba hocam artık hiç kimseye güvenemiyorum hayatımda etrafımda herkesin yalan söylediğini beni kandırdığını düşünüyorum.Babam ben 18 yaşındayken annemi aldattı daha sonra annemde onu aldattı iş yerinde çok sevdiğim bir abla eşini aldattı ve yine gördüğüm tanıdığım bir erkekle dayım halam hepsi ailelerini aldattı kimisi öğrendi kimisi hala saklıyor dışarıdan o kadar mutlu gözüküyor ki hepsi asla aldatmaz bunlar dersiniz.3 yıllık bir ilişkim var erkek arkadaşımın erkek kardeşinin yeni bir kız arkadaşı oldu benden 1 yaş küçük o geldikten sonra erkek arkadaşımın ailesinden herkesin değiştiğini düşünmeye başladım artık kimsenin beni sevmesine gerek kalmadığını benden daha konuşkan daha iyi biri geldiği için herkesin benden soğuduğunu uzaklaştığını hissetmeye başladım bu o kadar arttı ki buluşmaya gittiğimizde kızlar aynı renk giyindiklerinde tesadüf dese bile beni dışlayıp kendi aralarında anlaşıp öyle giyindi demeye devam etti beynim hatta erkek arkadaşımın ondan hoşlandığını düşünücek kadar ileri gittim kimseye inanamıyorum her şeyden her olaydan her hareketten şüpheleniyorum diğerlerinin yüzüne gülsem belli etmesem de içimde bu düşünceler dönüp duruyor babamın bile yalan söylediği bu dünyada herkes yalan söyleyebilir fikri hep aklımda annem şuan evli olduğu halde hoşlandığı karşı cins birine hediye al diye ben ona fikir verebiliyorum ve bunu artık tuhaf bulmuyorum yeterki psikolojisi düzelsin bizi bırakmasın sadece mutlu olsun babam şuan annemi aldatsa bize yansıtmadığı sürece onu bile umursamayacak kafadayım 25 yaşındayım bir yandan kafamdaki her düşüncelerin yanlış olduğunu hissederken bir yandan olması gereken bu gibi hissediyorum ne yapmam gerek bilmiyorum durumum git gide kötüleşiyor mu psikoloğa gitmem gerek mi yoksa kendi başıma doğruları bulup düzelebilir miyim 2020 yılında 1 yıl boyunca Major depresif bozukluk yüzünden raporlu ilaç kullanıp bırakmıştım iyi olduğumu düşünüyordum ama şuan kendimi çok kötü hissediyorum sizce ne yapmalıyım
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, en önemli yaşta yaşadığınız ailede olan kırılmalar, olumsuz yaşantılar sizin güven algınızı büyük ölçüde zedelemiş ayrıca annenizle olan ilişkiniz, babanızla olan ilişkinizin de çalışılması onarılması gerekir. Şu an ki duygusal ilişkinizde de problem yaşamanız kendinizle ilgili olan inancınızdan kaynaklanıyor, sevilmeye değer hissetmiyor olabilirsiniz. İnancınızın değişmesiyle kendinizi daha değerli hissetmeniz için destek almanız daha iyi olur kendinizin bu durumdan terapi almadan çıkmanız değişim sağlanmadan farkındalık geliştirmeniz zor destek alarak bunu daha kolay sağlayabilirsiniz. Depresyon geçmişiniz de var ilaçlar tek başına çözüm değildir bırakıldığında hastalık tekrar nüks edebilir, terapi ile düşünceler ve bakış açısı değiştirilerek kalıcı çözüme ulaşılabilinir. Bu süreçte terapi almanız yararlı olacaktır. Emdr terapi ile kısa sürede çözüm alabilirsiniz. Dilerseniz randevu oluşturabilirsiniz. İyi akşamlar. Sevgiler..
Annem erkek arkadaşımı istemiy
Danışan A... D... - 50 gün önce
Nasıl başlayayım bilmiyorum. Erkek arkadaşımı ailemle tanıştırdım hayatımda 2. Kez aşık oldum. 3 aylığız ve evlenme teklifi aldım elbetteki kabul ettim. Her normal insan gibi istemek istiyorlar ama annem erken diyip duruyor. Tekliften 1 hafta önce annesi ben ve erkek arkadaşım bilmeden annemle konuşmuş. Benim yüzde 50 kardeşiminde yüzde 50 hisseye sahip olduğu ev var laf arasında orda oturur kardşeime payını veririz demiştik. Haddi olmadan bunu ben annemle konuşmadan gidip çocuklara verirsin orda otururlar tarzı bişey demiş. Bende kavga ederken bana söylemeden nasıl söylersin deyince kavga bitsin diye söylemedim dedim 1 kere konuşma geçti o zaman aklında kalmıştır dedim. Olay şimdi erkek arkadaşıma kaldı o söylemiştir diye. En azından saygı duy sevmesende diyorum saygı bile duymuyor. Dışarı çıkarmıyor gizlice görüşüyoruz. Erkek arkadaşımada anlatmadım evlenmeye meraklıymışım annem öyle söylüyor ben 22 erkek arkadaşım 24 yaşında yakın zamanda doğum günlerimizde var yaş alıyoruz. Ben 1.5 senedir çalışan biriyim çalışmakla hayata atılmıyormuş parası yokmuş yapamazmış. Düğünü bile 2 sene sonra istedi onada tamam dedik barıştık şimdide saygı duymuyorum istemiyorum diyo. Dayımın yanında o iş yaş diyor. Gerçekten ne yapacağımı şaşırdım
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar. Anneniz maddi konuda güvensiz ise evliliğe karşı çıkabilir. Karşı tarafa güvenmiyorsa bu yüzden de karşı çıkabilir. Maddi konuda güvencenizin olduğundan emin değilseniz acele edip harekete geçmemenizi tavsiye ederim. Maddiyat evlilikte sanıldığından daha önemli bir yere sahip. Başka riskleri mantıklı bir şekilde ele alarak erkek arkadaşınızla değerlendirebilirsiniz. Erkek arkadaşınıza anneniz güvenmiyorsa bunun nedenlerini anneniz ile sakin ve anlayışlı bir şekilde tartışabilirsiniz. Ayrıca anneniz sizin duygusal baktığınızı mantığınızı kullanmadığınızı da düşünüyor olabilir. ''Biz hallederiz'' ''Yaparız'' ''Bir yolunu buluruz'' gibi cümleleri kullanmak yerine olası durumlarda ne yapacağınızı, nasıl yapacağınızı erkek arkadaşınız ve anneniz ile tartışabilirsiniz.
Neden konusmuyor
Danışan Uzak - 2 ay önce
Merhaba, Eşim ailesiyle ilgili konuları benimle paylaşmıyor. Mesela erkek kardeşi işten ayrılıp yeni bir işe girmiş ve ben bunu sosyal medya hesabından gördüm.kardesin işten mi ayrıldı dediğimde aaa oylemiymis dedi ben de sen bilmiyor musun dediğimde biliyorum da sen neden bana anlatamadin diye kızcağın için hemen bildigimi söylemedim dedi neden bana anlatıyorsun dediğimde bizene diyip tavırlı şekilde konuşmayı devam ettircek gibi bir his veriyor ben de başka bisey soramıyorum. Ama ailesi ile ilgili tüm konularda böyle hiç bana anlatmıyor, kendi sosyal çevresi ve arkadaşları ile ilgili konuları ise anlatiyor
Uzman
Uzmanın Cevabı: Hepimizin sınırları vardır. Önemli olan bu sınırların diğer kişilerle aramızdaki ilişkiyi nasıl bir ölçüde ve ne yönde etkilediğidir. Sınırlar bizim değerlerimiz, kişiliğimiz, tecrübelerimiz ile şekillenir. Eşiniz ailesiyle ilgili şeyleri paylaşırken çizdiği sınırı etkileyen faktörler nelerdir bilmiyoruz. Bunun altındaki sebebi bu anlattıklarınızla açıklamak doğru bir açıklama olmaz. Eşinizle daha sakin ve suçlayıcı olmayan, ben dili kullanarak anlatmaya teşvik edebilirsiniz.
Kızım için
Danışan D... D... - 2 ay önce
12 yıldır evliyim. 6 yılı farkli ülkelerde yasayarak geçirdik. Esler arasındaki sıcaklığı ve yakınlığı hiç yakalamadik. Kızım 2.5 , 4ve 5 yas arasi olmak üzere esimle birlikte ve ayrı yaşadığımiz zamanlarda bazı sorunlar yaşadığı ve yardim aldı. Eşimle süren ev arkadaşlığımızı bitirmek istiyorum..ancak kızımın etkilenmesinden yeniden o kabus günlere dönmekten korkuyorum. Babasını, aile ile birlikte yaşamayı öğrendi. Bu duygunun ,güvenin tadına vardı. Cok mutlu ve pozitif. Bunu yıkmak istemiyorum. Ne yapabilirim?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Her ne kadar çocuk için bir arada kalınmalı düşüncesi toplumumuz için yaygın olsa da sürekli tartışma ve gerginliklerin yaşandığı, anne baba arasındaki bağın tamamen koptuğu ve bunun çocuğu olumsuz etkilediği durumlarda, aslında boşanma süreçleri çocuğun bu durumlara sürekli maruz kalmasını engelleyebilmektedir. Dolasıyla uzun vadeli bakıldığında çocuğa, anne babanın ne olursa olsun bir arada kalmanın mı yoksa ayrı olmanın mı iyi geleceğini tüm yönleriyle düşünmek faydalı olacaktır.
Annemin hayallerimi çalması
Danışan Zen - 3 ay önce
Anneme hangi hayalim anlattıysam hepsini kendi hayaliymiş gibi gerçekleştirmeye çalışıyor. Hukuk okumak istiyorum dedim bende hukuk okuyacağım dedi .Nasıl hukuk okunduğunu araştırmaya başladı. Psikoloji okuyacağım dedim psikoloji okuyorum .O da psikoloji okumak istedi ve açıköğretimden Psikoloji okunuyor mu diye onu araştırdı. Yıllarca beni savunma sanatı kursuna gönder dedim arkadaşı ile telefonla konuşurken duydum yazılmış gitmiş bir ders daha da gitmemiş.Benden gizli gitmiş. Onun yüzüne bunu söylediğimde inkar ediyor. En son yüz okuma eğitimi almak istediğimi söyledim hayalimi anlattım.Şimdi de kendisi bunu gerçekleştiriyor eğitimi alıyor. Hayallerimi çalıp kendisinin hayaliymiş gibi gerçekleştirilmesinden aşırı derecede rahatsız oluyorum.İçimi acıtıyor.Kafamda bir olmak istediğim insan profili var .Ben o olmaya çalışıyorum .Benim olmak istediğim kişiyi benden çalıyor.Hangi mesleği yaparsa yapsın ama benim hayallerimi gerçekleştirmesin.Sizce bunu neden yapıyor?Ben düşündüm ama bulamadım.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, bu konuda çok zorlandıgınızı anlıyorum. Kendi hayallerinizin ve hedeflerinizin anneniz tarafından satın alınıyor olması siz çok rahatsız ediyor. Bu konuyu konuşmak da çözüm getirmemiş. Annenizle aranızdaki ilişkiye daha ayrıntılı bakmak gerekiyor. Ancak, annenizi de sizi de tanımıyorum. Bu sebeple, yazmış olduğunuz bu çok özel duruma verebileceğim ayrıntılı bir cevabım yok maalesef. Annenizin neden böyle yaptığını ben de bilemiyorum. Bunun cevabını, sadece kendi terapi seansınızda siz bulabilirsiniz. Saygılarımla..
Nişanlımla devam etmeli miyiz?
Danışan E... A... - 4 ay önce
Merhaba, mart ayında nişanlandım. O zamandan beri çözemediğimiz şeyler var. Ben artık tamamen uyumsuzluktan olduğunu düşünüyorum. Gerçek anlamıyla anlaşamamak. Birbirini anlayamamak. Çünkü tartışma esnasında asla çözüme gidemiyoruz. Olabildiğince açık ve yalın bir şekilde ifade etmeye çalışıyorum kendimi ve beklentilerimi. Ancak her seferinde saçma ve mantıksız olduğunu duyuyorum. Ben ona ayna olup yaptıklarının neye sebep olduğunu anlatmak isterken o suçlamayı tercih ediyor. Sen surat astığın için böyle oldu. Surat asma ben de böyle yapmayayım dedi çoğu kez. Surat asma sebebim önemli değildi. Her zaman çok Abartan ve uzatan oldum. Oysa tek istediğim üslubuna dikkat etmesi ve bana saygı duymasıydı. Ona hep çocuk olmadığımı anlatmak zorunda kaldım. Benim hatam yok demiyorum. Mutlaka var. Ancak şu var ki bir yerden sonra artık ne olduğunu bile anlamaz oldum. İki gün sürmüyor iyi halimiz. Bu artık karşılıklı hatadan ziyade anlaşamamaya giriyor diye düşünüyorum. Çoğu kez bu benim karakterim değiştiremem dedi. Sonra da özür dileyip düzeltebilirim dedi. Çok kez konuşmaktan yorulup artık ayrılmak istedim ama her seferinde düzelmeyecek hiçbir şey yok dedi. Şöyle bir sorun var ki; verdiği tepkilerin yanlış olduğunu düşünmezken neyi düzeltebilir. Ben annesine karşı olan tavrından dolayı da korkuyorum. Kendisinin de anlam veremediği davranışları var. Ben neden böyle yaptığımı bilmiyorum diyor. En son terapi almamız konusunda ikna oldu. Ancak artık terapiyle bile kurtaracak durumda mıyız bilmiyorum. Çok yıprandık. Çok şeyler yıkıldı. Korkunç durumdayız.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, evlilik öncesi yaşadığınız süreç birçok insanın deneyimlediği bir süreç gibi görünse de, her ilişkinin dinamiği birbirinden farklı. Sizleri tanımadan uyumsuzluk demek ne ölçüde doğru olur bilmiyorum ama iletişim kanallarınızda bir tıkanıklık, ileriye doğru gitmeyen bir şey var gibi görünüyor. Bunu benzer sorunlar yaşamanızdan yola çıkarak söylüyorum. İnsanlar güzel sebeplerle nişan gibi kuvvetli bağlar kurarlar. Öncelikle sizi bu ilişkiye, nişanlılığa motive eden ne oldu? Bu kaynaklara bakmakta fayda var. Aynı şekilde nişanlınızdan da bunu duymaya ihtiyacınız olabilir. Kesin bir karar vermeden terapi desteği almanızı, kafanızdaki şeyleri kaynaklarına inerek çözümlemenizi önerir, iyi günler dilerim.
Eşim ile problemlerimiz var
Danışan a.z - 4 ay önce
Kaan bey evleneli 2 yıl olmak üzere ve 9 aylık bebeğimiz var. Ama biz eşimle evlilik sürecinde çok zorlanıyoruz. Kocam duygularını ve hislerini bana hissettirmiyor. Ne zaman karşıma alıp konuşsam tepkisiz. Onu anlamakta zorlanıyorum sabretmeye çalışıyorum ama benim psikolojim git gide bozulmaya başladı . Kültür farkımız var ondan mı kaynaklı yoksa büyüdüğümüz ailelerden mi bilemiyorum. Terapiyi zar zor ısrarlarim ile kabul etti ama halen psikologun bizim evliligimize iyi geleceğine inanmıyor. Çok direnç gösterdi ama en sonunda bakalım iyi gelecek mi diyerek önyargılı bir şekilde kabul etti. İlişki terapistligi sırasında seans nasıl ilerliyor hiç bilmiyorum mesela bireylerin sorunlarına iniliyor mu yoksa genelgecer mi oluyor
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, öncelikle belirtmek isterim ki bir ilişkiye yansıyan sorunların bir çoğu bireyin kendisi ile yaşamış olduğu problemin ilişkiye aktarılmasıdır. Terapi sürecinde ele alınan konular yüzeysel işlenmemekte olup başvurulan bütün problemlerin temeline ulaşıp sağlıklı bir çözüm sürecine kavuşturup işlenmektedir. Bilgi ve randevu talepleriniz için asistanım ile iletişime geçebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.
bu girdaptan nasıl çıkacağım
Danışan Ö... K... - 5 ay önce
Merhabalar. 17 yasında bir evlilik yaptım. 10 sene içerisinde defalarca aldatıldım. en sonunda dayanamayıp resmi alarak ayrıldım. 3 -4 ay gibi süre ayrı kaldık bu ayrı kaldığımız dönemde kendimle ilgilenmeyi, mutluluğu bulmuş gibiydim. başka birisiylede cinsel ilişki yaşadım. daha sonrasında. beni bir daha aldatmayacağını düzeleceğinisöyledi ve ben tekrar geri döndüm. ama bazı şeyleri sakladığım için huzursuzdum. bende yaşadıklarımı söyledim . ve şuan sanki suçlu benmişim gibi davranıyor herkes. ve bu durum artık cok zoruma gitmeye başladı. çocuğumu bile silmeye karar verdiğim zamanlar oldu. onun ailesi ve kendisinin baskısı bitmiyor. flört dönemi olarak ilerlemek istiyor. fakat bu beni cok yoruyor. Dahasıda sanki ayrılmamıza ben sebeb olmuşum gibi görülüyor. bende sürekli bir memnuniyetsizlik var. ve sürekli boğuluyorum. sanki kendi yaşam alanım değil. sadece nefes alıp veriyorum yaşamak için. yine ona karşı cok takıntılı bir duruma geldim. bunu atlatamıyorum. sanki ondan başka kimse yok. bunu yendiğim 4 ayda kendimi bulmuştum sanki ama seviyorum cümleside artık yetmiyor. girdabın içinden çıkamıyorum. ne yapmam gerektiğine dair hiç bir fikrim yok. üstüne sürekli intihar düşünmeye başladım. yada herkesi bir anda silip hiç kimse hayatımda olmasın istiyorum. cocuğum bile dahil.
Uzman
Uzmanın Cevabı: İntihar dusuncesi olması durumun çok kritik oldugunu gosteriyor. Hemen destek almalısınız. Çıkılmayacak girdap yoktur.
Babamdan nasıl nefret etmem?
Danışan B... İ... - 5 ay önce
Bana olan en ufak teması bile beni sinirlendiriyor igrenc hissefiyoeum aglamak istiyorum yanında 5 dakika bile durmak istemiyoeum kusmak istiyorum ondan o kadar nefret ediyorum ki bazwn keske ölse diyorum kendimi nasıl durdurabilirim dayanmıyorum nefes alıs verisi bile sinirimi bozuyor bu nefretim nasıl gecer bilmiyorum
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba Betül hanım, öncelikle açık yüreklikikle kendinizi açıp sorunuzu dile getirdiğiniz için sizi takdir ediyorum. Sorunuza gelecek olursak belli ki babanızla beraber yaşamak durumundasınız ve bu oldukça sizi stresli bir duruma sokuyor. Öncelikle duygularınıza kulak vermenizi ve onları olduğu gibi kabul etmenizi önerebilirim. Duygularımız bazen bize çeşitli yaşam olaylarına verdiğimiz psikolojik tepkileri gösterir. Bu durumda duygularımıza kulak vermemiz ve "şu anda gerçekten ihtiyacım olan şey ne?" sorusuna cevap vermemiz, hem kendimizi ve ihtiyaçlarımızı daha iyi anlamamıza hem de daha sağlıklı baş etme yöntemlerini keşfetmemize yardımcı olabilir. Eğer neye ihtiyacınız olduğunu bulmakta, bu duygu durumuyla sağlıklı bir şekilde baş etmekte zorlanıyor ve yardıma ihtiyaç duyduğunuzu hissediyorsanız en kısa zamanda bir uzmandan yardım almanızı öneririm. Umarım söylediklerim sorunuza cevap olabilmiştir. İyi günler dilerim.
konuşamama anlamama
Danışan Fadikkk - 5 ay önce
Ailem beni dinlemiyor, kararlarıma saygı duymuyor.Erkek arkadaşım daha önce evlendi boşandı çocuğu var istemiyorlar. Benden bi seçim yapmamı bekliyorlar. Ya o ya biz onu seçersen seni sileriz diyorlar. Ve bana karar vermem için 1 hafta süre verdiler. Erkek arkadaşımı seviyorum daha önce evlendi boşandı diye önyargıyla yaklaşılmasını istemiyorum. Tanısınlar bana ya da onları bi yanlışı olursa istemiyoruz desinler zaten daha ısrar edemem. Ama bu süreçte beni silmeye hazır olmaları ve dinlememelerini hazmedemiyorum.23 yaşındayım ama ayrılmadığım taktirde öldürmek beni döverek bulunduğum yerden yanlarına götürmekle tehdit ediyorlar. Bu süreçte kimseye bi zarar gelmesini istemiyorum ama ayrılık da düşünmek istemiyorum. Ne yapacağımı nasıl davranacağımı bilmiyorum. Psikolojim bozulmak üzere kimseyle konuşmak ve görüşmek istemiyorum. Uzman bi görüşe ihtiyacım var lütfen yardım edin.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, Öncelikle içinde bulunduğunuz duruma üzüldüm, gerçekten zor bir süreç. Ailem beni dinlemiyor, kararlarıma saygı duymuyor demişsiniz ki bu hayatınızın birçok döneminde bu şekilde olmuş diye anlıyorum. Yani bunu sadece evlilik kararı aşamasında yaşamıyorsunuz. Uzman bir görüş olarak; sizi tanımadan görüşümün size, şartlarınıza uygun olacağını sanmıyorum. Lütfen, sadece şu anda yaşadığınız durum ile ilgili değil kendiniz için bir terapi sürecine başlayınız. Sağlıklı günler dilerim.