2. Aile
  3. Kendi kararlarimi alamiyorum

Kendi kararlarimi alamiyorum

seren - 14 ay önce
Merhabalar Özlem hanım. Ben ailemin en küçük çocuğuyum 26 yaşındayım. Fakat bu zamana dek gerek meslek tercihimde gerekse hayata dair dusuncelerimde hep annemi ve ablalarımı dinledim. Benim adıma benim icin neyin daha iyi olacağını bilirler diye düşündüm ama hiçbir zaman kendime mutlu olup olmadığımı sorduğumu hatırlamıyorum çünkü hayatımda çoğu şeye sahipsem bu onlar sayesindeydi. Onların sözünden çıkmak yada fikir ayrılığı yaşamak hissi bana her zaman kötü hissettirmistir. Şuanda birliktelik yaşadığım kişi ile mutlu olacağımı hissetsem de bazı konularda uyumsuz oldugumuzu, mutlu olamayacağımı düşünüyorlar. Böyle bir kararda kendi iç sesimi dinlemek istiyorum cunku ilk kez benim icin dogru karar diyebilecegim bir iliski yasiyorum ama yapamıyorum. Bana neler tavsiye edebilirsiniz
Özlem YALÇIN
Uzmanın Cevabı: Merhaba, çocukluğunuzdan itibaren ailenizin sizin için kararlar vermeleri size tercih etme hakkı bırakmamaları bu şekilde büyütülmeniz günümüzde kendi seçimlerinizi ve kararlarınızı sorgulayarak zorlanmanıza neden oluyor. Şu anki duygusal ilişkinizde yine ailenizin düşünceleri sizin için daha önemli durumda fakat hayatınızdaki kişiyi seviyorsunuz da bu yüzden arada kalmış hissiniz vardır. Aileniz için bu ilişkide mutsuz olacağınıza etken neler var sizin için geçerli mi bu etkenler ve hayatınıza kimi alacağınız sizin tercihinizle gelişmeli karşınızdaki kişiyle paylaşımlarda bulunun uzun zaman tanıyın, gerçekten siz anlaşamıyorsanız, ne kadar uyumlusunuz bunu en iyi siz bilirsiniz, problemlerde size yaklaşımı nasıl değerlendirin ona göre kararınızı netleştirebilirsiniz. Dilersiniz bu süreci sağlıklı geçirmeniz için terapi desteği alarak kendi kararlarızı alabiliyor duruma gelebilirsiniz. İyi akşamlar diliyorum.
Özlem YALÇIN
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresif Bozukluklar, Panik Atak