2. Aile
  3. Küçükken kardesimi öptüm

Küçükken kardesimi öptüm

... ... - 3 ay önce
Kardesimle aramızda 4 yaş var bu olayi ben de dün hatırladım kardeşimi küçükken dudağından öpmüştüm ama bir kere sadece ama uzun öptügümü hatırlıyorum yani 10 saniye falan belki şöyle ben 9'lu yaslarımda o da 4-5'li yaslarında diye hatırlıyorum ancak yaslardan pek emin değilim kardesimi cok seviyorum bir abla olarak ben çocukken istemeden istismarcısı olmuşum kardesim bu olayı hatırlıyor mu bilmiyorum yası belki de daha kücüktü şuanda 14 yaşında sizce kardesimde bir tramva olusturur mu durum ailemin bilgisi yok kendim de 19 yasındayım dediğim gibi böyle bir olayın olduğunu bile dün hatırladım hatırlıyor olsaydı belli eder miydi bilmiyorum nasıl bir yol izlemeliyim kardeşimin cinsel bir tramva yaşamasını istemiyorum
Sultan KAYA
Uzmanın Cevabı: Merhaba, Sorunuzda bir soru cümlesi var ama maalesef soru yok; daha çok endişe ve benden hızlı bir şekilde sizi rahatlatacak o mucizevi öneriyi duyma acelesi var. :) Belirtmek isterim ki, kardeşinizin mevcut durumu hakkında ne yazık ki bilgi sahibi değiliz. Ne ben, ne de siz. Ancak tahmin yürütebiliriz. Birinci olasılık -sizin de korktuğunuzu tahmin ettiğim olasılık- kardeşinizin bu oral teması 'anlamlandıramaması' sonucunda travmative olmuş olması. Bu durumda vaka/hasta kendisi olur ve iyileşme sürecine adım atması yani kendi sürecini yaşaması gereken kişi kardeşiniz olur- bu durumda ilgili ruhsal desteği bireysel olarak talep etmesi ve alması gerekir. İkinci olasılık olarak ise, kardeşinizin bu anıya ilişkin çarpıcı bir yorumu yoksa, yani teması 'kötü dokunma' olarak algılamamışsa endişe ettiğiniz gibi bir durumun olmadığını düşünme iyimserliğinde bulunabiliriz. Ancak belirttiğim gibi, sizinle çalışmamız gerekseydi mevzu kardeşiniz ve onun öyküsü değil, siz ve sizin 'bu' endişeniz olacaktı. Zira, üzülerek belirtmem gerekiyor ki uzun metraj bir filmin saniyelerden oluşan bir görüntüsünden yola çıkarak fikir edinmek ve iddialı 'öneriler'de bulunmak oldukça tehlikeli ve yanlış. Çünkü olayın öncülleri ve ardıllarına ilişkin bilgim yok. Ancak, böylesi bir anıyı yıllarca unutup sonra aniden hatırlayarak siz kendinize bir şeyler diyor olabilir misiniz? Çünkü, sorunuzda iki kere dün hatırladım vurgusu yapmışsınız. Pişmanlık ve af arzusu sezdiriyor. Esenlikler diliyorum :)
Sultan KAYA
Psikolog
Uzmanlıklar: Sosyal Fobi , Fobiler, Obsesif Kompulsif Bozukluk