Genel

Serdar - 2 yıl önce
Merhaba siz de duymuşsunuzdur soğukkanlı veya soğuk kişilik özelliğini bir yazı okudum işte bu özellikteki insanlar kendilerini çok ifade etmezler veya cok konuşmazlar veya isteklerini ve duygularını soylemezlermis bu özellikteki insanlar o zaman nasıl özguven sahibi olurki isteklerini aklından geçenleri ifade edildiği zaman illa sıcakkanlı özellik mi olmak zorunda o zaman soğuk insanlar özgüvensiz olur siz ne dersiniz bu konu hakkında özguvenli olabilmek samimi içten biri olmaktan mı geçiyor soğuk insanlar fazla muhatap olmuyor iletisim kurmuyor ve özguvenliyim diyor siz ne dersiniz
Merve MAY
Uzmanın Cevabı: merhabalar, kişinin kendini ifade etmekte güçlük çekmesi veya söylememesi özgüven eksikliği belirtisi olabileceği gibi kişilik bozukluğu belirtisi de olabilir, fakat şunu da unutmamak gerekir ki özgüven sahibi olmanın tek etkeni kendini ifade etme ve konuşma değildir. Direkt olarak sıcakkanlı insan özgüvenli soğukkanlı özgüvensiz diye bir etiketleme yapmak çok doğru olmayacaktır. Sözün özü şu ki özgüvenin samimi içten olmak veya iletişim kurmakla direkt bir bağlantısı olmayabilir, kişinin düşündükleri ve o anda aklından geçenler, yapacağı şeyi yapmasına engel olanlar asıl ele aldığımız konulardır ve nedeni sonucu konuşulmadan direkt bir çıkarım yapmak çok doğru olmayacaktır.
Danışan
Anladım insan psikososyal bir varlık değil mi düşündüklerini veya duygularını ifade etmezse yapmacık olur veya herseyini gizler fazla kişiyle konuşmaz bu kişiler in samimi davranışı öğrenmeden nasıl sosyallesebilir arkadaş canlısı nasıl olabilir sizin yazınızda kimseyle muhattap olmayan insanların iyi bir şey yaptığı gibi bir izlenim aldım siz ne dersiniz
Merve MAY
Uzmanın Cevabı: Evet insan psikososyal bir varlıktır burada katılıyorum fakat kimseyle muhattap olmayan bir kimsenin iyi veya kötü bir şey yaptığı gibi bir çıkarım yapmayalım, doğru olmayacaktır çünkü. Her insan farklıdır ve özeldir, kişi bu durumla ilgili sıkıntı yaşıyorsa şikayeti varsa veya işlevselliğini etkiliyorsa o zaman bir probleme dönüşür fakat herhangi bir şikayeti yoksa yapılabilecek bir müdahale de zor olacaktır. Sosyalleşme dediğimiz davranış pratikle gelişir, başta tabi ki zor olacaktır sonrasında pratikle birlikte gelişerek daha kolaylaşır.
Danışan
Anladım mesela sağlıklı olan iletisim kurma değil mi iyi ilişkiler kuran kişi psikolojik olarak daha güçlü dür diye bir yazı okumuştum ve bütün psikologlar videolarda felan etkili iletisim i kullanın rahat edersiniz diyor bu insanlar neden böyle davranırlar insanları sevmedikleri için mi yoksa aileden mi öyle görürler arkadaş sevmedikleri için mi anlam veremedim ve bu soğuk insanlar bazen dışlanabiliyor sürekli insanların yargılamasına uğruyor ve kendini ifade etmeye başlıyor ezdirmek istemiyor bu durumda kendini geliştirmesi muhattap olması veya bazı yerlerde ortama uyum sağlayabilmesi yanlış bir şey mi siz ne dersiniz mesela sebebi ne olabilir sizce insanlarla muhattap olmayan biri neden böyle davranır ben kendim mesela iletisim kurma taraftarıyım ama bahsettiğim kişiler gibi ailemle veya arkadaşlarımla iletisim kurmazsam sıkıntı yaşamıyım diye düşünüyorum tavsiyeleriniz ne olur bana insan çevreden etkilenir mi bu sorunun cevabi önemli benim için kolay gelsin
Merve MAY
Uzmanın Cevabı: Sağlıklı olan iletişim kurmaktır evet, kişiye psikolojik anlamda bir güç sağlar, yardımcı olur. Kişilerin kendini iletişim anlamında geliştirmesi ve uyumlu bir birey olması gayet güzel ve sağlıklı bir davranış, bunda yanlış herhangi bir şey yok. İnsanlarla muhatap olmayan birinde şuna bakarız; bunu istiyor ama yapamıyor mu yoksa hiç mi yapmak istemiyor? İkisi farklı psikolojik rahatsızlıklara işaret eder. Son sorunuza gelecek olursam, iletişim kurmamak bazen belli başlı sıkıntıları doğurabilir bu kişiden kişiye değişebilir ve çevreden etkilenme hususunda ise cevabım evet. İnsan biyopsikososyal bir varlıktır yani hem biyolojik, hem psikolojik hem de sosyaldir. Bundan dolayı da çevre kişiyi etkileyebilir. Daha fazla sorunuz olması durumunda sosyal medyadan veya ***** mail adresimden ulaşabilirsiniz veya yine aynı yerlerden bana ulaşarak uygun gün ve saate randevu oluşturabilirsiniz, iyi günler dilerim, sorularınız ve sohbetiniz için teşekkür ederim.
Merve MAY
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Ruhsal-Toplumsal, Kişisel ve Çevresel Diğer Koşullarla İlişkili Sorunlar, Cinsel İşlev Bozuklukları