1. Soru Sor
  2. Bunların dışında
Bunların dışında
Yasin KÖKMEN
Psikolojik Danışman
Yasin KÖKMEN
Tahsin Azad ATAŞ
Psikolog
Tahsin Azad ATAŞ
İrem Y SARIMAHMUT
Psikoterapist
İrem Y SARIMAHMUT
Hülya YERAL
Uzman Psikolog
Hülya YERAL
Damla KUTLUCA
Psikolog
Damla KUTLUCA
Gökselin DEMİR
Psikolog
Gökselin DEMİR
Büşra MANDIRALI
Psikolog
Büşra MANDIRALI
Rumeysa ÖZIÇ
Psikolog
Rumeysa ÖZIÇ
Abdullah GÜNDOĞAN
Psikolog
Abdullah GÜNDOĞAN
Büşra TULUMBACI
Cinsel Terapist
Büşra TULUMBACI
Fatma Nur ALDEMIR
Psikolog
Fatma Nur ALDEMIR
Lütfi ATABEY
Uzman Klinik Psikolog
Lütfi ATABEY
Hipnoterapi
Danışan Y... Y... - 27 gün önce
Merhabalar sormak istediğim soru hipnoterapi ile ilğili hipnoz ile birçok psikolojik sorunun giderildiğini biliyorum bdnim merak ettiğim sahip olduğumuz ve bizi rahatsız eden bir karakter özelliğini hipnoz ile değiştirmek mümkünmü veya karşılıksız olarak aşık olan birinin acı çekmesini enğellemek için aşk duygusunu sonlandırmak mümkünmüdür ayrıca hipnozun kötü niyetli kişilerce suistimal edilmesi mümkünmüdür son olarak tek bir seans ile tedaviyi mümkün kılan bir yöntem varmı mesela ilaçlı hipnoz gibi
Uzman
Uzmanın Cevabı: Yusuf bey merhabalar :) Hipnoz ile ilgili çok detaylı bilgilerim maalesef yok. Lakin hipnoz tekniği, kişilerin hazırbulunuşluğu ile oldukça ilgilidir. Kişi tedaviyi istemediği sürece suistimal olarak sorduğunuz durum mümkün olmayacaktır. EMDR yöntemi ile birçok psikolojik rahatsızlığın düzeltilebildiğine yakından şahit oluyorum. Tamamen bilimsel bir temele dayanan, anıların tekrar işlemlenebildiği bir yöntemdir. Hipnoz tekniği ile ilgili maalesef sorunuzu tam yanıtlayamıyorum fakat EMDR ile ilgili yardımcı olabilirim.
Bebeğimi kaybettim
Danışan S... Ö... - 29 gün önce
Merhaba ben 18 haftalık bebeğimi erken doğum oldu ve kaybettim daha önce panik atak anksiyetem ve depresyon vardı bu zorlu süreç bunları tekrar tetikledi Bana yardımcı olabilir misiniz
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, öncelikle başınız sağolsun... Tabii yardımcı olmayı çok isterim, ne zaman uygunsanız randevu alabilirsiniz. Sevgilerimle...
Abimle ilgili soru sormak isti
Danışan Semiiii - 41 gün önce
Merhaba, benim abim 7 aydır evde yataktan çıkmıyor.Bu süreç 7 ay önce baş dönmesi ve halsizlikle başladı gitmedigiz hiçbir doktor kalmadı .Nöroloji,dahiliye, psikiyatri,kulak burun boğaz,göz hastalıkları,beyin ve sinir cerrahisi bu bölümlerin hepsine gittik Filmler ve testlerin sonuçları iyi geldi.ama kendisi 7 aydır yataktan çıkamı***** ise gidiyor ne bizimle konuşuyor ne başka bir iş yapıyor .sürekli yatıp uyuyor.kendisine ne zaman iyi misin diye sorsam hep kötüyüm diyor. Sürekli halsiz hissediyor sürekli yatıyor.bunun sebebi nedir .lütfen geri donrmsiniz.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, en kısa zamanda bir terapi desteği almasını öneriyorum. Benimle iletişime geçebilirsiniz daha sağlıklı bir süreç izleyebiliriz. Çünkü sebebini ancak iletişim halinde olduğumuzda anlayabiliriz. Sevgilerimle.
Arkadaşımın Yeme Bozukluğu
Danışan Y... Y... - 2 ay önce
Yaklaşık iki senedir görüşüyoruz ve gerçekten çok yakınız. Dediğim şeylerin ona iyi geldiğini ve hepsini umursadığını söylüyor. En fazla beş ay öncesinde yeme bozukluğu hâlâ vardı. Hatta bir ara çok artmıştı, sürekli dış görünüşüyle alakalı sorular soruyordu bana. Bazen yemek yiyemeyeceğini söylüyordu, ben çok bilgili olmadığımdan, ısrar etmiştim. Fakat işe yaramıştı, o gün benim sayemde yediğini söylemişti. Öncesinde bu yüzden çok fazla sıkıntı çekmiş, günlerce hatta belki haftalarca kendini aç bırakmış. Ben yardımcı olabilmek istiyorum ama yapabileceğim bir şey yok ve o da istemiyordu sanırım. Son bir aydır da çok azaldığını, hatta geçtiğini söylemeye başladı. Farklı şehirlerde olduğumuz için gün içerisinde ne yediğini falan da bilmiyorum, bana söylediği kadarını biliyorum. Yani eğer üzülmemem için bana yalan söylüyorsa yapabileceğim hiçbir şey yok. Ne yapmam gerek, sizce geçmiş midir? Veya, ilaç kullanmadan yenmek mümkün mü?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Yeme bozuklukları ciddi sağlık sorunlarına yol açabilecek psikolojik bir sorun olarak görülür. Sizin yardımcı olma niyetiniz çok etkileyici. Ancak bu konuda ailesinin desteği daha önemlidir, sağlık kuruluşlarından yardım alması için ailesiyle birlikte hareket etmesi gerek..
Sürekli ağlıyorum annemin beni
Danışan Sedefşi66 - 3 ay önce
Sürekli ağlıyorum annemin beni sevmediğini düşünüyorum annemle kavgalar ediyorum sonra pişman oluyorum sonra yine ağlıyorum. Derslerime odaklanma sorunum var hiç bir şey anlamıyorum aklımda kalmıyor. Kendimi insanların yanında değersiz alçak hissediyorum.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, anladığım kadarıyla zor günler geçiriyorsunuz, düşüncelerimiz davranışlarımızı, davranışlarımız da düşüncelerimizi etkiler. Öncelikle çalışabileceğimiz konu annenizin sizi sevmediği düşüncesinin ardındaki olaylar olabilir, ettiğiniz kavgaların sebepleri ve sonuçları olabilir. Bütün bunlar sizin de dediğiniz gibi dersleri ve odaklanmayı özellikle de anlamayı ciddi oranda etkiler. Vücudumuzun yaşadığımız olaylara tepki verme şekillerinden biridir aslında bu da. Bir çeşit cevap verme gibi. Son olarak da değersizlik düşüncelerinizin altında ne var öğrenerek birlikte bunlar üzerinde çalışabiliriz, kimilerinde sevgi ihtiyacı çıkabilirken kimilerinde başarıya şartlanma kimilerinde ise çok farklı sebepler olabiliyor. Tavsiyem şu olabilir, böyle sıkıntılarınızın olduğunu, bazı şeyleri içinizde halledemediğinizi ve desteğe ihtiyacınız olduğunu ailenize iletmek. Çünkü yalnız değilsiniz, birçok kişide olabiliyor ve birçok kişi böyle hissedebiliyor ama şundan eminim ki karşılıklı olarak çalışmamız ile aşamayacağımız bir problem değil, danışarak ve sorarak ilk adımı atmışsınız bile, işe iyi tarafından bakacak olursak.. özel olarak vs sormak istediğiniz herhangi bir durum olursa da sosyal medyada veya randevu için her zaman müsaitim, dilediğiniz zaman danışabilirsiniz ve eğer isterseniz birlikte yol alabiliriz. Sadece şunu unutmayın ki bu hissettikleriniz ve düşündükleriniz sadece hisler ve düşüncelerden ibaret değil, altında yatan sebepleri araştırarak öncesinde onların çözümlenmesi gerekir ki yüzeydeki sorunlar çözülsün. Bunun için de terapi seanslarında görüşebilmeyi dilerim. İyi günler dilerim, sağlıcakla kalın :)
agorafobi
Danışan Skrr - 3 ay önce
Merhabalar eren bey yaklaşık 2-3 aydır evden çıktığımda çok büyük bir panik yaşıyorum dışarıda kendimi güvende hissedemiyorum ve bazen kusma isteği geliyor hatta bu sebepler yüzünden dışarı bile çıkamıyorum sorunum tam olarak agarofibi midir yoksa başka bir şey mi nasıl bir yol izlemem gerekiyor lütfen sorumu cevaplayın 22 yaşında bir genç olarak bu saçmalığı yaşamaktan gerçekten çok sıkıldım
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, bahsettiğiniz sıkıntılar agarofobiyi düşündürüyor diyebilirim. Açık alanların kaygı yaratması ve bu kaygının yönetilememesinden dolayı fiziksel semptomlar yaşadığınızı da belirtmişsiniz. Agarofobi bilişsel davranışçı terapiler kapsamında ele alınan bir problem. Terapi desteği ile bu kaygıya sebep olan düşünceleri saptayıp, bu düşüncelerin doğurduğu davranışları ve duygu olarak kaygı/korkuyu ele alıyoruz terapide. Öncelikle bir psikiyatri uzmanının değerlendirmesi ve yönlendirmesinden sonra terapi desteği önerebilirim ve iletişime geçebiliriz.
Lustral
Danışan Lnxlogex - 4 ay önce
Şimdiye kadar reçetesiz satılan lustral ilacını kullanıyordum yaklaşık 3 yıldır şu anda reçeteli satıldığı için alamıyorum ve ilacın yokluğunu çok arıyorum bu konuda yardımcı olabilirseniz randevu alıcam hemen
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba lutral kullanma nedenleri depreayon, kaygı bozuklukları, panik atak v.b gibi tanılarda önerilir size bu konuda yardımcı olabilirim.
Aynı şeylerden keyif almak
Danışan Xxx - 4 ay önce
Hocam iyi geceler, benim sorum şu: Bir insan neden hep aynı filmi izler, aynı diziyi izler, dışarı çıktığında hep aynı mekana gider? Bir arkadaşım, ki 26 yaşında kendisi, yıllardır Yüzüklerin Efendisi'ni bıkmadan, usanmadan sürekli sürekli izliyor. Tüm repliklerini ezbere biliyor desem abartmış olmam. Aynı şekilde Yahşi Cazibe'yi de. Defalarca kez bitirip baştan başladı ve her ikisini de izlerken hala ilk günkü gibi süper keyif alıyor. Mesela dışarı çıkarken de öyle, belli başlı bir iki sevdiği mekan vardır ve genelde hep oralara gider, bizleri de aynı şekilde hep oralara götürür. Kıyafet konusunda da öyle. Renkler siyah - beyaz ve gridir. Hatta aldığı pantolon, aldığı ayakkabı vs hep aynıdır. Eskidikçe aynılarının yenilerini alır. Mesela aynı ayakkabıdan 4-5 tane eskitmiştir, geçen yine aynı ayakkabıyı almak istedi ama hiçbir yerde yoktu ve o ayakkabının üretimi durmuştu ama hala başka ayakkabı almakta diretiyor, aynısını bulacağını umut ediyor. Ha şu da var, tabii ki bazen bizleri de kırmayıp bizlerin istediği mekanlara da geliyor ya da ne bileyim bizleri kırmayıp bizim istediğimiz tarzda şeyler de izliyoruz ya da çok çok çok çok çok çok nadir de olsa yeni bir diziye başladığı da oluyor. Ama Yüzüklerin Efendisi, Yahşi Cazibe mesela onun vazgeçilmezleri. Biliyorum ki ömrü boyunca izleyecek ve ömrü boyunca keyif alacak. Bilgisayar oyunlarında da aynı. Dediğim gibi kendisi 26 yaşında ama ilkokulda mı ortaokulda mı ne oynadığı 2 oyunu hala oynuyor, sıfırdan başlayıp bitiriyor. Ve hala ilk günkü gibi keyif alıyor bundan. Hep aynı şeyleri izlemesinin, dinlemesinin, hep aynı tarzda kıyafetler almasının, aynı mekana gitmesinin sebebi ne olabilir?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar. Bu sorunuzun cevabını bilmiyorum maalesef. Bu durumun onlarca nedeni olabilir. Bunun yanında, benzer olaylar için dikkat ettiğimiz husus "kişinin günlük yaşantısında nasıl olduğu ve sorumluluklarını yerine getirip-getirememesidir." Anlattıklarınızdan anladığım kadarıyla arkadaşınızın bu tercihleri takıntı seviyesinde değil. Dolayısıyla yardın alması gerektiğini düşünmüyorum. Size ve arkadaşınıza kolaylıklar ve mutluluklar dilerim.
Genel
Danışan Serdar - 4 ay önce
Merhaba siz de duymuşsunuzdur soğukkanlı veya soğuk kişilik özelliğini bir yazı okudum işte bu özellikteki insanlar kendilerini çok ifade etmezler veya cok konuşmazlar veya isteklerini ve duygularını soylemezlermis bu özellikteki insanlar o zaman nasıl özguven sahibi olurki isteklerini aklından geçenleri ifade edildiği zaman illa sıcakkanlı özellik mi olmak zorunda o zaman soğuk insanlar özgüvensiz olur siz ne dersiniz bu konu hakkında özguvenli olabilmek samimi içten biri olmaktan mı geçiyor soğuk insanlar fazla muhatap olmuyor iletisim kurmuyor ve özguvenliyim diyor siz ne dersiniz
Uzman
Uzmanın Cevabı: merhabalar, kişinin kendini ifade etmekte güçlük çekmesi veya söylememesi özgüven eksikliği belirtisi olabileceği gibi kişilik bozukluğu belirtisi de olabilir, fakat şunu da unutmamak gerekir ki özgüven sahibi olmanın tek etkeni kendini ifade etme ve konuşma değildir. Direkt olarak sıcakkanlı insan özgüvenli soğukkanlı özgüvensiz diye bir etiketleme yapmak çok doğru olmayacaktır. Sözün özü şu ki özgüvenin samimi içten olmak veya iletişim kurmakla direkt bir bağlantısı olmayabilir, kişinin düşündükleri ve o anda aklından geçenler, yapacağı şeyi yapmasına engel olanlar asıl ele aldığımız konulardır ve nedeni sonucu konuşulmadan direkt bir çıkarım yapmak çok doğru olmayacaktır.
Şaka Kaldıramama
Danışan S... A... - 4 ay önce
Hocam merhaba insanların ben şakalarını kaldıramıyorum ayrıca insanların davranışlarını kafaya takıyorum dalga geçip geçmedigini bile anlamıyorum siz bilirsiniz şaka ve dalga arasındaki fark nedir ikiside aynı olmuyor mu
Uzman
Uzmanın Cevabı: Şaka ve dalga geçmek arasında fark, dalga geçme eyleminde karşıdaki insanın kusuru ile veya zayıf gözüken bir tarafı ile küçümseyici konuşma ya da o yönüyle ilgili davranışta bulunma gözükür. Bunu yanında şaka ya da dalga geçmeye yönelik durumlarda, eğer bunu kaldıramıyorsanız ve bunu sizin kendi benliğinizle alakalı bir küçümsenme olarak yorumluyorsanız düşük özgüvene sahip olabilirsiniz.