1. Soru Sor
  2. Bunların dışında

Bunların dışında

Zeynep ZEYDANLI
Psikolog
Zeynep ZEYDANLI
Hülya GÜVEN
Uzman Klinik Psikolog
Hülya GÜVEN
Anıl İLGAR
Uzman Klinik Psikolog
Anıl İLGAR
Ayşegül AYVAZ
Psikolog
Ayşegül AYVAZ
Gökhan Uğur OLÇAY
Uzman Psikolog
Gökhan Uğur OLÇAY
Büşra KİRİŞ
Psikolog
Büşra KİRİŞ
Fatma GÜNDOĞDU
Psikolog
Fatma GÜNDOĞDU
Miraç YOLDAŞ
Psikolojik Danışman
Miraç YOLDAŞ
Cemre BEDIR
Psikolog
Cemre BEDIR
Özge TAHTA
Psikolog
Özge TAHTA
Beyza GÜRBÜZ
Psikolog
Beyza GÜRBÜZ
Neslihan DUTAK
Psikolog
Neslihan DUTAK
Furkan YILMAZ
Psikolog
Furkan YILMAZ
Özge ÖZTÜRK
Psikolog
Özge ÖZTÜRK
Demet KARADENİZ
Psikolog
Demet KARADENİZ
Özlem SALGAR
Psikolog
Özlem SALGAR
İrem ERKAŞDA
Psikolog
İrem ERKAŞDA
Damla KUARALAY
Psikolojik Danışman
Damla KUARALAY
Şeyma ÇELİK
Psikolog
Şeyma ÇELİK
İlknur OKŞAK
Psikolojik Danışman
İlknur OKŞAK
Kişilik bozukluğunu emareleri
Danışan A... ... - 27 gün önce
İyi günler dilerim. Kızlarım ve ben, eşimin kişilik bozukluğu emareleri gösterdiğini, en son aşamada halüsinasyonlar görmeye başladığını gözlemliyoruz. Eşimin, potansiyel sıkıntılarını tartışmak ve tedavi konusunda ikna yolları hakkında görüşmek istiyorum. Başkası hakkında konuşmamız uygun olmaz diyorsanız randevu almayacağım. İyi çalışmalar dilerim.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar hoşgeldiniz çok geçmiş olsun dileklerimizi sunuyoruz sizlere.ONCELİKLE HERKES HASTALANABİLİR . Eşinizde kişilik bozukluğu emareleri ve halüsinasyonlar gözlemliyorsunuz ve tedavi konusunda görüşmek istiyorsunuz. Kişilik bozuklukları, bireyin düşünce sistemini, duygularını, ilişki kurma şeklini, davranışlarını ve olaylara ilişkin algısını etkileyen bir tür ruh sağlığı sorunudur. Kişilik bozuklukları kendi arasında gruplara ayrılır ve tedavi yöntemleri değişebilir. Halüsinasyonlar ise gerçek olmayan duyusal algılar olarak tanımlanır ve birçok nedeni olabilir.BU DURUMDA BİR UZMANİN KARAR VERMESİ GEREKEBİLİR. Eşinizin tedaviye ikna edilmesi için onunla sakin bir zaman ve mekanda konuşabilir, endişelendiğiniz belirtileri açıklayabilir ve destek olabilirsiniz . Ancak, eşinizin HASTALİGİ kabul etmemesi ve TEDAVİYİ istememesi hakkının bulunduğunu unutmayıniz lütfen . Ayrıca profil sayfamdan uzmanlık alanlarimi inceleyebilir ve seans olusturabilirseniz psikolojik destek ve psikolojik danışmanlık anlamında ayrintili olarak görüşebilme imkanımız oluşabilir. BEKLERİM. SAĞLIKLI VE MUTLU GUNLER DİLERİM SİZLERE.
depersonalizasyon
Danışan ... ... - 27 gün önce
merhaba ben 4 aydır dr ve dp yaşıyorum gerçekten artık çok sıkıldım bu durumdan beynimin uyuşukluğu gitmiyor ne yapmam lazım yardım eder misiniz ?:(
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar ; Kendi vücudundan kopmuş veya kendinize dışarıdan bakıyormuş gibi hissetme durumları psikotik tablolarda karşımıza çıkabiliyor. Travmatik anılardan , yaşantılardan kaçınmak için kişi bunu bilinç dışında kendini koruma altına almak için depersonalizasyon dediğimiz durum ortaya çıkıyor. O yüzden psikolojik danışmanlık desteği bu süreçte önem arz ediyor. Diler iseniz seans planlaması yapabiliriz . Sağlıcakla kalın .
Çocukluğumdaki travmalar
Danışan Ç... ... - 31 gün önce
Merhaba hocam. Babam 18 yıl boyunca anneme öldüresiye şiddet uyguladı. Biz babamdan çok korkardık. Heran canımızı alacak cellat gibiydi. Annemi her seferinde bayıltana kadar odunlarla döver, kan revan içinde olan annemi suyla ayıltir tekrar bayıltana kadar döverdi. Defalarca gece yarısı dışarıya tenhaya çağırıp öldürmeye çalıştı, her seferinde biz çocuklardan biri annemize eşlik ettiğimiz için vazgecerdi. En son odunla kafasına büyük darbeler vurarak beyin kanaması gecirtti anneme ve ayrıldılar 18 yılın sonunda. Etrafta övünerek, ben ölsün diye vurdum o kadar ama ölmedi diyormuş babam olacak cani. Velhasıl ben 37 yaşındayım ve annem babamdan ayrılıp baskasiyla evleneli 25 yıl oldu. Ancak özellikle bu aralar, babamın anneme yaptıkları aklima geldikçe, kalbim catlicak gibi oluyorum. Kan beynime sicriyor. Özellikle rüyalarımda hâlâ o günleri görüyorum. Hep o kadar korkacagimiza, birimiz babami oldurseymisiz de, onca iskenceyi cekmeseymisiz diyorum. Benim 4 çocuğum var ve ben psikolojik olarak toparlamak zorundayım kendimi ancak bunu nasıl yapacağım, geçmişi nasıl sileceğim bilemiyorum. Lütfen yardım edin
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba size Emdr terapisi almanızı öneriyorum. Süpervizyon aşamasında olan birini bulursanız daha uyguna yapar. Araştırınız lütfen, çok rahatlatacaktır.
Cepte gördüğü nasıl anlaşılır
Danışan Kelebekdogan - 5 ay önce
Gösterdiğin ilgiye kızmıyor, tepki göstermiyor. Paylaşımlarını beğeniyor, ona hitaben kullandığın şarkıyı cümleyi dikkate alıp onu taklit ediyor yani göstermeye çalışıyor. Onda hoş bulduğun bi kıyafet olsun takı olsun bunu dikkate alıp önemseyeyerek onu yapıyor. Engellemiyor, hayatında canlı yayın dışında konuşma avantajın şansın yok mesajlarını görüyor sosyal medyada çoğunlukla aktif herkese cevap verme potansiyeli var ama sana sessiz bu şekilde ilerliyor bu kişi gerçekten sevdiği önemsediği için mi seni hayatında tutuyor dur yoksa cepte gördüğü için mi
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba...Bahsettiğiniz durumda adım atan ve ilgisini gösteren, değerli hissettiren bir taraf ve bir de bu ilgiyi, değeri kabul eden ancak karşılık vermeyen bir taraf görüyorum. Çevremizdeki insanların farklı farklı sebeplerle hayatımızda olmasını isteriz. Kimisine değer verdiğimiz için kimisine ise bize kendimizi değerli hissettirdiği için hayatımızda yer açarız. Birine değer veriyor ve onu önemsiyorsak bunları karşı tarafa hissettiririz, tıpkı sizin yaptığınız gibi. Bu anlamda bakmamız gereken nokta "Karşınızdaki kişi ilginize kendi ilgisiyle karşılık veriyor mu? Onun davranışları sonucunda önemsendiğinizi hissediyor musunuz? Yoksa karşınızdaki kişi sadece ilginizi kabul ederek değer anlamında kendini tatmin mi ediyor?" Gerekli sorulara cevap bulduğunuzda durumun sizin için netleşebileceğini düşünüyorum. Sevgiler...
Nasil baş edeceğim?
Danışan ... ... - 6 ay önce
Uzun süre önce çok fazla heyecan yapan biri olduğumu düşünüyordum. Daha sonra bir kaç psikoloji alanında değerli hocaların makalelerini okuduğumda anksiyetem olduğunu ve dönem dönem ağır krizler geçirdiğimi ve bu kriz sürelerin bazen 3 gün bazen 2 hafta sürdüğünü farkettim önceden sadece kaygı olan kalp çarpıntısı uyutmayan endişeyle başlayan sürecim şuan öfkeyle desteklenmeye başladı. En yakınlarim en çok kırdığım öfkemin hedefi haline geldi özellikle annem ve erkek arkadaşım bu güne kadar ikiside belki bana ses bile yukseltmedi ancak yaptıkları en ufak beni düşünen hareketlerinde bile dilimin kemiği olmayan cinsten hakaret içermeyen ama daha büyük etki bırakan cümleler kullanıyorum kendime geldiğim zaman sessizce odamda ağlama krizim ve maalesef bazen de ölsem mi ? Düşüncesi yer alıyor. Bir kaç saat kendimi oyaladiktan sonra tövbe tövbe neler düşünüyorum diyorum. Bu durumlarla nasıl baş edeceğim?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, anksiyete günlük hayatta işlevselliğimizi bir çok anlamda zorlayabilir, öfke sinir gibi duygular da durumu daha da zorlaştırabilir. Öfke dediğimiz duygu aslında ikincil bir duygudur ve altında yatan duyguyu anlamlandırmaktan sonra kontrol etmek sandığımızdan daha zor olabilir. Öncelikle sizi aslında hangi duyguların öfkelendirdiğini bulmanız gerekir ve ardından neden bu duyguların öfke yarattığını. Tüm bu süreç bir kaç sorudan ibaret gibi gözükse de cevaplara ulaşmak o kadar da kolay olmayabilir. Bu sebeple öfke kontrolünde de anksiyetede de sizin yaşanmışlıklarınız ve şu anki düşüncelerinizi bilmek ve sizin için en uygun yolu anlamak terapi sürecinde ilerleyen bir durum. Bu sebeple bir uzman eşliğinde ilerlemek size daha iyi gelebilir.
Kendimi Bunalımda hissediyorum
Danışan ... ... - 9 ay önce
hiç bir şey yapmak istemiyorum yaşadığım şehir ve ailem ve akrabalar dan kaynaklı mutlu olamadığımı hissediyorum ailem ve akrabaların arasına ait değilmişim gibi geliyor mutlu olmam için başka şehir veya yalnız olmam gerek gibi hissediyorum sorun nedir acaba ?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba :) yaşamınızda duygu, düşünce, davranış olarak ne kadar “kendiniz” olarak varsınız kendinize sormanız gerekebilir. Size göre ideal olan yaşamla şu an olduğunuz yaşam arasındaki farklılık ne kadar artarsa bu sizi olumsuz etkileyecektir. Sonrasında da şu anki hayatımı istediğim yöne çekebileceğim alan/ alanlar var mı diye bakabilirsiniz.
Platonik aşk
Danışan daisy - 14 ay önce
Merhaba Özlem hanım. Kendimi kısaca tanıtmam gerekirse 23 yaşındayım ve sosyal anksiyete bozukluğum var. Benim 14 yaşında aşık olduğum birisi vardı biz çok yakın arkadaştık yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmezdi. Sonra bir nedenden dolayı aramız açıldı ve bir daha görüşemedik. Liseye başlayınca ilk sene hep onu düşledim, özledim, stalkladım. Stalklamamın sebebi yazmak, açılmak istiyordum ama rezil olurum diye çok utanıp yazmamıştım. En sonunda kabullenir gibi oldum aklımın bir köşesindeydi sadece. 18-19 yaşına gelince yine merak etmeye başladım malum üniversiteye geçiş yıllarıydı. O dönem sürekli rüyalarıma girdi, yoğun bir şekilde ona ulaşmak istiyordum ama beni reddeder, alay eder diye yazamıyordum. Sanki bir araya gelmeliyiz gibi hissediyordum hep. Şimdi stalk yapmayı tamamen kestim. Kesince baya bir hafifledi ona ulaşma isteğim. Diğer platoniklerimde, flörtlerimde hiç böyle bir sorun yaşamadım aksine sağlıklı bir şekilde beni istemeyene yol verdim. Bu konuyu hiçbir arkadaşımla paylaşamıyorum sanki çok utanç verici bir şeymiş gibi geliyor. Sanki arkadaşlarımda benimle dalga geçecek diye içime atıyorum. Benimle takıntılı diye dalga geçerler diye çekiniyorum ama objektif baktığımda aksine çoğu insana göre rahat bir yapım bile var. Takıntılı aşıkları biliyorum, onlar gibi ona zarar vermek aklımın ucundan bile geçmez bir başkasıyla olursa, reddederse onun kararıdır yoluma bakarım. Yani içimde çok büyüdü ona istek atmalı mıyım yoksa bu psikologa gidilmesi gereken bir konu mu? Ben şahsen onu ardıma bıraktım bu konuda kararlıyım ama arada bazen dürtüyor sanki özlemim. Ve şunu farkettim genelde stresliyken onu düşünmek bana hep güven,yaşama sevinci vermiş. Ne alaka? Buradan bir tanı koyamayacağınızı biliyorum sadece bunun neden olduğunu söylerseniz bana çok faydası olur. Psikoloji ile epey ilgiliyim kitaplar okuyorum bir psikolojik soruna işaret ediyor muyum? Eğer bana bu konuda kitap önerebilirseniz ekonomik özgürlüğümü alıp bir terapiste gidene kadar kendime iyi gelmek istiyorum.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, birlikte çok vakit geçirmeniz sizi o kişiye bağlamış ve farklı duygular uyandırmış karşılığı size gelmemiş eğer o kişide de aynı duygular olsaydı zaten o zamanlar belkide daha farklı yaklaşımda bulunabilirdi. Yarım kalmışlık hissi olabilir sizin içinde bulunduğunuz bu yüzden size cazip geliyor gerçekle yüzleşmekte bir o kadar korkutuyor kendinize doğru kararı vermek için bu kişinin olumlu olumsuz yanları diye liste yapın daha objektif olarak yorumlamanızı sağlar. Size imkansız ilişkilerden mümkün ilişkilere bir de evinizdeki terapist kitaplarını önerebilirim fayda sağlayacağını umuyorum. Önce kendinizi sevmekle başlayın sonra hayatınızda size iyi geleni tercih edin. İyi akşamlar Sevgiler..
Hafizamimi kaybettim korkusu
Danışan Ender - 17 ay önce
Ben kötü bir şey aklıma geldi. Ya herşey yalansa ya dini bilgiler dini inançlarımız herşey yalansa biz Kur'an'ı Kerim'i göz yanılması olmuşsa yanlis okumussak yanlış gormussek o zaman yanlış anladiysam herşey yalansa ahiret yoksa eyvah. Gibi sorular geldi. Diğer tüm ogrendiklerim yanlış anladiysam. Ya inandıklarım yalansa eyvah. Korkusu geldi. Bütün her konuda inandıklarımin yalan olabileceğini düşündüm baştan . Sonradan dusununce. Aklıma boşluk gelmeye başladı. Yani bir şey gelmemeye başladı.kendimden çok korkuyorum.. bu aklıma birşey gelmemeye başlamasi. Örnek veriyim. Ahiret ne diye düşündüm ..aklıma bosluk geldi..ben öldükten sonra hayat gelse mutlu olurdum ama neden boşluk gelmeye başladı. Diye şok yasadim yani aklimimi kaybettim. Veya ben baştan öyle yalan olabilecegini düşündüm diyemi boşluk geldi.yani öldükten sonra hayat diye gelmedi. Aklıma .aklım bu şekilde karışti.bu arada misol 50mg da bir ay kullandım İlk bir hafta yarım sonra tam olarak aldimmm sonra bırakırken. 1 ay sonra 1 gün içtim1 gün içmedim 8, kere de yarım içtimmmm.. bıraktım. Şimdi ilaçtan dolayı mı aklıma boşluk geldi. Onu yaptı. Benim baştaki düşüncem ya yanlış okumussak goz yanılması yanlış anlamissak herşey yalansa. Diyemi boşluk geldi. Yani birşey gelmedi aklıma. Yani korkutugim şey aklıma neden boşluk geldi..bir şey gelmedi. Buna çok taktım.ilk defa karşılaştım ve ben aklımı kaybettim hafizami kaybettim diye öyle oldu. Diye düşüncesi cok kötü yapıyor.. neden öyle oldu.aklimimi kaybettim ..... İlacmi yaptı..Mısol suc ilactami. Suç nerede??? Nasıl cozecen neye inancammm. Kafam karışık......
Uzman
Uzmanın Cevabı: Öncelikle çok geçmiş olsun.. Kafanızın karışık olduğunu görüyorum ve hissediyorum. Bunu düzenlemek sadece sizin elinizde. Evvela septik yani şüpheci düşünmekteyse ana sağlam prensipler oluşturup onlar üzerinden bir fikir dünyası inşa etmelisiniz. İnşa ettiğiniz bu dünyada daha çok somut verilerle uğraşmaya çalışın. Çünkü somut veriler şüpheye yer bırakmaz ve ruh dünyamızın bir fikir karmaşası içerisine girmesine engel olurlar. Ayrıca kafanızın bu kadar karışık olduğu bir dönemde özellikle sosyal mecralardan ve sizi kararsızlığa düşürecek yerlerden uzak durmanızı öneriyorum. Aynı zamanda ilaç bırakma aşamasındasınız. Yani vücudunuzun alıştığı düzenden farklı bir düzene giriyorsunuz ve normal olarak da bazı ufak sorunlar yaşayabilirsiniz. Bunları da soyut düşünceleri anlamlandırmaya çalışıp hafızayı test ederek değil de kan tahlili yapıp bazı vitamin eksikliklerini belirleyip tedavi ederek giderebilirsiniz. Aynı zamanda bu zamanda size terapi almayı öneriyorum. Tekrardan çok geçmiş olsun 🙏🏻
Takıntımdan kurtulmak istiyom
Danışan Isimsiz - 17 ay önce
Biraz garip gelecek zaten bana da çok garip geliyor neden başıma boyle sacma bir sey geldi diye düşünüyorum en sonunda psikologa gözüneyim o cozsun dedim cunku gerçekten sıktı beni bu konu. Belki saçma gelcek belki de önemsiz ama gerçekten bunu bir tek psikologla paylaşabilirim bunun yüzünden ne dersi dinleyebiliyorum ne de düşünmek hosuma gidiyor dersi bile anlamıyorum. Anlatayım. Sınıfımızda x isimli bir çocuk var çocuğun zeki bir insan olduğundan %99 eminim zeki insanlar, kristal çocuk gibi kavramlar hakkında pek cok sey biliyorum cocuk da bildiklerime uyuyor kaldı ki her türlü kendini belli ediyor zaten konusmasindan her şeyi araştırmasinndan bilmesinden. Hayta çok bilgili olan hocamız var o bile söyledi cocugun cok zeki oldugunu. Ve çocukla aramızda anlam veremediğim şeyler oldu.aslinda yaşanılan olaylari unuttum fakat ister istemez derste surekli ona odaklaniyorum biraz yakınında oturuyor. Asik falan değilim. Nasıl odaklaniyom diceksiniz ben de bilmiyom ANLAM veremiyorum galiba mesela derste bi sey konuşurken benim hakkımda ne düşündüğünü dusunuyom aslinda insanlarin benim hakkımda ne düşündüğünü önemseyen bir insan değilim fakar surekli onunkini dusunuyom tahmin edin ne kadar sıkıcı bor konu oldugunu..yani misal benim hakkımda sunu düşündü diye kurguluyom bunun gibi şeyler mesela..somra neden diyom neden böyle SACMA takıntım var aslında surekli se onun benim hakkimdaki düşüncesini dusunmuyom sadece kafam onda anlatabiliyor muyum mesela bir olay hakkında kendisi ne düşünüyor diye merak ediyorum tahmin etmeye calsitom ister istemez. once aramızda geçenleri anlatiyim. Okulun ilk zamanlari bana da dini bilgiler öğretir misin falan demistim o da olur demişti ama konuşmadık ondan sonra. Daha sonra çocuğun ablasiyla tesadüfen tanıştık. Fakat cocugun haberi var mı bilmiyom vardır herhalde. Ben kardeşinin o olduğunu ogrenince ne kadar zeki olduğunu anlatmak istedim yani bilgilisi olsun diye kanıtlarıyla anlattım fakat ailece biliyorlarmiş zaten bu çocuğun davranışlarında gariplik var falan diyorlarmış. Ben bayaa konuştum o konu hakkında.Olaylarin kronolojik sırasını pek hatırlamıyorum bu arada . Pburune geceyim ben o zeki çocuğa sürekli bakıyordum istemsiz neden bilmiyorum ve cocugun rahatsız olacağını düşünüp tedirgin oldum benim hakkımda kötü düşünür diye. Her seyi kafaya takan bi insandım o zamanlar gittim ablasına dedim ki sen bunları ona anlattın mi çünkü anlatmamı istemem dedim. Ondan sonra ben depersonalizasyon olduguni tahmin ettiğim ilginç koti bi sey yaşadım o sıralar cok kötüydüm ve oyle olduğum icin az önce bahsettiğim hocaya parmak kaldırıp bi soru sordum bilgili bi hoca olduğu için. Dedim ki hocam çok düşünmek sorgulamak insanı delirtir mi? Gerçekten oyle düşünüyordum o zamnlar. Sonra cocuk arkasını hiddetle döndü ve bi şeyler bağırdı. Yanlis anlamadıysam sacma salak şeylere inanmayın falan dedi. Neden boyle sacma bir tepki verdiğini anlayamadım. Ben yalnizca bir soru sormuştum. Hoca da çocuğun kafasina dokunup bak bu delirmiş falan dedi yani saka manasında normalde çocuğu seviyo. Sonra bana açıklamasını da yaptı delirmiyomusum yani. Ondan sonraki olaya geleyim. Bir gun bir dersliğe herkes yer degistiriyordu hoca belirlemisti ben de onun yerine oturdum denk geldi ve sıraya atasözü gibi bir özlu soz yazmıştı ben de çok azicik üstüme alındım. Galiba atasözü gibi internete baktım yoktu herhalde kendisi söz yazmis. Neyse ben de bunun altına "cani istemistir" yazdim. Keske hatırlasam sözü hatielamiyom. Neyse 1- 2 tane Daha olay var yine sırasını hatielamiyom ama ben sıkıldığımda kapıda dolanıyodum erkekler de kapıda bekliyo iste onlardan bağımsız sadece canım istediği için dolaşıyodum ama zeki cocugun arkadaşı dedi ki "erkeklere cilve yapiyo" Ya kapıda dolaştığım içindi bilmiyom ya da benim sıraya yazdığım yaziyi yanlis anladılar surekli onu izlediğim için oyle düşündü yani bilmiyom hiçbi şeyi. Neyse zoruma gitti fln. Obur olan sey de sıra Değişecektik kurada benle zeki çocuk yan-yana çıktı hocamız o kişi o gün olmadığı için o ister mi diye onu da bekleyeyim dedi ama arkadaşı istemez dedi seninle oturmayı bem de ya bu dediginden once ya da sonra hatielamiyom sunu dedim : hocam uani benim icin problem olmaz da o istemez falam dedim. Barkın da istemez dedi. Bi gun zeki çocuk geldi bnm kitabıma guzel kitap dedi gecti Yani benim hakkımda o kadar da kotu dusunmiyodur, yani bilmiyorum ama ondan hemen ilginç şekilde sonra derste bi soru sordum cvp vermedi sustu ben de baskasina sordum. Herhalde ben ona bi ara goz devirdigim icin ama yanlışlıkla o yüzden. Bi kere soyle oldu arkadasimla konusuyoduk dedim ki arkadasima ben bu ibrahimi dövecem falan şakayla dedim arkadaşım neden dedi dedin sürekli aklima geliyo duruyo şakayla dedim asik miyim neyim ins değilimdir çünkü olsam hem y kişisine hem ona yanarım dedim. Ablası sa duydu dinlediğini fark ettim pot kirdim. Butun bunlar kafami cok karistirdi. Bu olayların hepsini unuttum ama neden hâlâ bu çocuğa takıntılıyım? Zekaya asik sapyoseksueller vardı onlardan miyim diye dusunuyom ama ask durumu da yok ortada sadece sacma sapan anlam veremediğim bi sey ve canımi cok sıkıyo. Derste dikkatimi dagitacak derecede artik biktim gerçekten çok tuhaf yani dusunuyom neden diye belki de zeki insanlarin düşüncelerinin hep doğru olduğunu gibi yanlis algıya sahibimdir yanlis dusunuyorumdur . O sebepten neden beni sevmiyo diye takmışımdır ama o zmn da diyom ki kendime çocuk sevmeseydi oyle kitabıma guzel demezdi ki çocuk koti bir çocuk da drgil ve olsa bile her deki insan doğru düşüncel diye bir s sey yok diyom ama ne düşünmeye çalışırsam çalışayım su savma durum geçmiyor....oyle insanlarin düşüncelerini takan bi insan değilimdir. artik otle biri değilim eskiden çocukken zorbalık yapıldı bana okulda fakat su an asla oyle degilim ama neden ona taktım bu kadar anlamıyorum açıkçası sebebini ben de bilmiyom dedigim gibi konu yanlızca onun benim hakkımda ne düşündüğün drgil ben bile kendim ne düşündüğünü bilmiyom sadece takılı kaldım çocuğa derste surekli ona odaklaniyom ve dersi bile anlamıyorum bazen :(
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, öncelikle şunu söylemeliyim ki burada bahsettiğiniz şeyin pek çok nedeni olabilir. "Neden sadece onun düşüncelerini önemsiyorum, halbuki aşık değilim?" sorunuzun cevabı da bir önceki cümleden belirttiğim gibi pek çok nedene bağlı olabilir. Bu nedenleri daha iyi anlamak için kendinize şu soruları sorabilirsiniz: Daha önce buna benzer bir durum yaşadım mı? ; Bu kişi benim için ne ifade ediyor? ; vb... Yazınızın pek çok yerinde zekayla ilgili noktalara değinmişsiniz. Yukarıdaki sorulara ek olarak zeki bir insanın sizin için ne ifade ettiğine dair düşüncelerinizi; bahsettiğiniz kişiye olan dikkatiniz ve bu kavram arasında ne gibi bir bağ bulunduğunu da bir kağıda yazabilirsiniz. Yazma eylemi düşünceleri daha rahat biçimde görmeye olanak sağlayabilmektedir. Bu birkaç soru tam bir çözüm elbette sunmaz lakin sorularınızın yanıtlarını almanız adına küçük bir destek sağlayabilir. Saygılarımla Uzman Klinik Psikolog İlkay Dingeç
Hareketsiz Duramama
Danışan Syd - 17 ay önce
Merhaba hocam yaklaşık 1 hafta önce psikiyatr a başvurduk yaygın anksiyete fobil anksiyete ve obsesif kompulsif bozukluk var dedi paxera ve meresa yazdı galiba meresa antipsikotik olduğundan dolayı bende akatizi yarattı yerimde duramıyorum sürekli ayakta dolaşıyorum ayaklarımla oynuyorum çapraz yapıyorum bu meresa ilacı kullanmayı süşünmüyorum artık zaten doktor mide bulantın olursa psikolojik olarak kullan diye vermişti doğru yapıyor muyum ve bu hastalığa ne iyi gelir ?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar. İlaçlarla ilgili psikiyatristinizin önerilerine uymanız önemlidir. 1 hafta ilaçlara bünye olarak uyum sağlayabilmek için henüz yeterli değil, bu sebeple psikiyatri hekiminizin verdiyse randevu tarihine kadar kendinizi gözlemleyin, yine de yan etki olduğunu düşünüyorsanız yeniden randevu alarak hekiminizi bilgilendirebilirsiniz. Sağlıklı günler dilerim.