Nasil baş edeceğim?

... ... - 9 ay önce
Uzun süre önce çok fazla heyecan yapan biri olduğumu düşünüyordum. Daha sonra bir kaç psikoloji alanında değerli hocaların makalelerini okuduğumda anksiyetem olduğunu ve dönem dönem ağır krizler geçirdiğimi ve bu kriz sürelerin bazen 3 gün bazen 2 hafta sürdüğünü farkettim önceden sadece kaygı olan kalp çarpıntısı uyutmayan endişeyle başlayan sürecim şuan öfkeyle desteklenmeye başladı. En yakınlarim en çok kırdığım öfkemin hedefi haline geldi özellikle annem ve erkek arkadaşım bu güne kadar ikiside belki bana ses bile yukseltmedi ancak yaptıkları en ufak beni düşünen hareketlerinde bile dilimin kemiği olmayan cinsten hakaret içermeyen ama daha büyük etki bırakan cümleler kullanıyorum kendime geldiğim zaman sessizce odamda ağlama krizim ve maalesef bazen de ölsem mi ? Düşüncesi yer alıyor. Bir kaç saat kendimi oyaladiktan sonra tövbe tövbe neler düşünüyorum diyorum. Bu durumlarla nasıl baş edeceğim?
Ezgi ÖZTÜRK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, anksiyete günlük hayatta işlevselliğimizi bir çok anlamda zorlayabilir, öfke sinir gibi duygular da durumu daha da zorlaştırabilir. Öfke dediğimiz duygu aslında ikincil bir duygudur ve altında yatan duyguyu anlamlandırmaktan sonra kontrol etmek sandığımızdan daha zor olabilir. Öncelikle sizi aslında hangi duyguların öfkelendirdiğini bulmanız gerekir ve ardından neden bu duyguların öfke yarattığını. Tüm bu süreç bir kaç sorudan ibaret gibi gözükse de cevaplara ulaşmak o kadar da kolay olmayabilir. Bu sebeple öfke kontrolünde de anksiyetede de sizin yaşanmışlıklarınız ve şu anki düşüncelerinizi bilmek ve sizin için en uygun yolu anlamak terapi sürecinde ilerleyen bir durum. Bu sebeple bir uzman eşliğinde ilerlemek size daha iyi gelebilir.
Ezgi ÖZTÜRK
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları