2. Cinsellik
  3. erken bosalma ve isteksizlik

erken bosalma ve isteksizlik

L... C... - 23 ay önce
Merhaba erken boşalma ve sonrasında isteksizlik nedeni ile sertleşme sorunu yaşıyorum.Konu ile ilgileniyor iseniz randevu almak isterim.
Haşime BAYAM
Uzmanın Cevabı: Merhaba erken boşalma ve sonrasında isteksizlik nedeni ile sertleşme bozukluğu yaşadığınız ile ilgili soru yöneltmişsiniz. Öncelikle sorunuzu cevaplayacağım, sonrasında terapi sürecinden bahsedeceğim dilerseniz randevu alabilirsiniz. Erken boşalma, sertleşme bozukluğu ve isteksizlik gibi durumlarda problemi en az 6 aydır yaşıyor olmak gereklidir. Erken boşanmanın 4 çeşidi vardır. Yaşam boyu devam eden: Bu tip ilk cinsel aktivite ile başlar yaşam boyu devam eder. Kazanılmış erken boşalma: Daha sık rastlanır. Fizyolojik ya da psikolojik bir değişiklik sonucu ortaya çıkabilir. Değişken erken boşalma: En sık rastlanan tiptir. Kişi zaman zaman normal normal zaman zaman erken boşalma yaşar. Duygusal erken boşalma: Bu tipte aslında erken boşalma problemine sahip değildir ancak kültürel ve psikolojik nedenlerle erken boşalma yaşadığını düşünür. Birçok nedeni vardır. Psikolojik nedenler (ilişki yeniliği, ilişki stersi, aşırı heyecan ve uyarılma, anksiyete, kendini suçlama ve yetersizlik hissi, depresyon vb…), katı cinsel eğitim ve yetiştirilme tarzı, travmatik cinsel ilişki deneyimi, ergenliğinde yakalanma korkusu nedeni ile mastürbasyon yolu ile hızlı bir şekilde boşalma vb… Ana problemin erken boşalma ve diğerlerinin bunun tetiklemesi sonucu ortaya çıktığını varsayarak ilk bundan bahsettim. Tabi terapi süreci başlamadan, ilerlemeden problemler üzerine konuşmak zor. Size terapi sürecinde nasıl bir yol haritası izlediğimden bahsedeyim. Cinsel terapi bireysel olarak alınabilir, partner ile de alınabiliyor. Ancak benim öncelikli tavsiyem partner ile birlikte bu sürece başlamak. Verilecek olan ödevlerde, terapi sürecinin her aşamalarında birlikte etkin çabalar çok önemli. İlk olarak bireysel ve ilişki öyküsünü alarak sürece başlıyorum, cinsel anatomi ve fizyolojisini içeren piskoeğitim, cinsel mitlerin konuşulması ve tartışılması, ev ödevlerinin verildiği aşama ve son olarak iyileşme ve terapinin sonlandırılması.
Haşime BAYAM
Psikolojik Danışman
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Cinsel İşlev Bozuklukları, Ergenlik Dönemi Sorunları