2. Çocuk
  3. Çocuğum sürekli ağlıyor

Çocuğum sürekli ağlıyor

Mavi Kelebek - 15 ay önce
Merhaba hocam 5 buçuk yaşında bı oğlum var ve sürekli ağlıyor yani bişey olmasını istediginde bunu dile getirmek yerine ağlıyor ve ben her seferinde böyle yapmak yerine bize ne istediğini söylemesi gerektiğini söylüyorum fakat yine aynı 2/2 buçuk yıldır bu böyle ve artık nasil bı yol izlemem gerektiğini bilmiyorum yardımcı olur musunuz ?
Meryem ÖZDEMIR
Uzmanın Cevabı: Merhaba cocuklar genellikle kendilerini ifade etmede yetersizdirler.İfade ettiklerinde onaylanmadigi ,elestirildigi yada kontrol edildigi duygusu durumlarla karsilastiklarinda daha kolay yol aramaya baslarlar.Aglamada bunlardan biridir bu yolu kisitlanmaya karsi otorite kurmak icin yapmaya baslamis ve sonrasinda aliskanlik olusturarak butun ihtiyaclarini bu yolla çözüm aramaya yonelmis olabilir.Ozellikle tuvalet aliskanligi doneminde çocuklar kendi bedeni uzerinde hakimiyet kurmak icin inatlasma ve oteriteyi elde tutmek icin farkli cozum tutum ve davranislari sergilemektedir.Tabi problemin kaynagini tam tespit etmek icin incelemek gerekir o sekilde daha saglikli cozum olusturabiliriz.
Danışan
Bilgilendirdiginiz teşekkür ederim
Meryem ÖZDEMIR
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Sınav Kaygısı ile İlgili Sorunlar, Çocuk Eğitimi İle İlgili Sorunlar