1. Soru Sor
  2. Çocuk
Yasin KÖKMEN
Psikolojik Danışman
Yasin KÖKMEN
Tahsin Azad ATAŞ
Psikolog
Tahsin Azad ATAŞ
İrem Y SARIMAHMUT
Psikoterapist
İrem Y SARIMAHMUT
Hülya YERAL
Uzman Psikolog
Hülya YERAL
Damla KUTLUCA
Psikolog
Damla KUTLUCA
Gökselin DEMİR
Psikolog
Gökselin DEMİR
Büşra MANDIRALI
Psikolog
Büşra MANDIRALI
Rumeysa ÖZIÇ
Psikolog
Rumeysa ÖZIÇ
Abdullah GÜNDOĞAN
Psikolog
Abdullah GÜNDOĞAN
Büşra TULUMBACI
Cinsel Terapist
Büşra TULUMBACI
Fatma Nur ALDEMIR
Psikolog
Fatma Nur ALDEMIR
Lütfi ATABEY
Uzman Klinik Psikolog
Lütfi ATABEY
Ergenlik Dönemi Problemleri
Danışan gizli-danışan - 43 gün önce
Merhaba Hatice Hanım. Ergenlik dönemindeki çocuğuma nasıl yaklaşmam gerektiği konusunda kafa karışıklığı yaşıyorum. Bana yol gösterebilir misiniz?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba. Kaygılarınızı anlayabiliyorum ama unutmayın ki bu süreç herkesin başından geçiyor. Ergenlik dönemi dediğimiz bu fırtınalı süreçte öncelikle çocuğa yaklaşma tarzımız anlayış, saygı ve empati üçgeninden geçiyor. Bu dönemde çocuğunuzla işbirliği yapmaya, onu sosyal aktivitelere yönlendirmeyi, birlikte kaliteli vakit geçirmeyi ihmal etmemelisiniz. Şunu unutmayın ki bu dönem geçecek ve sizler çocuğunuzun kişiliğinin oluşmasında en önemli etkene sahip kişiler arasındasınız.
Kızımla bağ kurmak istiyorum
Danışan Çaresiz - 2 ay önce
Merhaba 9 yıl evli kaldığım eşimden ayrıldım iki kızım var boşanırken bütük kızım eylülü babasında bırakmak zorunda kaldım 1 yıl sonra velayetini geri aldım sonrasında evlendim ama yeni eşimle eylül hiç anlaşamadı ve kardeşinide hiç sevmiyordu. Sonrasında bir oğlumuz oldu. Kızım 12 yaşında ergenliğiyle uğraşıyorum. Hata üstüne hata yaptı bende seni istemiyorum babana git dedim hata yaptım anlık bü tepki verdim 20 gündür babasıyla yaşıyor beni hiç aramıyor. Üzerine az önce instagramdan hikaye paylaşımı yapmış annemmm diye o kadının fotosunu paylaşmş sonrasındada üçünün oldupu fotoya yıllardır özlemini çektiğim aileme kavuştum yazmış şimdi ben nasıl davranmam gerektiğini bilmiyorum yardımcı olun kızımı geri istiyorum lütfen
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar rumuzunuzdan dolayı öncelikle şunu söylemek isterim çaresiz degilsiniz eğer bu düşünceye kapılırsanız kendini gerçekleştiren kehanetin icinde bulursunuz kendinizi... Öncelikle bir anne olarak icinde oldugunuz durumu çok iyi anladığımı bilmenizi isterim. Bağ kurmak ancak doğru iletişim ve beraber zaman geçirmek ile mümkün. Çocuğunuzun ergenlik döneminde olması bir kimlik ve benlik arayısında olması demek oluyor. Bu arayış onda dış dünyaya yönelmesini yani aile kavramından uzaklaşmasını sağlayabiliyor. Bunu şu yüzden söylüyorum ergenlikte aileler çocukları ile bağının kalmadığından çocuklarının uzaklaştığından yakınırlar ve bu konuda suçluluk duyarlar. İlk önce ne yasanırsa yaşansın böyle bir sucluluk hissine kapılmayın. O sizi aramıyor olabilir siz aramaya beraber bir şeyler yapmaya davet edin ( unutmayın ki ergenlerin önceliği arkadaşlarıdır, bir çok kez reddedebilirsiniz ama siz ısrarcı baskıcı olmadan davet etmeye devam edin.) İnstagramda gördüğünüz paylaşım canınızı yakmış olmalı ama bu size bir ipucu aslında !!! "Yıllardır özlemini çektiğim .... annemmmm .... " gibi ifadeler neye ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Her davranış bir ihtiyaçtan doğar ve bir amaca hizmet eder, bu davranışın ihtiyacı " İLGI VE SEVGI " amacıda "BENI GÖR"... Bir araya geldiginizde hayatınızdaki diğer insanlardan ( kardeş,baba vs.) konuşmayın, o zamanı ona özel yaşayın, ona gerçek duygularınızdan bahseden, kırıldığınızı, icinde oldugunuz durumu düzeltmek istediğinizi ve bu konuda ondan yardim istediğinizi belirtin. Bir ergenin ilk ihtiyacı kabul görmek anlaşılmak ve kendinin bulmaktır. Sabırlı olmalısınız baskıcı ve suçlayıcı tavırlarla degil cözüm arayan kisi olarak yaklaşın. İcinde oldugunuz durum zamanla değişecektir bağ bir anda bozulmadığı gibi bir anda da oluşmaz bunu unutmayın... Asla çaresiz degilsiniz doğru iletişim, sabır ve anlayış sizi çarenize ulaştıracaktır. Sevgi ile kalın..
Ağızda hemek bekletmek
Danışan Ahsen - 3 ay önce
Hocam 3 yasinda bir kızım var. Dogdugundan beri yemek yeme ile ilgili hic sorun yasamadik. Paketli gıda abur cubur tüketmiyor. Ama 15 gündür ne yediriyorsam ağzinda bekletiyor. Bir türlu yutmuyor sevdigi seyleri bile. Ne yapmaliyim neden birden bire boyle bişey oldu nasil bir yol izlemeliyim
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, Ne yazık ki çocuk psikoloğu değilim. Vereceğim cevaplar eksik kalabilir. Yemediğinde bakım verenler nasıl bir tutum sergiliyor? Genel olarak bakım veren ile ilişki nasıl bunları bir gözlemleyebilirsiniz. Birden biri dediğiniz sürecin hemen öncesinde neler oldu? Problem kendini ne zaman göstermeye başladı? gibi.. Ancak bir çocuk psikoloğundan danışmanlık almanız daha uygun olacaktır. Teşekkür ederim..
Bunalım
Danışan Black - 4 ay önce
7 8 yaşında mahalledeki marketçi tarafından 1 yıla yakın tacize uğradım kendimi eksik hissediyorum ailemin beni sevmediğini ve sanki bana bakan herkesin bu durumu gördüğünü düşünüyorum kendime zarar vermeye çalıştığım zamanlarımda oldu ama en kötüsü tacizden sonra birkaç sene evden çıkamadım ve her yerde o adamı görüyordum sürekli bir bunalım içindeyim 17 yaşındayım şuan ama kurtulamıyorum
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, yaşadığınız taciz olayı tabii ki hayatınızı oldukça etkilemiş fakat bu olayı yaşadığınız anda bırakabilmeniz için öncelikle kabullenerek başlamalısınız. Her zaman o olayı düşünerek ve üzülerek hayatınıza devam ederseniz bu süreç hep böyle devam edecektir. Bu nedenle bu olayı yaşadığınızı kabullenip bundan sonrasında kendiniz için neler yapabilirsiniz bunu düşünebilirsiniz. Kabullenme süreci kolay olmayacaktır bu yüzden terapi desteği almanız çok sağlıklı olacaktır. Profilimden randevu oluşturabilirsiniz yardımcı olabilmek çok isterim. Sevgilerimle.
14 yaş
Danışan Matilda - 5 ay önce
Görüşmeyi nasıl yapıyoruz ? Nehir türüdü 14 yaşınd
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, online ve yüz yüze seans olarak yardımcı olabilirim. Online seans tercih edersinizse sistem üzerinden randevu alabilirsiniz. Yüz yüze seanslar için ise önceden iletişime geçerek randevu oluşturmanız gerekmektedir.
14yasindaki erkek kardesim
Danışan Gmze - 5 ay önce
Hocam hayırlı günler dünden beri uyuyamıyorum dün annem bizdeydi ben evliyim annemin telefonuna mesaj geldi insgtradamn kardeşimin instgrami açık kalmış sınıf arkadaşıyla konuşmalarını okudum bi erkekten hoşlandığını anlatmış aramızda sır kalmasını istemiş ben şaşkınlık içerisinde konuşmaları okudum kardeşim naif biri hani kız arkadaşı ailene anlat ben senin yanındayım gibi sözler yazmış dün de ben kıza yazdığımda annesi benim numaramı istemiş Bende verdim 1saat kadar konuştuk annesi kardeşimi pedagog yardımı almasını istedi öyle birseyler olduğunu dedi ve kardeşimin sadece ona sır verdiğini söyledi ben yani çok üzgünüm inanılmaz hala Bi şoku anlatamıyorum kardeşime sorduğumda öyle birsey olmadığını dedi bu 3 ay önceki olay o an öyle dedim diyor psikolog falan gitmeyeceğim diyor napcağmi şaşırdım anneme biraz konuyu açtığımda annemle şaşırdık kaldık kızlarla çok iyi anlaşan biri kardeşim erkeklerle oynamayı pek sevmiyor varsada 2tane erkek arkadaşı vardır düzgün bir şekilde konuştum gene nasıl hissediyorsun kendini arkadaşına anlatmisin banada anlat diyorum ben öyle falan hissetmiyorum diyor yanlış anlıyorsunuz hep beni diyor ben erkeğim diyor yani babam çok asabi biri onun duymayacaği yönden halledelim varsa öyle birseycdiyoruz annemde Bende ergenlikten mi acaba böyle kurgu yapıyor diyoruz öyle giyins tarzı herhangi Bi özenmesi falan yok napmalyz hocam yardımcı olursanız seviniriz varsada önüne geçebilirmyz tedavisi varmi ?
Uzman
Uzmanın Cevabı: İyi günler öncelikle, şöyle aktarayım yani öncelikle bu yaş grupları için kimlik ve benliklerini tanıma, kendi karakterlerini oturtma çağlarıdır aslında. Sosyal çevre, biyolojik ve fizyolojik faktörler, yaşam deneyimleri bizlerin kimliğini oluşturmak da önemli faktörlerdir. Kardeşinizin bu durumunda birçok etken olabilir. Kendi cinsinden hoşlanması da tabii ki kimlik karmaşasıyla birlikte biyolojik, yani hormonal bir durumda olabilir. Burada aslında öncelikle tabii ki psikolog ya da pedagogdan yardım alınabilir durumun ayrıntılarıyla alakalı olarak. Çünkü kendi fikirlerini ve yönelimini öğrenmenin en güzel yolu aslında psikoterapiden geçer. Birçok faktör durumu etkiliyor olabilir. Bunun yanında hormonal bir durum da olabilir. Hormonlar da aslında bizlerin duygularını ve cinsel aktiviteye etki etmektedir. O yüzden kendisiyle birlikte durumu kritik etmek, uzmandan yardım almak ve anlayışlı olmak bu yaş grubunda çok önemlidir yoksa ileride aileye karşı güvensizlik, soğukluk ve ilişkilerde kaygılı olmak gibi daha büyük problemlere yol açabilir.
Cocugum benimle yakin degil
Danışan Tokyo - 6 ay önce
Merhabalar doktor hanim kizim 3 yasinda bana karsi cok agresif ben nerede hata yaptim bilmiyorum bana karsi cok sert babasina sariliyor kucagina gidiyo benim opmeme bile izin vermiyo cok uzuluyorum kizimi cok seviyorum ama iliskimiz iyi değil buyuyunca degisir mi bilmiyorum bana yardim edin
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar Tokyo hanım :) Öncelikle 2-3 yaşlar çocukların kişiliğinin oluşmaya başladığı ve temellerin atıldığı bir dönemdir. Bu yaşlarda çocuğun anneyle olan iletişimi çok büyük bir role sahiptir. Annenin aşırı varlığı veya annenin aşırı yokluğu çocuğun mevcut mental - ruhsal işleyişini etkileyebilmektedir. Çocuk artık büyüyor ve bağımsızlaşmaya başlıyor. Bazı şeyleri kendisi yapmak istiyor olabilir ve sizinle inatlaşabilir. Bu dönemde babaya karşı anneyi rakip olarak görüyor olabilir. Bu konuda babayla kurduğu ilişki nasıl veya anne - baba arasında ilişki nasıl bunların hepsi çocuğumuz açısından önemli etkendir. Çocuğunuz ile göz teması kurarak konuşmaya çalışın, çocuğunuzu dinlediğinizi onun düşüncelerine ve fikirlerine önem verdiğinizi sık sık belli edin. Çocuğunuz küçük anlamaz, bilmez veya hissetmez diye düşünmeyin inanın her şeyin farkındalar ve her şeyi hissediyorlar. Çocuğunuzla baş başa zaman geçirmeyi, sadece ikinize ait olan bir zamanı belirleyip o zaman içinde onunla oyun oynamayı deneyimleyebilirsiniz. Dilerseniz seans alabilirsiniz. Sevgilerimle...
Kardeş kıskançlığı
Danışan Bahar - 6 ay önce
Gamze hocam iyi günler. Benim iki kızım var küçük kızım doğduğundan beri 7 yaş büyük ablasında davranış değişiklikleri meydana geldi çocuğu severken sürekli ağlatıyor,derslerinde başarılı olmasına rağmen ödev yapmak istemiyor,dikkat çekmek için çığlık atıp ağlıyor bebek küçük olduğu için haliyle daha fazla ilgi onda oluyor. Kızdık olmadı karşımıza alıp konuştuk olmadı ne yapacağımızı şaşırdık neler önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, öncelikle büyük kızınızın anne-babaya karşı sınır problemi olabilir, ebeveyn olarak hangi noktalarda sınırların aşıldığını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca kardeşinin doğumundan duyduğu kaygı anne babaya karşı güvenli bağlanmanın gerçekleşememiş olmasından da kaynaklanabilir. Yargılayıcı cümlelerden kaçınmak ve kardeşiyle ilgili ufak ona görevler verip yerine getirdiğinde olumlu pekiştireçler sağlamak bu süreçte çok önemli. Bu durumun uzun sürmesi halinde kızınız adına psikoterapi desteği almanızı öneririm, bunun yanı sıra ebeveyn danışmanlığı almak da sizin için bu süreci daha sağlıklı yürütebilme olanağı sağlayabilir. ☘️
UYKU SORUNU VE ANNEYE BAĞLILIK
Danışan Ö... K... - 6 ay önce
Merhabalar. 26 aylık kızlarım var. Uzun süreli izin kullanıp evde değildik. İzin dönüşü malum düzenleri çok bozuldu. Kendileri uymak istemiyor. Benimle uymak istiyorlar. Bana çok düştüler. Kendi yataklarinda uymak istemiyorlar. Bu durumla nasil baş edeceğim hiç bilmiyorum.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar. 2 yaş civarında ayrılık anksiyetesi ortaya çıkabilir. O ana kadar kendi odasında rahatlıkla uyuyan bebeğiniz bir anda sizin yanından ayrılmanıza izin vermemeye başlayabilir. Bu noktada onunla inatlaşmamalı ve uykuya dalma ritüelleri oluşturmalısınız. Uykuya dalma süreci de bir öğrenme içerir. Bunu iyi düzenlemek bu konuda yardımcı olacaktır. Sorun yaşadığınız konularla baş edebildiğiniz günler dilerim.
Dehb Li çocuğum İçin yardım
Danışan Y... G... - 6 ay önce
İyi çalışmalar İlknur hanım 9 yaşında erkek çocuğum dehb teşhisiyle 5 yaşından beri Kütahya da psikiyatri bölümünde takiplidir doktorumuz hertürlü ilacı denedi ancak ne hareketinin hakkından gelebiliyoruz nede vurdum duymaz hallerinden inanın eşim artık çıldırma noktasında gitmediğimiz yer kalmadı psikiyatrilar psikologlar il il gezdirdim online terapiyle ne kadar başarılı olabiliriz bunada aklım yatmıyor ancak cv nizi okudum bizim çocuk gibi çok çocuk görmüş geçirmişe benziyorsunuz cevabınızı sabrsızlıkla bekliyorum kolay gelsin
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar Yasin bey, DEHB'li çocukların ne kadar ilaçlı tedavilere ihtiyacı varsa da aynı zamanda psikoterapiye de eşgüdümlü olarak ihtiyaçları vardır. İlaç kullanımı çocuğunuzda sadece bir noktaya kadar yardımcı olabilecek iken, psikoterapi genel tedavinin daha büyük yüzdeliğini karşılıyor. Sizlere bu konu hakkında neler yapılabileceği ile ilgili daha ayrıntılı görüşmem gerek. Size uygun bir vakitte profilimden randevu oluşturursanız, siz ve eşinize çocuğunuz adına daha yararlı olabilecek bir bilgilendirme yapabilirim. Çünkü maalesef burada bir iki cümleyle açıklanacak bir durum söz konusu değil. Sağlıklı ve iyi günler dilerim.