Elif Sena MARAŞ
Uzman Psikolog
Elif Sena MARAŞ
Furkan KULAK
Uzman Psikolog
Furkan KULAK
Sultan AYTEKIN
Psikolog
Sultan AYTEKIN
Selin AKGÜN
Psikolog
Selin AKGÜN
Açelya SUSUZ
Uzman Klinik Psikolog
Açelya SUSUZ
Evindar KANAŞ
Uzman Klinik Psikolog
Evindar KANAŞ
Bahar YILMAZ KAPLAN
Uzman Klinik Psikolog
Bahar YILMAZ KAPLAN
Eray ERTUĞRUL
Uzman Psikolog
Eray ERTUĞRUL
Eliz SEZER KARACA
Psikolog
Eliz SEZER KARACA
Eda KOYUNOĞLU
Psikolog
Eda KOYUNOĞLU
Duygu AY TAŞ
Uzman Psikolog
Duygu AY TAŞ
Merve ŞAHİN
Psikolog
Merve ŞAHİN
Havva ÇUSTAN
Psikolog
Havva ÇUSTAN
Elif BARAN
Psikolog
Elif BARAN
Ezgi Nur ÖZER
Psikolog
Ezgi Nur ÖZER
Dilara KARABULUT
Psikolog
Dilara KARABULUT
Öncü Süeda EMNIYET
Psikolog
Öncü Süeda EMNIYET
Bubo DUYAN
Psikolog
Bubo DUYAN
Amine GÖKHANER
Psikolojik Danışman
Amine GÖKHANER
Ali TOPAL
Psikoterapist
Ali TOPAL
Alakasız konuşma
Danışan S... ... - 13 gün önce
Merhabalar. Oğlum 4 yaşında. Bir soru sorduğumda sorduğum soruyla alakasız şeyler anlatıyor bu normal mi?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba,sorduğunuz soru onu kaygilandiriyor, öfke ya da onda olumsuz duygular oluşturuyorsa sorunun cevabını vermek istemiyo olabilir.Ayrica bu yaşlarda çocukların güçlü bir hayal dünyaları vardır bazı soruları gerçeklikten bağımsız düşünüp kendi dunyalarindaki karsiligini veriyo olabilir.Tabi bu durum olması gerektiginden fazlaysa yani genel olarak gercek çevreye duyarsizsa altta yatan duygusal sebepler olabilir.Bu konuda net bir şey söylemem doğru olmaz.
Çocuk Hiperaktivitesi ve durtu
Danışan ... ... - 13 gün önce
Merhabalar oğlum 2018 Ocak doğumlu bu sene anasinifina ikici yılımız.gexen sene hiperaktivite durtusellik ile ilgili olduğu tanısı konuldu.ancak sinirlilik ve vurma eğilimi yoktu ancak bizim öğretmen ısrarı nedeniyle istememiz nedeniyle rsprdl isimli ilaç verdi kullanmaya başlayınca oğlumda görme bulanikli ve iki uc gün altına kaçırma olduğu için ilacı kestik.devlet Hastanesi'ne randevu alıp ilacını değiştiremiyorum bir türlü.ancaka ilacın değişmesi şart.simdiki okulundaki öğretmenine istemediği birşey olduğu zaman vuruyormus kurallara kesinlikle uymuyormus.ozel olarak terapiye götürecek imkanım maalesef yok 2 buçuk yaşında bir tane daha oğlum var ve evdede sürekli kavga halindeler.surekli telefon istiyorlar verince duruyorlar. Ellerinden almak için bir dünya şey denedim ama yok yok yok bende tükendim cidden çaresiz kaldım.lutfen bir yol gosterin ücretsiz götürebilecegim yerler sadece dinliyor ancak bir yonlendirme yapmıyor nasıl davranilacak birşey söylemiyor sadece dinliyor.benim dinlenmeye değil nasıl davranmam konusunda yol gostermekerine ihtiyacın var
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba. Uzmanlık alanım çocuklar olmadığından sorunuza verebileceğim yanıtlar oldukça kısıtlı. Sahip olduğum bilgiler dahilinde size yardımcı olmaya çalışsam da mutlaka bir çocuk terapistiyle görüşmenizi öneriyorum. Denediğiniz yolların istediğiniz sonuçları vermemesi karşısında çaresiz hissetmiş, çok yorulmuşsunuz. Yorgunluğunuza rağmen devam eden çözüm arayışınızı takdir ediyorum. Konumuza gelince; DEHB tanısı almış bireylerin özel gereksinimleri vardır ve bu gereksinimlere duyarlı koşullarda eğitim almaları gerekmektedir. Çocuğunuzun DEHB tanısı olmayan bir çocuk gibi muamele görmesi, hem kısa hem uzun vadede olumsuz etkilere yol açabilir. Bu nedenle öğretmeninizin ve okulunuzun DEHB'e dair bilgi düzeyi ve hassasiyeti hakkında bilgi sahibi olmanızı önemsiyorum. Öğretmeniniz ve okulunuzun tutumları zaten duyarlıysa, bu değişkeni çemberin dışında bırakabiliriz tabii. Kardeşiyle yaşadığı sorunların temelinde DEHB'in yatıp yatmadığından emin olunması da gerekir, bunun için de bir uzman tarafından değerlendirilmesi önemli. Okulunuzun psikolojik danışmanı veya psikoloğu varsa kendisiyle muhtemelen görüşmüşsünüzdür; fakat eğer görüşmediyseniz de en yakın zamanda kapısını çalmanızı faydalı buluyorum. Ek olarak DEHB ilaç tedavisi de gerektiriyor; bu nedenle eğer özel hastanelere ayırabileceğiniz bir bütçe yoksa, ne yazık ki devlet hastanelerinde randevu aramak zorunda kalabilirsiniz. Dilerim ki biraz da olsa yardımcı olabilmişimdir ve en yakın zamanda aradığınız çözümleri bulabilirsiniz. Sevgilerimle.
Tek Başına Annelik
Danışan B.Ş. - 18 gün önce
Merhabalar. Ben yalnız bir anneyim. Eşim çok yoğun çalışıyor dolayısıyla vakti yok ve ailemle görüşmediğim için tek başıma zorlanıyorum. Benim hamilelik öncesi ve doğum sonrası devam eden kaynağını çözemediğim fakat varlığını her daim hissettiğim psikolojik sorunlarım var. Her bunaldığımda Allahım ben çocuğumu nasıl yalnız bırakırım bensiz yapamaz diye düşünerek ayakta durmaya çalışıyorum. Duygusal olarak aşırı zayıf bir insanım fakat güçlü bir anne olmak istiyorum. Bunu yapabilmek için de sorunumun ne olduğunu bulmam ve iyileşmem gerekiyor bana yardımcı olur musunuz?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Öncelikle merhabalar. Kendinizi duygusal anlamda oldukça zayıf bir insan olarak tanımlamışsınız; ancak sebebini her ne kadar bilmeseniz de çeşitli sıkıntılarınızın olduğunu ifade etmeniz, kısacası yaşamınızda ters giden bir şeylerin olduğunu bilmeniz/fark etmeniz ve cesaret ederek; psikolojik destek talebinde bulunmanız, aslında sizin güçlü bir insan/anne olduğunuzu da gösteren bir durum olabilir mi? Dilerseniz, yaşadığınız söz konusu bu sorunları daha detaylı görüşmek için randevu alabilirsiniz. Sağlıcakla kalın.
çocuğum uyku sorunu yaşıyor
Danışan A... G... - 2 ay önce
iyi günler hocam çocuğum uyku sorunu yaşıyor gece 3-4 e kadar uyumuyor ne yapacağımı bilmiyorum. bu konuda yardımınız olur mu?
Uzman
Uzmanın Cevabı: İyi günler A... Hanım, çocuklar üzerinde uzun yıllar çalıştım hala çalışmayı sürdürüyorum. Ayrıntı veremediğiniz için içerik hakkında yorum yapamayacağım fakat sizlere yardımcı olmak isterim. Dilerseniz ayrıntılı konuşmak için ücretsiz ön görüşme randevusu oluşturualım.
Kızımın arkadaş ilişkileri
Danışan E... ... - 3 ay önce
Merhaba 15 yaşındaki kızım kendisine tavır alan arkadaşlarına karşı sorunlarını konuşarak halledebileceklerine dair cok ısrar ediyor. Onlar bunu reddetmesine rağmen aşırı ısrar ediyor. Neden azıcık da olsa gurur yapmadıgına bu kadar ısrarcı olmasına ben çok üzülüyorum. Kızımın bu ısrarı normal mi?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba , Kızınız empati duygusu yüksek biri buradan anladığım kadarıyla arkadaşlarıyla sorunlarını konuşarak çözebileceğini bilmesi çok güzel ve olgun bir davranış fakat bunu yaparken aynı zamanda karşı tarafın tepkisine karşı öz saygısından vazgeçmemeli. Kızınızın bu davranışı normal görülebilir ama bunun dozunu ve derecesini iyi belirlememiz gerekir aşırı derecede bu ruh halindeyse kendi açısından yorucu sosyal ilişkiler içine düşebilir.
Çocuğum çok yaramaz ne yapmalı
Danışan Z... ... - 6 ay önce
Merhaba hocam 8 yaşına giren bi oglum var lafa gelince çok akıllı dili uzun bi çocuk ama çevresinde bulunan herkese büyük küçük ayırmaksın çok dalaşır dalaşmaktan ziyade amacı zara vermek şiddet degil sinirlendirmeye çalışıyo karşısındakinin sinirlenip onu dövmeyene zarar vermeyene kadar durmuyo hocam ben köşeye çekip konuşuyorum oglum böyle yapma kimseye karışma kimse seni dövmesin deyince annecim ne olur üzülme beni dövmelerini çok istiyorum diyo çok üzülüyorum hocam üstelik 1 .sınıfa gidiyo ve sınıf birincisi aklı süper çalışıyo bi türlü anlam veremiyorum hocam
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba cocugunuz sizle ve aile ici bireylerle olan ikiskisinde de sinayan ve amacı bir sey elde etmekten ziyade sabrinizi zorlamak isteyen davranislari var mi?
Çocuğum sürekli ağlıyor
Danışan Mavi Kelebek - 8 ay önce
Merhaba hocam 5 buçuk yaşında bı oğlum var ve sürekli ağlıyor yani bişey olmasını istediginde bunu dile getirmek yerine ağlıyor ve ben her seferinde böyle yapmak yerine bize ne istediğini söylemesi gerektiğini söylüyorum fakat yine aynı 2/2 buçuk yıldır bu böyle ve artık nasil bı yol izlemem gerektiğini bilmiyorum yardımcı olur musunuz ?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba cocuklar genellikle kendilerini ifade etmede yetersizdirler.İfade ettiklerinde onaylanmadigi ,elestirildigi yada kontrol edildigi duygusu durumlarla karsilastiklarinda daha kolay yol aramaya baslarlar.Aglamada bunlardan biridir bu yolu kisitlanmaya karsi otorite kurmak icin yapmaya baslamis ve sonrasinda aliskanlik olusturarak butun ihtiyaclarini bu yolla çözüm aramaya yonelmis olabilir.Ozellikle tuvalet aliskanligi doneminde çocuklar kendi bedeni uzerinde hakimiyet kurmak icin inatlasma ve oteriteyi elde tutmek icin farkli cozum tutum ve davranislari sergilemektedir.Tabi problemin kaynagini tam tespit etmek icin incelemek gerekir o sekilde daha saglikli cozum olusturabiliriz.
Oğlum dudaktan öpüyor
Danışan Disloyal - 12 ay önce
Oğlum yeni 1. Sınıfa başladı ve bir erkek öğrencinin velisi oğlunun dudağından öpüldüğünü söylemiş ve öğretmenimize şikayet etmiş. Öpen kişi ise benim oğlum. Ne yapmalıyım, nasıl davranmalıyım ne olur yanıt verin.. 😔
Uzman
Uzmanın Cevabı: Selamlar, bunu bir ekran vasıtasıyla görüp kendi hayatında kopyalamış olabilir. Öncelikle bunu anlayabilmek gerekiyor. Ayrıca çocuklar bu dönemlerde kendini ve hissettiklerini daha çok keşfetmeye ve anlamlandırmaya başlar o yüzden cinsel kimlik oluşumunun getirdiği bir süreç olabilir. Telaş yapmadan önce bir uzmana çocuğunuzu götürün lütfen.☘️
Çocugum konusmuyor
Danışan A... T... - 13 ay önce
Oğlum 3 yaşında ama tek kelimeler kullanarak konuşuyor sadece bilmiyorum bu durum normal mi… Bir de hiç sözümüzü dinlemiyor evet hayırdan anlamıyor istediği olmadığı zaman çığlık atıyor. Ne yapacağımızı şaşırdık yardımcı olabilir misiniz?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, çocuğunuzun konuşma durumuyla ilgili bir dil ve konuşma terapistiyle görüşmeniz çok daha faydalı olacaktır. Ancak davranış problemleri göz önünde bulundurulduğunda çocuğunuzun günlük rutini nasıl, ailesiyle ve akranlarıyla iletişimi ne düzeyde, oyuncaklarıyla mı yoksa telefon/tablet ile oynamayı mı tercih ediyor bunları incelemekte fayda görüyorum. Sevgiler...
7 yas obsesyon
Danışan G... H... - 13 ay önce
Kizim 3 ay once icinde kotu seyler soyleyen sesler duydugunu soyledi. Mesela beni dahil herkesi opmek istedigini. Sonra bunlar gercek degil dusunebilirsin dedim. Icindeki sesler beni sevmedigini soyledi ama bunu soylerken cok rahatsiz oluyordu. Simdi ise seni sevmiyorum diye rahatlikla soylemeye basladi. Yanlis mi yaptim. Nedir bu?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Tam bir mantıklı açıklama yapsanız bile -ki yaptığınız düşündürmeye yöneltme davranışı da iyi bir adımdır- biz insanlar düşüncelerimize hele ki bu tarz düşüncelerimize sahip olamayabiliyoruz. O yüzden öncelikli olarak lütfen kendinizi suçlamayın. Sizin söylediğinizin sonucunu bilmenize yani geleceği bilmenize imkan yok. Akabinde evladınızla ilgili olarak tek bir belirtiden yola çıkarak bir tanı koymak hem mümkün değil hem de doğru değil. Çünkü tanı koymak damgalamaktır. Çocuğunuz duyduğu, gördüğü, şahit olduğu bir davranışı da sergiliyor olabilir; travma sonrası yaşadığı bir durum da olabilir; psikotik ilerleyen bir rahatsızlığın ilk adımları da olabilir. Size önerebileceğim şey öncelikle psikiyatrik destek alıp aynı zamanda gerekirse oyun terapisi ile beraber bir çözüm arayışına girmeniz olacaktır. Dilerim yardımcı olabilmişimdir.