2. Çocuk
  3. Kardeş kıskançlığı

Kardeş kıskançlığı

Bahar - 2 yıl önce
Gamze hocam iyi günler. Benim iki kızım var küçük kızım doğduğundan beri 7 yaş büyük ablasında davranış değişiklikleri meydana geldi çocuğu severken sürekli ağlatıyor,derslerinde başarılı olmasına rağmen ödev yapmak istemiyor,dikkat çekmek için çığlık atıp ağlıyor bebek küçük olduğu için haliyle daha fazla ilgi onda oluyor. Kızdık olmadı karşımıza alıp konuştuk olmadı ne yapacağımızı şaşırdık neler önerirsiniz? Şimdiden teşekkürler.
Gamze GERIZ
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, öncelikle büyük kızınızın anne-babaya karşı sınır problemi olabilir, ebeveyn olarak hangi noktalarda sınırların aşıldığını gözlemleyebilirsiniz. Ayrıca kardeşinin doğumundan duyduğu kaygı anne babaya karşı güvenli bağlanmanın gerçekleşememiş olmasından da kaynaklanabilir. Yargılayıcı cümlelerden kaçınmak ve kardeşiyle ilgili ufak ona görevler verip yerine getirdiğinde olumlu pekiştireçler sağlamak bu süreçte çok önemli. Bu durumun uzun sürmesi halinde kızınız adına psikoterapi desteği almanızı öneririm, bunun yanı sıra ebeveyn danışmanlığı almak da sizin için bu süreci daha sağlıklı yürütebilme olanağı sağlayabilir. ☘️
Gamze GERIZ
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Özgüven ve Yeterlilik Sorunları, Varoluşsal Anlam Arayışı / Değersizlik Sorunları