2. Depresyon
  3. Derslerime odaklanamiyorum

Derslerime odaklanamiyorum

saribot - 17 ay önce
Merhaba. Ben yks ogrencisiyim ama derslerime odaklanamiyorum ve bir gun iyiyken bir gun kotu oluyorum. İnsanlar etraftayken cok tetikte oluyorum kafam boyle bombosmus gibi yokmusum gibi hissediyorum ve surekli kendimi dusunuyorum her hareketim karsi tarafi ilgilendirirmis gibi oluyor yani iste ondan cekiniyomus tarzi hareketler. Ve bazen kimse yokken bile oluyo. Asiri gergin oluyorum kendime 3.kisi olarak bakıyorum ve ruhum ucmus gitmis gibi oluyo. İnsanlarin yaninda ders yapamiyorum ama surekli insanlarla beraberim odaklanmam icin bi oneriniz var mi...
Ezgi ÖZTÜRK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, bu söyledikleriniz ve yaşadığınız odak problemi aslında birer sonuç olabilir. Neyin sonucu ve neden böyle olduğunu anlamlandırmak gerekir. Ama basit bir öneri de bulunmak gerekirse, öğrenciler için faydalı olabilecek şeylerden biri de, hayaller defteridir. Kendinize yaklaşık yarım saat bir saat gibi bir süre ayarlayıp sakin bir ortamda, geleceğe dair hayallerinizi hedeflerinizi tek tek sanki gerçekten yaşıyormuşcasına yazıya dökerek, her odak probleminizde açıp okuyabilirsiniz. Tabi bu söylediğim geçici bir hamle. Burada önemli olan tüm bu yaşadaklarınızın sebeplerini anlamak ve çözümlendirmek. Profilimde, 'Yabancılaşma' adlı makaleyi okuyabilirsiniz. Belki siz de kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz.
Danışan
Okudugum bi kitap sayesinde gerceklikten koptugumu fark edip bazi adimlar atabiliyorum blogunuzda verdiginiz orneklerdeki gibi. Fakat kisir donguye giriyorum sürekli. Aptalca seyler yapip etrafimdaki insanlari uzuyorum sorumsuz oldugumu dusunuyorlar. Kendimi kontrol edemiyorum. Dediginiz gibi sebepler bulunmadikca kisir donguye girmeye devam edicem galiba :D Ama sebeplerimi buldugumu dusunuyodun aslinda... Baya yakin bi arkadasimla kavga ettik ve buna diger arkadaslarim da tanik oldu. Bana ondan asla beklemeyecegim seyler soyledi. Beni sucladi. Sonrasinda tam bariscakken verdigi sozu tutmadi ve iliskimiz belirsiz kaldi. Ve ben bi ara asiri dusunuyodum. Ama her seyi boyle. Sevgi gercekten var mi diye bile sorgulamaya baslamistim. Sonra yaz tatilinde aklima takilan her soruda gidip kitap okudum. Sonra sorunumun kafamdaki sorular olmadigini anladim iste. O hayati sorgulama noktasindayken ben onunla konusup yardim etmistim ama ayni sey bana oldugunda kimseden sifir destek :D İste biz ayni siniftayiz ve bu belirsiz iliski yaklasik 1.5 yildir suruyor. Bu olaylarin oncesinde ise annem hamile oldugu icin baya stresli bi hava vardi evde. İlgi eksikliginden dolayı sanirim sonuc olarak ya da bilemiyorum... Neyse tesekkur ederim cevapladiginiz icin ❤️
Ezgi ÖZTÜRK
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları