1. Soru Sor
  2. Depresyon
Yasin KÖKMEN
Psikolojik Danışman
Yasin KÖKMEN
Tahsin Azad ATAŞ
Psikolog
Tahsin Azad ATAŞ
İrem Y SARIMAHMUT
Psikoterapist
İrem Y SARIMAHMUT
Hülya YERAL
Uzman Psikolog
Hülya YERAL
Damla KUTLUCA
Psikolog
Damla KUTLUCA
Gökselin DEMİR
Psikolog
Gökselin DEMİR
Büşra MANDIRALI
Psikolog
Büşra MANDIRALI
Rumeysa ÖZIÇ
Psikolog
Rumeysa ÖZIÇ
Abdullah GÜNDOĞAN
Psikolog
Abdullah GÜNDOĞAN
Büşra TULUMBACI
Cinsel Terapist
Büşra TULUMBACI
Fatma Nur ALDEMIR
Psikolog
Fatma Nur ALDEMIR
Lütfi ATABEY
Uzman Klinik Psikolog
Lütfi ATABEY
Yaşam enerjimi kaybettim
Danışan E... E... - 2 ay önce
Yaklaşık 10 ay önce 4 ay süren bi ilişkim benim yaptığım hata yüzünden bitti. Ve aylardır iyi hissetmek için yapmadığım bi psikoloğa danışmak kaldı, yeni kadınlarla flört denedim yeni arkadaşlarlıklar edindim. Ama yaşam enerjimi kaybettim. Mutlu olmak da istemiyorum, hani yaşamımın değeri yokmuş gibi geliyor. Öncesinde yaşadığım kayıplar bu ayrılığın değerini de arttırdı, birikmiş çok sıkıntım vardı artık bi sonuç oluşturdu. Bu kadarı yeter yaşım 19.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, ilişkiniz kısa sürmesine rağmen ona yüklediğiniz anlamlardan ötürü sizi bu kadar derinden etkilemiş olabilir. Terapi sürecinde yaşadığınız bağlanma şekline çalışılıp bu durumdan sağlıklı bir şekilde ayrılmanız üzerine çalışılabilir. Bunun için size uygun gün ve saatlerden randevu oluşturabilirsiniz.
Mutlu olmak bile istemiyorum
Danışan E... E... - 2 ay önce
Yaklaşık 10 ay önce 4 ay süren bi ilişkim benim yaptığım hata yüzünden bitti. Ve aylardır iyi hissetmek için yapmadığım bi psikoloğa danışmak kaldı, yeni kadınlarla flört denedim yeni arkadaşlarlıklar edindim. Ama yaşam enerjimi kaybettim. Mutlu olmak da istemiyorum, hani yaşamımın değeri yokmuş gibi geliyor. Öncesinde yaşadığım kayıplar bu ayrılığın değerini de arttırdı, birikmiş çok sıkıntım vardı artık bi sonuç oluşturdu. Bu kadarı yeter yaşım 19.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, bu ayrılıktan bu kadar etkilenmiş olmanızın sebebi söylediğiniz gibi sadece şu ana ait olan nedenler değil belki. O asıl nedenleri birlikte bulup çözümlememiz gerekiyor. Mutsuz ruh halinizin de getireceği başka olumsuz durumlar olabilir. Bu sebeple bir uzman desteği sizin için yararlı olabilir. Dilerseniz randevu takvimim ben üzerinden randevu alabilirsiniz. İyi günler dilerim.
Kronik depresyon ve takıntılı
Danışan N... T... - 2 ay önce
Merhabalar.Ben 27 yaşındayım ve 10 yıldan fazladır birine karşı tek taraflı duygular hissediyorum artık sona yaklaştığımı ve o kişiyi unutmam gerektiğini biliyorum bunu çok fazla istiyorum ama aylardır kafamda onunla ilgili takıntılı düşüncelere sahibim birdenbire ondan sogudugumu söyleyen düşünceler var gerçekten öyle mi yoksa bu düşünceler mi bana bunu yaşatıyor anlamadım sen onu sevmeyi haketmiyorsun senin aslında niyetin şöyle sen şöyle hissediyorsun gibi düşünceler daha fazla ve birbiriyle çelişen çok düşünce var bunların hepsini buraya yazamam bu düşünceler aklıma geldiğinde yoğun acı ve sıkıntı hissediyorum Geceleri hiç uyuyamıyorum sürekli ağlıyorum Allah'ım ben gerçekten bu düşüncelerin söylediği şekilde mi hissediyorum bunu nasıl dusunebildim diye çok hirpaliyorum kendimi artık elimde değil kendimi hep suçlu hissediyorum ve duygudan bir türlü kacamiyorum O düşünceler ona hissettiğim duygularla dalga geçiyor onlardan şüphe duymama neden oluyor ve ben aylardır bu haldeyim sürekli
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba belki de içinizde umutsuzlukla karışık duygular ve aşk sandığınız fakat şema kimyası olarak hissettiğiniz duygular iç içe geçmiştir aslında bir yanınız unutmanız gerektiğini söylerken diğer yanınız sizi unutursanız boşluğa düşeceğiniz konusunda ikna etmeye çalışıyor olabilir.Şemalarınızla çalışmak uzun vadede benzer sorunları yaşamanızın önüne geçecektir.
Sersemlik hissi nasil gecer
Danışan N... Ç... - 3 ay önce
Anlayamıyorum artık kafam hiçbir şey almıyor (ders)
Uzman
Uzmanın Cevabı: Öncelikle merhaba :) bahsettiğiniz konu oldukça geniş ve farketmediğiniz sebepleri olabilir. Bu geçici bir döenm de olabilir veya bize bazı sinyallerde olabilir bunun ayrımını yapmak gerek . Spesifik olarak dersle ilgiliyse sadece belki çalışma düzeninizi vs değiştirmeniz gerekebilir ama bu cevabın oldukça geniş bir açıdan verilmiş olduğunu unutmayın sersemlik hissi kişiden kişiye değişebilecek derin bir problem.
Yoğun Şüphe ve Depresyon
Danışan C... O... - 3 ay önce
Merhabalar, ben çocukluğumdan beri takıntı hastasıydım ama iki yıldır yoğun dini takıntılar ve bundan kaynaklı depresyon atakları yaşıyorum, görüştüğüm psikiyatr da bu şekilde teşhis koydu. Aklıma sürekli geçmişte yaşanmış bir şey takılıyor, üzerine detaylı düşünüyorum, bir mesele bitip diğeri başlıyor, bu iki yıldır aralıksız böyle. Şu an ise aklıma geçmişte yaşadığım bir olay takıldı ve öyle çaresizim ki bu takıntı mı, yoksa kendimi gerçekten suçlamalı mıyım bilemiyorum. Bundan 6-7 sene önce, 16-18 yaşlarımdayken evimde ve salonda bazı cinsel içerikli görüntülere bakmak hatasına düştüm. Daha sonra pişman oldum ve bir daha da seneler boyunca bu olayı hatırlamadım. Ama şimdi aklıma sürekli şüpheler takılıyor: Acaba o sıralarda 8-9 yaşlarında olan kardeşim beni kapı ucundan ben fark etmeden görmüş müdür? Acaba ben onun beni görebileceğini düşünemedim mi yoksa aklıma geldi ama özensiz mi davrandım, yoksa ''görürse görsün'' diye mi düşündüm, bu kadar umursamaz davranmış olabilir miyim? Eğer böyle davrandıysam ben kanunen suçlu muyum... Kendimi çok suçluyorum, bu olayı aşamıyorum, kendimi bu dünyada müebbet hapse, ahirette ebedi cehenneme layık görüyorum. Benim durumum takıntı mıdır? Yoksa ben gerçekten suçlu bir insan mıyım? Bu arada kardeşimle şu an aramız gayet iyi, o sağlıklı ve mutlu bir şekilde hayatına devam ediyor, fakat ben tamamen yıkık dökük bir haldeyim. Yardımcı olursanız çok sevinirim, teşekkürler.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, kendinizi geçmiş ve zihninizdeki şüpheler arasında sıkışmış hissetmenizi anlıyorum. Geçmişteki davranışlarınızı ve durumları sürekli bir şekilde düşünmek "şu an"da yaşamanıza ve hayat resminin bütününü görmenize engel olur. Değiştiremeyeceğiniz geçmişle ilgili varsayımlar ise benliğinizi yorar, yıpratır. Şüpheleriniz doğru ya da yanlış olsaydı hayatınızda ne değişirdi? Kendinizi suçlamak yaşadığınız problemi çözebilir mi? Bu sorular üzerinde durmak gerekiyor. Şüphelerinizle baş etmekte zorluk yaşıyorsanız terapi almakta fayda görüyorum. Sevgiler...
Biriyle düzgünce konuşamıyorum
Danışan Y... A... - 4 ay önce
Herhangi bir kişi ile doğru düzgün konuşamıyorum. Veya konuşmaya başladığımda titremeye başlayıp bir an önce oradan uzaklaşmak istiyorum veya sohbeti bir bahane ile bitiriyorum. İnsanlar ile yüzleşemiyorum. Bir yandan hiç arkadaşım yok diye ağlarken bir yandan da hiçbir arkadaş edinmek istemiyorum. Çok stresleniyorum ve o an bağırıp ağlamak istiyorum. Dışarıda herkesin biriyle sohbet edip eğlenmesini görünce yoldan geçen herhangi biri ile arkadaş olmak istiyorum ya da bir an önce evime dönmek istiyorum. Bunları nasıl yenebilirim? Artık böyle yaşamak istemiyorum
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba değerli danışan, bildiğimiz üzere insan sosyal bir canlı olduğu için aslında içten içe insanlarla arkadaşlık etmek istemenizi çok iyi anlıyorum. Yaşadığınız durumda insanlarla iletişime geçmek, anladığım kadarıyla sizde yoğun bir kaygıya sebep vermekte. Öncelikle bunun altında yatan sebeplerin keşfedilip bunlar üzerine çalışılması gerekiyor. Bunun geçmesi için ne yazık ki hemen söyleyebileceğim bir şey yok. Bu yüzden psikolojik danışma almanızı öneririm. Sağlıcakla kalın..
Çok mutsuzum
Danışan cola0814 - 4 ay önce
hiç bir sey beni artik mutlu edemiyor ve eskiden olan hic bir seyi yapamıyorum yapmak istemiyorum sadece odamda uyumak istiyorum bunlarin dışında sesler ve goruntuler goruyorum ve sesler bana kendimi oldurmemi soyluyor goruntuler ise genelde bana yardim eden arkadas olarak goruyorum beni cok seviyor arkadasim ancak bi keresinde bana silah tutmustu ve neden bana silah tuttugunu hala merak etmekteyim benim problemim nedir..
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba yasadiginiz stresli durumlarin depresyon durumu yaratmis olabileceğini düşünüyorum. Gorsel ve isitsel halüsinasyonlar mutlaka derinlemesine calisilmasi gereken konulardir ihmal etmemenizi oneririm. Detayli olarak konusabilirsek net bir cozumleme yapabiliriz.
Duygularım bir anda değişiyor
Danışan Kovan kuşu - 4 ay önce
Merhaba benim sorunum biranda üzülüyorum kendimi hiç mutlu hissetmiyorum ama gerçek mutluluktan bahsediyorum ve kalbim çok fazla ağrıyor neden
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba ilk olarak bu sorunu ne kadar süredir yaşadığınız önemli ayrıntılı şekilde sebebini bulmak gerek. Bazen mutluluğa bakış açımızda bizi karamsarlığa itebilir. Düşünceleriniz, beklentileriniz ve hayatınızdaki durumlar duygu durumunuzu şekilendirir içsel olarak ne kadar güçlü olursanız o kadar mutlu hissedersiniz dilerseniz emdr terapi ile probleminize çözüm bulabiliriz. Sağlıklı günler dilerim.
Anlamsızlık
Danışan A... K... - 4 ay önce
Çoğu şey anlamsız geliyor sırf öyle algılıyoruz diye öyle olduğunu düşünme hali yorucu geliyor. Bu bunaltıcı halden nasıl bir çıkar yol bulacağımı da bilmiyorum.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, hayatımızda tekrarlayan olaylar, rutinler, yıpratıcı olumsuz yaşantılar vb. gibi durumlar çoğu zaman dünyaya bakış açımızı değiştirir. Bu değişimler ise zihnimizde ve duygu dünyamızda boşluk, anlamsızlık gibi olumsuz hislere neden olabilirler. Rutinlerinizi ve bakış açınızı değiştirmek faydalı olabilir. Bu durum eğer günlük yaşantınızı etkileyecek boyutta ise terapi almak yararlı olacaktır. Sevgiler...
Depresyonla nasıl başa çıkarım
Danışan Ysr - 4 ay önce
Bana obsesif kompulsif bozukluk majör depresyon hiperaktivite bozukluğu anksiyete teşhisi kondu başa çıkmaya çalışıyorum fakat çok zorlanıyorum ailem anlayışlı yaklaşıyor gibi görünse de aslında yaklaşmıyor çevremde beni anlayan insanlar olmadığı için kendimi daha da kötü hissediyorum terapiyi reddediyorlar depresyona gireceğin bir durum yok diyorlar ama ben durduk yere her gün ağlıyorum sürekli mutsuzum sebebini de bilmiyorum ne yapmalıyım
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, burada önemli olan terapi kararını verecek olan kişinin aileniz değil, siz olması. Çünkü problemlerle baş etmeye çalışan kişi sizsiniz. Dilediğiniz zaman bir uzmandan destek alabilirsiniz. Sevgiler.