1. Soru Sor
  2. Depresyon
Sait MORTEPE
Psikolog
Sait MORTEPE
Özlem CUMHUR
Uzman Klinik Psikolog
Özlem CUMHUR
Aleyna ÖZATEŞ
Psikolojik Danışman
Aleyna ÖZATEŞ
Elanur Pınar PALAVAN
Psikolog
Elanur Pınar PALAVAN
Beyzanur GÜN
Psikolog
Beyzanur GÜN
Merve SEZEN
Psikolojik Danışman
Merve SEZEN
Berna ERDOĞAN
Psikolog
Berna ERDOĞAN
Ben uyuyorum beynim uyumuyor
Danışan Y... A... - 29 gün önce
Uyuyorum ama beynim sürekli konuşuyor ayrıldığım sevgilimi aklıma getirıyor uyurken bile beynim konuşuyor bu yüzden uyudugmu bile anlamıyorum kafayı yiycej gibiyim günlük yaşantımda böyle beynim susumuyor kafayı yiycek gibiyim hiç bir şey düşünmek istmıyorum beynimi susuturmaya calşıuorum ama imkansz sabaha karşı dhaa cok oluyor
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, bizi rahatsız eden düşünceler, biz onlardan kaçmaya ya da düşünmemeye çalıştıkça daha çok kendilerini gösterirler, yine aynı şekilde üzerinde daha çok düşündükçe de bu sefer bu düşünceler çeşitlenir ve daha da detaylanırlar. Biz psikologlar da aslında tam da böyle zamanlarda devreye gireriz. Sizleri rahatsız eden, işlevselliğinizi zedeleyen bu düşüncelerden kurtulabilmek için sihirli yollar yok ama seanslarla, bu düşünlerle nasıl baş edebileceğinizi öğrenmeye başlayabilirsiniz.
Derslerime odaklanamiyorum
Danışan saribot - 31 gün önce
Merhaba. Ben yks ogrencisiyim ama derslerime odaklanamiyorum ve bir gun iyiyken bir gun kotu oluyorum. İnsanlar etraftayken cok tetikte oluyorum kafam boyle bombosmus gibi yokmusum gibi hissediyorum ve surekli kendimi dusunuyorum her hareketim karsi tarafi ilgilendirirmis gibi oluyor yani iste ondan cekiniyomus tarzi hareketler. Ve bazen kimse yokken bile oluyo. Asiri gergin oluyorum kendime 3.kisi olarak bakıyorum ve ruhum ucmus gitmis gibi oluyo. İnsanlarin yaninda ders yapamiyorum ama surekli insanlarla beraberim odaklanmam icin bi oneriniz var mi...
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, bu söyledikleriniz ve yaşadığınız odak problemi aslında birer sonuç olabilir. Neyin sonucu ve neden böyle olduğunu anlamlandırmak gerekir. Ama basit bir öneri de bulunmak gerekirse, öğrenciler için faydalı olabilecek şeylerden biri de, hayaller defteridir. Kendinize yaklaşık yarım saat bir saat gibi bir süre ayarlayıp sakin bir ortamda, geleceğe dair hayallerinizi hedeflerinizi tek tek sanki gerçekten yaşıyormuşcasına yazıya dökerek, her odak probleminizde açıp okuyabilirsiniz. Tabi bu söylediğim geçici bir hamle. Burada önemli olan tüm bu yaşadaklarınızın sebeplerini anlamak ve çözümlendirmek. Profilimde, 'Yabancılaşma' adlı makaleyi okuyabilirsiniz. Belki siz de kendinizden bir şeyler bulabilirsiniz.
Zevk Alamıyorum
Danışan ysff - 2 ay önce
Uzun zamandır yaptığım hiçbir şeyden zevk alamıyorum. Mesela arkadaşlarım komedi yayınları izliyorlar. Gülen herkesi seyrediyorum sadece. Espiriler komik bile gelmiyor. Evden cikmak istemiyorum. kimseyle görüşmek istemiyorum. Ama artık dur demek istiyorum kendime. Diğerleri gibi nasıl olurum?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar. Yaşadığınız bu durumun ne zamandan beri böyle olduğu, altında yatan nedenlerin neler olduğunun anlaşılması, bu durumla etkili başa cıkmaniz ve bu durumu sağlıklı bir şekilde ele alabilmeniz açışından bir uzmandan destek almanızı öneririm. İyi günler.
Evden çıkmak istemiyorum
Danışan S... K... - 2 ay önce
Merhaba psikolog hanım. Ben evden çıkmak istemeyecek kadar halsiz ve kötü hissediyorum kendimi terapi almak istiyorum ama haftada 50 dakika bana yeterli gelmeyebilir. Bilgi alabilir miyim?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, psikoterapi sürecinin öznesinin siz olduğunu belirtmek isterim. Bu bağlamda, ihtiyaç duyduğunuz takdirde seans sayısı düzenlenebilir. Bunun yanı sıra, seans aralarında benim yönlendirmem ile yapacağınız çalışmalar sayesinde verimliliği de arttıyor olmayı amaçlıyor olacağımızı söylemek isterim. İyi günler dilerim.
hiç birşeye hevesim yok
Danışan K... K... - 3 ay önce
sürekli ağlıyorum ne dışarı çıkasım var ne birşeyle uğraşasım yeme isteğim de gün geçtikçe kayboluyor kendimden nefret etmeye başladım tüm gün oturup sadece ağlıyorum kimseyle konuşasım yok konuşamıyorum da gülecek halim dahi kalmadı ne yapmalıyım nasıl geçer 1.5 yıldır böyleyim
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba kübra, tüm günlerin anlattığın detaylarla geçmeye başlamış anladığım kadarıyla. üstelik 1.5 senedir bu durumda olduğunu yazmışsın bu durum iki hafta bile olsa insanı yıpratan bir durum olduğunu düşünürsek 1.5 yıldır böyleyim diyorsun kim bilir ne kadar yoruldun. İlk olarak tabi ki bu durumun birçok nedeni olabilir şuan direk burdan kısaca bunu çözemeyiz sihirli bir değnek olmadığı sürece. Bu olumsuz duyguları yaşadığın anlarda aklından ilk geçen şeyleri bir kağıda yazmaya ne dersin ? liste halinde ilk etapta örneğin kaygılı olduğun bir anda ne düşündün ya da öfkeli karamsar olduğun anda aklından geçen ilk düşünce neydi gibi istersen böyle başlayabilirsin ilk etapta
Tekrarlayan mutsuzluk
Danışan seda - 3 ay önce
Sürekli kendimi mutsuz ve boşlukta hissediyorum. Bu his belki 1-2 günlüğüne geçiyor. Sonra yine mutsuzum. Sürekli kısır döngüde kaybolmuşum gibi insanların küçücük mimiklerinden bile kendime üzülecek bir neden buluyorum. Bu kadar duygusal olmayı ve sürekli mutsuz olmak beni çok yoruyor. Antidepresan tedavisi görüyorum. Psikiyatristim psikoterapi de önerdi nasıl bir psikoterapi görmeliyim? Teşekkürler.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, bu kısır döngüyü oluşturan faktörleri anlamaya ve onları değiştirmeye yardımcı olacak bir terapi süreci faydalı olabilir. Çoğu zaman farkında olmadan kendimize ya da dünyaya dair sahip olduğumuz inançlar olumsuz duygularımızı tetikleyebilir. Bu duygularla baş edebilmek için yaptığımız ya da yapmaktan kaçındığımız davranışlar ise sürekli kendimizi deneyimlerken bulduğumuz bir kısır döngü yaratabilir. Yaşadığınız durumla ilgili farklı çalışma prensipleri benimseyebilecek olan pek çok terapist yaklaşımı var. Önemli olan sizin kendinizi rahat hissedebileceğiniz bir terapi ortamı ve kendinizi açabileceğiniz bir psikoterapist bulmanız. Psikiyatristinizin de önerisine katılarak çok vakit kaybetmeden size uygun olabileceğini düşündüğünüz bir psikoterapistten randevu almanızı öneririm. Fayda göreceğiniz bir yolculuğa çıkmanız dileğiyle, sevgiler.
Hiçbir şey yapasım yok
Danışan S... Ş... - 3 ay önce
Hiçbir şey yapasım yok çok kitabı okumak istiyorum, izlemek istediğim film,diziler var ama ruh halim çok çabuk ***** yapmalıyım bilmiyorum.Kendimi 5 dk mutlu 10 dk sonra çok mutsuz ve umutsuz hissediyorum. Çare bulamıyorum.Herkesi anlıyorum neyi neden yaptıklarını biliyorum.Ama artık anlamak değil iyi,huzurlu hissetmek istiyorum. Bunun için ne yapmam gerek?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, seans sürecinde duygularınızla ilgili çalışmalar yaparak anlamlandırmanıza yardımcı olabilirim. Tüm bu süreç zaman ve çaba istemektedir. Bu sebeple uygun olduğunuz gün ve saate randevu oluşturabilirsiniz. Sevgilerimle
Yaşam enerjimi kaybettim
Danışan E... E... - 6 ay önce
Yaklaşık 10 ay önce 4 ay süren bi ilişkim benim yaptığım hata yüzünden bitti. Ve aylardır iyi hissetmek için yapmadığım bi psikoloğa danışmak kaldı, yeni kadınlarla flört denedim yeni arkadaşlarlıklar edindim. Ama yaşam enerjimi kaybettim. Mutlu olmak da istemiyorum, hani yaşamımın değeri yokmuş gibi geliyor. Öncesinde yaşadığım kayıplar bu ayrılığın değerini de arttırdı, birikmiş çok sıkıntım vardı artık bi sonuç oluşturdu. Bu kadarı yeter yaşım 19.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, ilişkiniz kısa sürmesine rağmen ona yüklediğiniz anlamlardan ötürü sizi bu kadar derinden etkilemiş olabilir. Terapi sürecinde yaşadığınız bağlanma şekline çalışılıp bu durumdan sağlıklı bir şekilde ayrılmanız üzerine çalışılabilir. Bunun için size uygun gün ve saatlerden randevu oluşturabilirsiniz.
Mutlu olmak bile istemiyorum
Danışan E... E... - 6 ay önce
Yaklaşık 10 ay önce 4 ay süren bi ilişkim benim yaptığım hata yüzünden bitti. Ve aylardır iyi hissetmek için yapmadığım bi psikoloğa danışmak kaldı, yeni kadınlarla flört denedim yeni arkadaşlarlıklar edindim. Ama yaşam enerjimi kaybettim. Mutlu olmak da istemiyorum, hani yaşamımın değeri yokmuş gibi geliyor. Öncesinde yaşadığım kayıplar bu ayrılığın değerini de arttırdı, birikmiş çok sıkıntım vardı artık bi sonuç oluşturdu. Bu kadarı yeter yaşım 19.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, bu ayrılıktan bu kadar etkilenmiş olmanızın sebebi söylediğiniz gibi sadece şu ana ait olan nedenler değil belki. O asıl nedenleri birlikte bulup çözümlememiz gerekiyor. Mutsuz ruh halinizin de getireceği başka olumsuz durumlar olabilir. Bu sebeple bir uzman desteği sizin için yararlı olabilir. Dilerseniz randevu takvimim ben üzerinden randevu alabilirsiniz. İyi günler dilerim.
Kronik depresyon ve takıntılı
Danışan N... T... - 6 ay önce
Merhabalar.Ben 27 yaşındayım ve 10 yıldan fazladır birine karşı tek taraflı duygular hissediyorum artık sona yaklaştığımı ve o kişiyi unutmam gerektiğini biliyorum bunu çok fazla istiyorum ama aylardır kafamda onunla ilgili takıntılı düşüncelere sahibim birdenbire ondan sogudugumu söyleyen düşünceler var gerçekten öyle mi yoksa bu düşünceler mi bana bunu yaşatıyor anlamadım sen onu sevmeyi haketmiyorsun senin aslında niyetin şöyle sen şöyle hissediyorsun gibi düşünceler daha fazla ve birbiriyle çelişen çok düşünce var bunların hepsini buraya yazamam bu düşünceler aklıma geldiğinde yoğun acı ve sıkıntı hissediyorum Geceleri hiç uyuyamıyorum sürekli ağlıyorum Allah'ım ben gerçekten bu düşüncelerin söylediği şekilde mi hissediyorum bunu nasıl dusunebildim diye çok hirpaliyorum kendimi artık elimde değil kendimi hep suçlu hissediyorum ve duygudan bir türlü kacamiyorum O düşünceler ona hissettiğim duygularla dalga geçiyor onlardan şüphe duymama neden oluyor ve ben aylardır bu haldeyim sürekli
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba belki de içinizde umutsuzlukla karışık duygular ve aşk sandığınız fakat şema kimyası olarak hissettiğiniz duygular iç içe geçmiştir aslında bir yanınız unutmanız gerektiğini söylerken diğer yanınız sizi unutursanız boşluğa düşeceğiniz konusunda ikna etmeye çalışıyor olabilir.Şemalarınızla çalışmak uzun vadede benzer sorunları yaşamanızın önüne geçecektir.