3. Bağımlı ilişkinin içinde miyim

Bağımlı ilişkinin içinde miyim

E... ... - NaN saniye önce
Merhabalar hocam, 2 yıldır bir ilişkim var, bu adam yıllarca benim pesimden kostu ama ben yüz vermedim. Denedik olmadi da ben istemedim.. şimdi ise 2 yıldır dediğim gibi ilişkimiz var. Eskiden çok ilgi gösterirdi bana şimdi ise çok daha az gösteriyo. Onun için çok arka planda kaldım. Ben ise onun naptigini her şeyi bilmek istiyorum. Sürekli onunla buluşmak onu görmek istiyorum. Sanki benden soğumuş istemiyo gibi hissediyorum benden ayrılıcak gibi bi hiç oluyor. Bunu atlatamiyorum. Önemli sınavlarim var ve ona odaklanamiyorum artık kendimi iyi hissetmiyorum. Ilişkimde huzurlu değilim
Özlem YALÇIN
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, İlişkinin öncesinde size aşırı ilgili oluşuyla sizi kendisine bağlayarak odak haline gelmiş ve sonrasında bu ilgiyi çekmiş burda siz kendinizi değersiz hissettikçe ilgiyi sevgiyi orda aradıkça hep geri planda duruyor olur bu da siz de bağımlı örüntü yaratır onsuz hiç olma düşüncesi oluşturur ve benlik saygınızı düşürür. Kendi sevdiğiniz şeylere odaklanmaya çalışın ilgi alanlarınıza yönelik etkinlikler oluşturun. İlişilerde sevgi alışverişi dengeli olmalı, güven barındırmalı, korku ve endişe oluşturmamalı sağlıklı yapıda ilişki içinde bağlılık vardır o olmadan da onunla birlikteyken de mutlu, huzurlu olunabilen, sizin yaşam kalitenizi artıran bir yanı vardır. İlişki bağımlılığının sebebi küçüklük yaşantılarından kaynaklı olabilmektedir. Sınavlarınıza konsantre olamıyorsunuz İşlevselliğinizi olumsuz bir şekilde etkilemiş terapi alarak olumsuz temel inancınızın olumluya dönüşmesiyle bu durumun üstesinden gelebilirsiniz. Önceliğinizi bir başkasına değil kendinize vermeye ve olayları daha sağlıklı bir bakış açısıyla değerlendirmeye başlarsınız. Görüşmek üzere iyi günler diliyorum. Sevgiler..
Özlem YALÇIN
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresif Bozukluklar, Panik Atak