1. Soru Sor
  2. İlişkiler
Yasin KÖKMEN
Psikolojik Danışman
Yasin KÖKMEN
Tahsin Azad ATAŞ
Psikolog
Tahsin Azad ATAŞ
İrem Y SARIMAHMUT
Psikoterapist
İrem Y SARIMAHMUT
Hülya YERAL
Uzman Psikolog
Hülya YERAL
Damla KUTLUCA
Psikolog
Damla KUTLUCA
Gökselin DEMİR
Psikolog
Gökselin DEMİR
Büşra MANDIRALI
Psikolog
Büşra MANDIRALI
Rumeysa ÖZIÇ
Psikolog
Rumeysa ÖZIÇ
Abdullah GÜNDOĞAN
Psikolog
Abdullah GÜNDOĞAN
Büşra TULUMBACI
Cinsel Terapist
Büşra TULUMBACI
Fatma Nur ALDEMIR
Psikolog
Fatma Nur ALDEMIR
Lütfi ATABEY
Uzman Klinik Psikolog
Lütfi ATABEY
Eski hoşlandığım kişiyle tatil
Danışan Ayşe - 16 gün önce
Merhaba. Lise döneminde aşık olduğum biri vardı. O bana hiçbir zaman aşık olmadı, sevgili de olmadık fakat 2 kere buluştuk. İlk buluşmaya o çağırdı. Aramızda az da olsa bir şeyler yaşandı. O zamanlar benim için çok güzeldi fakat birkaç hafta sonra benimle konuşmayı kesti, soğuk davrandı. 2. kez buluştuğumuzda her şeyi netleştirmek adına ben çağırdım. Güzel bir gün geçirdik ama sadece o kadar dedi. Sonra yollarımızı ayırdık. Arada yine mesajlaşıyorduk arkadaş olarak. Onun hayatına birçok kişi girdi. Benim hayatıma birçok kişi girdi. Ama benim hayatıma giren kişiler onu unutmamı sağlamadı. Hep o vardı aklımda. Şimdi de bana birlikte tatil yapalım diyor. Onun bana sadece cinsellik için yaklaştığını biliyorum. Ben de istiyorum fakat bana aşık olsun beni sevsin de istiyorum ama bu imkansız gibi bir şey. 4-5 günlük tatilimiz bittikten sonra o yoluna devam edecek fakat ben ayni şekilde hayatıma devam edip onu unutabilecek miyim bilmiyorum. Belki onu takıntı haline getirmiş olabilirim diye denemek istiyorum. Ama yine de tatile gitsem mi gitmesem mi çok kararsızım. Sizin bu konu hakkında fikriniz nedir?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, öncelikle içerisinde bulunduğunuz karmaşık duygu durum sebebi ile çok üzgünüm. Tatile gidip gitmemek sizin kararınız. Bir çok şeyin üzerinde kontrolümüz varken, maalesef çevremizdeki insanlar üzerinde kontrolümüz yoktur. Bu sebeple, “kişilerden beklediğimiz ne, o kişi ile istediğimiz ne” sorularına kendi içimizde cevap verip, karşımızdakinin bunları ne oranda sağlayabileceğine bakarak o kişi ile tatile gidip gitmemeye karar verebilirsiniz.
sorunlarım psikolojik mi
Danışan Kerim - 19 gün önce
Öncelikle merhaba benim birkaç ay önce uzun süreli bir ilişkim bitti. Onun isteğiyle sonlandırdık ve benim için çok ani oldu. Fakat bu durum öncesinden beri devam eden baş ağrılarım ayrılık sonrası çok şiddetlendi. Günlük hayatımı çok etkilediği için aile hekimine gittim o da migren olabileceğini söyledi. Bir de uyku problemlerim var, takıntılı bir şekilde bir şeyleri düşünüyorum ve zor uyuyorum. Bu duruma sadece migren diyemiyorum ben, sanki yaşadığım şeyler ilişkimle ilgili durumlar etkiledi gibi düşünüyorum. Acaba depresyonda mıyım diye de düşünüyorum çünkü keyfim de pek iyi değil. Bu yüzden size yazıyorum. Bunun psikolojik olup olmadığını merak ediyorum bu sorunlar için önerebileceğiniz bir şey var mı?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, gördüğüm kadarıyla yaşadıklarınıza hazırlıksız yakalanmışsınız. Bu durum baş ağrılarınızı tetiklemiş ve uyku sorunlarına sebep olmuş olabilir. Her ne kadar psikolojik bir tarafı var gibi görünse de baş ağrılarınızın psikolojik olduğunu söylemek için önce bir nöroloji uzmanına görünmenizi öneririm. Bir nöroloji uzmanına görünmeden bunun psikosomatik bir belirti olduğunu söylemek doğru olmayacaktır. Uyku sorunlarınız için; anladığım kadarıyla tekrarlayan düşünceleriniz buna sebep oluyor, bu konuda psikolojik bir destek alabilirsiniz. Aynı zamanda size depresyonda olduğunuzu düşündürten noktaları da paylaşmış olursunuz.
Kiz arkadasim hakkinda
Danışan Y... A... - 22 gün önce
Merhaba, benim kiz arkadasimin onceden yasadigi olaylardan dolayi travmatik eski iliskiden dolayi sadece tabi ondan degil tetikledigi icin belki ama histerik kisilik bozuklugu oldugunu dusunuyorum sitenizde yazanlari da okudum inanilmaz bir sekilde hepsi sanki kisiligini aciklar gibi yaziyor ve beni de bu durum endiselendiriyor ortada bicbir sey yokken anlamsiz seyler cok buyuyup farkli noktalara cekilebiliyor ve ben de nasil yaklasmaliyim bilemiyorum endiseleniylrum napmam gerektigini bilmiyorum o yuzden size yazmak istedim
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, öncelikle her okuduğunuzun kız arkadaşınızda olması kişilik bozukluğu yaşadığı anlamına gelmiyor. Kişilik bozukluğu çok büyük bir ruhsal problemdir. Kız arkadaşınıza yapabileceğiniz en önemli iyilik, psikolojik danışmanlık desteği almasını istediğinizi söylemektir. Eğer kendisi karar verirse profilimden randevu oluşturabilirsiniz. Tabii ki destek almasını düşündüğünüzü söylerken de sağlıklı bir şekilde söyleyebilmek önemli olacaktır. Bu süreci sağlıklı atlatabilmek adına siz de bir seans oluşturabilirsiniz. Böylelikle ilişkinizi daha iyi anlamlandırarak yardımcı olabilirim. Sevgilerimle.
Calısan Personel ile İletisim
Danışan Z... K... - 40 gün önce
Mevcut çalışanım ile üzerindeki işlerin dağıtımı konusunda sorun yaşıyoruz. Bütün işleri Gece gündüz çalışarak kendisi yapıyor. Yanına aldığımız personele hiç bir iş vermiyor. Kendisi ile bu konuyu defalarca konuştum. Malesef hiç yol alamadık. Kendisi ile bu konuda ilerleyebilmek için nasıl davranmam gerekiyor. Bu konuda Online terapi ile yardımcı olabilir misiniz Teşekkürler...
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar. İş ortamlarında gün içinde birçok problemle karşılaşmaktayız. Söz ettiğiniz çalışanınız anladığım kadarıyla çok fazla sorumluluk alıyor. Bu dışardan olumlu gibi gözükse de bir noktadan sonra verimliliği düşürebilecek bir durum. Bundan kaygılanmanız ve çözüm aramanızı anlıyorum fakat çalışanınızın neden işleri paylaşımlı yapmadığı, her yükün altına tek başına girdiği konusunda onu tanımadan yorum yapamayız ne yazık ki. Profilimden sizin için uygun bir zamana randevu alırsanız konuyu daha detaylı ele alıp üzerine düşünebiliriz birlikte. Sevgiler.
Eşimin ruh değişimleri
Danışan Melisa - 53 gün önce
Iyi günler, sizinle yakın zamanda randevu almak istiyorum, büyük bir boşlukta hissediyorum kendimi. Eşimle boşanma aşamasına gelip geri barıştık. Şimdi anne düşkünü oldu her sabah annesine yada annesi ona mesaj atarak güne başlıyoruz. Evliliğimi daha da mahfettigini hissediyorum. Birden anne bağımlısı oldu, onunla konuşmaya çalıştım ancak annesiyle arasına girdiğini sandı. Bundan sonra her sabah bu olacak dedi. Size sorunların hepsini anlatsam beraber çözüm bulabilir miyiz? Ve sizce bu normal mi?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, dilerseniz seans içerisinde daha detaylı konuşabiliriz çiftler arası sorunlarda çözümü genellikle çift terapisinde bulmak daha işlevsel ve kalıcı olabiliyor. Eşinizde gelmek isterse çift terapisi daha yararlı olabilir. Sevgiler.
Partnerim hakkında
Danışan clockwork - 55 gün önce
Partnerim tartışmalardan ötürü ayrıldı 20 gün sonra barıştık bir süre toparladık bir tartışma daha yaşadık ve bana ayrılmak istediğini kafasında bitirdiğini söyledi. Fakat bunları yaparken gitmek istemiyor ama kendini zorluyormuş gibi davranıyor gidiyor akşam ya da birkaç gün içinde bi bahaneyle yazıyor saçmalıyor. Kesin kararı olduğunu söylüyor ama arıyor numaramı bi silip bi ekliyor fakat instagramda kız eklemeye devam ediyor. İkna olucak gibi oluyor hala bir şeyler anlatıyor ama sonra istemediğini söylüyor takmıyormuş gibi gösteriyor ama sinirleniyor bir şeyleri anlatmaya çalışıyor. Arkadaş ortamından etkilenip böyle davrandığını düşünüyorum. Numaramı siliyor ekliyor bunların anlamı nedir? Bunu yaparak benim de kafamı aşırı karıştırıyor bu durumda ne yapabilirim?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba ***** bu konu da yorum yapabilmem için ilişki dinamiğinizi bilmeliyim. Her ilişkinin yapısı birbirinden farklıdır. Partnerin ile birlikte danışma sürecine başlayabileceğiniz gibi tek başına da yardım alabilirsin. Öncelikle sevgilinin tutumunu değil, bu ilişkinin senin yaşamındaki etkisini değerlendirmelisin. Danışma sürecinde sorunun cevabını kendin keşfedeceksindir.
Sevgilimden soğudum
Danışan H... K... - 56 gün önce
1.5 yıllık bir ilişkim var 20 yaşındayım. Sevgilimin ailesini vs daha yeni tanıdım benim aileme uymuyorlar. Annem de annesiyle tanıştı bana belli etmiyor ama o da aynı fikirde. Sevgilimle son zamanlarda hiçbir özelliğimizin uymadığını fark ettim kitap okumuyor kendini geliştirmiyor sadece oyun oynuyor 1 yıl önce mezun oldu doğru düzgün bir işi yok evde sadece annesi çalışıyor. Kısa bir süre önce iyi bir yere gelmek istiyorsan beraber çalışıcaz dedi ben zaten okuyorum aynı zamanda ticaret yapmaya çalışıyorum ama kendisi bir şey yapmıyor. Beni sevdiğini biliyorum her fırsatta söylüyor hatta fazla üstüme düşüyor sürekli görüşmek buluşmak vs istiyor ama ben artık eskisi gibi hissetmiyorum son zamanlarda aklıma eskiden konuştuğum biri geliyor içten içe ondan hoşlanıyor gibiyim ama bir muamma için 1.5 yıllık ilişkimi de bitirmek istemiyorum ondan başka kimsem yok çünkü iyice yalnızlaşmak istemiyorum yardımcı olursanız çok sevinirim. Teşekkürler.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, emin olmadığınız bir ilişki içerisinde olduğunuzu düşünüyorum size öncelikle tavsiyem süreç içerisinde bu duygu durumunda ilişkiyi ileri taşıyacak herhangi bir ciddi karar almamanız olacaktır eski ilişkiye özlem ya da duygusal hisler geliştirmeye başladıysanız bu durumda bir önceki açıklamayı destekleyici olarak mevcut ilişkinizden hoşnut olmamanız kendinizi güvende hissetmediğinizi gösterir, emek verdiğinizi görüyorum ancak ne istediğiniz ya da neyin sizin için daha doğru olacağı farkındalığını kazanıp karar almanız gerekir.
İlişkimde yaşadığım durum
Danışan clockwork - 56 gün önce
Partnerim tartışmalardan ötürü ayrıldı 20 gün sonra barıştık bir süre toparladık bir tartışma daha yaşadık ve bana ayrılmak istediğini kafasında bitirdiğini söyledi. Fakat bunları yaparken gitmek istemiyor ama kendini zorluyormuş gibi davranıyor gidiyor akşam ya da birkaç gün içinde bi bahaneyle yazıyor saçmalıyor. Kesin kararı olduğunu söylüyor ama arıyor numaramı bi silip bi ekliyor fakat instagramda kız eklemeye devam ediyor. İkna olucak gibi oluyor hala bir şeyler anlatıyor ama sonra istemediğini söylüyor takmıyormuş gibi gösteriyor ama sinirleniyor bir şeyleri anlatmaya çalışıyor. Arkadaş ortamından etkilenip böyle davrandığını düşünüyorum. Numaramı siliyor ekliyor bunların anlamı nedir? Bunu yaparak benim de kafamı aşırı karıştırıyor bu durumda ne yapabilirim?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Her ilişkinin dinamiği farklı olabiliyor tıbkı parmak izlerimiz gibi. Bu noktada partnerinizin bu davranışıyla neyi amaçladığını bilemeyiz fakat bu noktada partnerlerinizle çift terapisine başlayabilirsiniz.
Ne yapmaliyim?
Danışan Kirikkalp44 - 56 gün önce
Benim bir sanal iliskim vardi, bana öyle davraniyordu ve ayrildik. Bana karsi cok iligliydi ama mesela 30 dk yemek yesem nerdesin ne yaptin diyordu 5 dk wc de otursam okdr niye oturdun. Disari cikiyorum isaretli resim cek at, yaninda kim var soruyordu. Sabah erken uyansam mesaj atiyordum geri uyuyordum oda uyuyordu 1 saat sonra geri uyaniyordum hesap soruyordu 1 saat ne yapmisim geri uyuduma inanmiyordu. Beni surekli terk ediyordu engelliyor yazmiyor soguk davraniyor aramiyor, aramalarimi acmiyor. Seni istemiyorum dedi bana arkadas kalalim. Ask iliskileri bana gore degil dedi. Surekli bir acigimin pesindeydi mesela dedim ki yikanmam lazim kac gun oldu yikanmadim, hemen mesajlarda ne zaman en son yikandimi ariyordu yani yalan mi diyor gibisinden. Surekli ekran goruntusu attiriyordu telefonda heryere sokuyordu beni ekran goruntusu alirken. En son ayrildi benden yine yazdim ona ilgilenmedi bende birakdim daha yazmiyorum whatsapp a dahil hic girmiyorum, kendimi cok kötü hissediyorum. Onu seviyorum ama boylede olmuyor ne yapmam lazim, ilk iliskimdede terk edildim cok yalnizim moralim hep bozuk gunluk yasantimi bile etkiliyor. Hic kimseyle tanismak istemiyorum
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar sağlıklı bir ilişkide sürekli sorgulanmak sürekli kısıtlanmak ve sürekli partnerinizin açığını kollamak normal ve kabul edilebilir eylemler değildir. Sağlıklı ilişki dediğimiz durum tarafların birbirine saygı ve sevgi göstermesi ve birbirlerinin sınırlarını ihlal etmemesiyle oluşur. Yazdıklarınıza bakarak bu durumun sizde farklı olduğunu söyleyebilirim. Dilerseniz randevu oluşturabilirsiniz. İyi günler dilerim.
Bir erkek neden böyle davranır
Danışan A... S... - 58 gün önce
Yaklaşık 6 ay süren bir ilişkim oldu. Eski sevgilim bir başkasını sevmesine rağmen onunla olamaz zaten ve ailesi de o kişiyi onaylamaz diye onu unutmaya çalışmış. O süreçte de ben çıkınca benimle onu unutacağını düşünmüş. Ardından en başından beri sevdiği kişinin de kendisini sevdiğini sandığı için her şeyi bana itiraf etti ve kötü bir şekilde ayrıldık, (yalan ve iftiralarda bulunduğu için)Ayrılalı da 6 ay oluyor. Ayrıldıktan sonra takipçi sayısı arttı, kullanmadığı sosyal medya hesaplarını kullanmaya başladı,en son da sigaraya başladığını duydum. Benimleyken arada nargile içtiğini söylemişti ama asla sigara içmem derdi. Kızların ilgisini çekmek için tarz olmaya falan çalışıyor. Gerçekten mutlu olan biri bu şekilde davranabilir mi ? Ergen olması sebebi dışında(zaten bunun etkisi büyük,farkındayım) bir erkek neden böyle davranır?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, anladığım ve söylediğin kadarıyla eski sevgilin ergenlik döneminde olan biri bu sebeple kişiliğini bulma arayışında ve karşı cinsi etkileme amacıyla veya senin dikkatini çekme amacıyla bu yaptıklarının etkili olabileceğini düşünmüş olabilir. Kendi düşüncesiyle artık büyüdüm, havaliyim, kızlar bana ilgi gösteriyor, beğeniliyorum algısını sana veya çevresindeki kişilere yansıtmak için böyle davranışlarda bulunuyor olabilir.