1. Soru Sor
  2. İlişkiler
Zeynep ZEYDANLI
Psikolog
Zeynep ZEYDANLI
Hülya GÜVEN
Uzman Klinik Psikolog
Hülya GÜVEN
Anıl İLGAR
Uzman Klinik Psikolog
Anıl İLGAR
Ayşegül AYVAZ
Psikolog
Ayşegül AYVAZ
Gökhan Uğur OLÇAY
Uzman Psikolog
Gökhan Uğur OLÇAY
Büşra KİRİŞ
Psikolog
Büşra KİRİŞ
Fatma GÜNDOĞDU
Psikolog
Fatma GÜNDOĞDU
Miraç YOLDAŞ
Psikolojik Danışman
Miraç YOLDAŞ
Cemre BEDIR
Psikolog
Cemre BEDIR
Özge TAHTA
Psikolog
Özge TAHTA
Beyza GÜRBÜZ
Psikolog
Beyza GÜRBÜZ
Neslihan DUTAK
Psikolog
Neslihan DUTAK
Furkan YILMAZ
Psikolog
Furkan YILMAZ
Özge ÖZTÜRK
Psikolog
Özge ÖZTÜRK
Demet KARADENİZ
Psikolog
Demet KARADENİZ
Özlem SALGAR
Psikolog
Özlem SALGAR
İrem ERKAŞDA
Psikolog
İrem ERKAŞDA
Damla KUARALAY
Psikolojik Danışman
Damla KUARALAY
Şeyma ÇELİK
Psikolog
Şeyma ÇELİK
İlknur OKŞAK
Psikolojik Danışman
İlknur OKŞAK
sevgilim beni suçluyor
Danışan ... ... - 25 gün önce
sevgilim eski ilişkimde cinsel birliktelik yaşadığım için beni suçluyor ona pişman olduğumu söylesem de inanmıyor sürekli bunun yüzünden kavga ediyoruz ve ben ne yapıcağımı bilmiyorum amacım sadece ilişkimizi düzeltmek olmasına rağmen sanırım kendimi güzel ifade edemedğimden hiç çaba sarfetmediğimi söylüyor ne yapıcam bilmiyorum
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, bir ilişki karşılıklı sevgi, anlayış, kişiyi olduğu gibi kabul etme gibi temel yapı taşları olduğu zaman sağlıklı ilerler. Bunlar göz önünde bulundurulursa bu ilişki sizin için ne kadar sağlıklı ilerliyor bunu anlamak gerekir. Terapi alarak yolunuza ışık tutabilirsiniz.
Kendimi değersiz hissettiriyo
Danışan B... ... - 25 gün önce
Mrb hocam 30 yasindaym 7 aylık evliyim nişanlılık sevgilim doneminde eşim çok ilgiliydi bana çok değer veriyodu evlendigimizden beni bindefa bı seni seviyorum demedi ne kadar suslensem hiç demiyo güzel olmuşsun .kendimi değersiz hissediyrm onada onun değerli olduğunu hissettirmiyrm o yapmadıkça bnm de icimden gelmiyo lütfen yardmci olun
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar. İlişkinizde bu değişimi, nasıl hissettiğinizi içten ve yapıcı bir iletişim yoluyla eşinizle paylaşmanız; bu değişimi onun da fark edip etmediğini sormanız, bu değişime nelerin sebep olduğunu, her iki tarafın nasıl katkısı olabileceğini konuşmanız birbirinizi anlama ve nasıl bir yol izleyebileceğinize yönelik birlikte çözüm aramanızı kolaylaştırabilir. Eğer var olan durum hala devam ederse bir çift terapisine başvurabilirsiniz ya da bir ruh sağlığı uzmanından bireysel danışma hizmetini alabilirsiniz.
İlişkide cikmaza girmek
Danışan ... ... - 26 gün önce
Merhaba, Evlilik yoluna girdiğim sevgilimle aramızda sürekli para konusu geçmeye başladı, çok para tutamıyor ve 2 yıldır neredeyse hiç düzen kuramadı bu konuda. Çok iyi bir insandır fakat işin bu tarafı beni yormaya başladı. Benden yaşça küçük olması ve ailemin onun için davranışları çocuk gibi demesi de benim kafamı karıştıran durumlardan. Cok iyi bir insan fakat sürekli iliskide yonlendirici taraf benim ve gerekli destek ile özeni göremiyor gibi hissediyorum. İşler ciddiye bindiği için kimseyle paylaşamıyorum. Son zamanlarda sürekli doğru bir karar verip vermediğimi sorguluyorum. Sizce ne yapmalıyım..
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, ilişkide ki maddi sorunlar ya da sorumluluk konuları ilişkiler için oldukça yorucu konular olabilir ama bu gibi konularda yük eşit bölenebilmeli. O sebeple belki de çift terapisi aranızda yaşadığınız bu konuları çözmenize fayda sağlayabilir.
Geçmeyen huzursuzluk hali
Danışan ... ... - 28 gün önce
Sevgilimle evlenmeyi düşünüyoruz ve benden ayrılırsan başka birisiyle birlikte olur musun diye sordum ? Beklentim ne ayrılması, böyle şeyler düşünme lütfen demesiydi sadece ama o evet evlenirim dedi. Sorduğum bir diğer soru da ben öldükten sonra tekrar evlenir misin ? Ama buna da beklediğim cevabı alamadım. Evet evlenirim hayatı yalnız yaşamak zor dedi. Hem beni sevdiğini, bana aşık olduğunu söyleyip hem de benden ayrıldıktan sonra ya da ben öldükten sonra başka bir kadını nasıl yanında düşünebiliyor anlam veremiyorum. Bu soruların cevaplarını biliyor olmak içimde büyük bir huzursuzluğa yol açtı ve kurtulamıyorum. Ne yapmam gerekiyor hiçbir fikrim yok.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar ; Evlenmeden önce partnerinizin siz ölünce Veya boşanma olunca başka biriyle olması sizin için neden önemli ? Dahası kendinize sormanız gereken soru şu ; ben evlenmeyi düşündüğüm kişiye yeterince güveniyor muyum ? Birlikte olmadan neden başka biriyle Olma ihtimalini düşünüyorum ? Kaygı hakim olduğunda kişi istemsiz otomatik şekilde olumsuz düşüncelere kapılmaktadır. Kaygı artış olduğunda takıntı dediğimiz düşüncelere dönüşebilir. Bu da kişiyi çok yorar. Diler iseniz seans gerçekleştirebiliriz. Sağlıcakla kalın ☺️🙏
ne hissettiğimi anlamıyorum
Danışan ... ... - 30 gün önce
2 yıldır bir ilişkim var sürekli bir dalgalanma mevcut. Bazen kendimi çok yakım hissediyorum bazen çok uzak ama erkek arkadaşım gayet iyi birisi beni çok sever her şeyi de yapar benim için. Ben kendi kafamı anlayamıyorum.Bazen sarılmak temas etmek bile istemiyorum içimden gelmiyor neden? Aşık olmadığımı biliyorum çünkü ilk aşkım başka biriydi. Ben o seviyeyle mi kıyaslıyorum bilmiyorum sürekli sevip sevmediğimi anlamaya çalışıyorum 2 sene oldu yoruldum kendi kafamdan erkek arkadaşımı da yoruyorum ne yapmam lazım “(
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, çok daha detaylı konuşulması gereken bir durum olduğunu düşünüyorum. Neden böyle hissettiğiniz, ilişkide kalmak isteyip istemediğiniz ve tüm hisleriniz, kaygı ve korkularınız terapiyle ortaya çıkacaktır.
elimden alacaklar korkusu
Danışan a... ... - 32 gün önce
iyi akşamlar. hemen konuya giriyorum ilişkim var şu an ve ben ilişkimde şu kafa yapısına giriyorum “ calıştıgı yerde kız varsa, onu etkilerse, benden koparmaya çalışırsa, o da etkilenir ve beni bırakırsa" sevgilim cok titiz birisidir bende öyleyim. öyleyiz ki ikimizin karşı cinsten arkadaşları dahi yok dikkat ediyoruz. onun bakacak aklı kayacak birisi olmadıgını biliyorum ama ben hep böyleydim birisini çok sevdiğimde ve beni geçecek birileri oldugunda ben hemen " elimden gidiyor, beni bırakıyor beni artık umursamayacak" diyorum bu beni cok kaygılandırıyor. dipnot gireyim. ben 20 yaşımdayım. 2 yaşımdan beri babamla aynı evde bile değilim annem ve ikisi ayrı hep üvey babalarımla büyüdüm hep babamla olmayı istedim zar zor görüşebildik sebebi bunla ilintili midir
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba.. endişelerimiz ve korkularımız belli sınırlardaysa bizim için çok kıymetlidir, zaman zaman bize yol gösterebilirler. sizin yaşadığınız bu durum evet kendi annenizin babanızla ve üvey babanızla olan ilişkisini gözlemlemenizden de kaynaklanıyor olabilir, çevrenin size aktardığı söylemlerden de kaynaklanıyor olabilir, sizin kendi tecrübelerinizden de kaynaklanıyor olabilir ya da bağlanma şemanızla ilgili de olabilir.. ama bir ilişki için en kıymetli şey partnerlerin birbirlerine saygı duyuyor ve güveniyor olması. dolayısıyla varsa eğer böyle bir endişeniz bunu partnerinizle paylaşmanız ve eğer bu endişe sizi çok etkileyen ve kendinizi huzursuz hissettiren, ilişkiyi zorlayan ya da yıpratan bir noktadaysa da profesyonel bir destek almanızı öneririm. iyi günler.
Sevgilim terk etti
Danışan S... ... - 2 ay önce
Merhaba, sevgilim maddi sıkıntılar çekiyor ve bundan bahsederken mutsuzluğumun seninle alakası yok lütfen üzerine alınma, aciz durumumu görmeni istemedim ama sen üzerine yorma diye anlatmak zorunda kaldım dedi. O konuşmada gerçekten benimle alakalı olmadığına inandım. Bu konuşmadan 10 gün sonrada bende birşeyler eksik seviyorum ama olmuyor diyerek ilişkinin bitmesine sebep oldu. Geri dönülmez bir yola girmekten ve beni üzmekten korkuyormuş. Daha bir gün öncesinde beni sevdiğini söylemişti. Bu durumu aşmayı ilişkiyi yaşatmayı denediğini söyledi ama olmamış birşeyler eksikmiş işte. Bende saygı duydum ne eksik diye bile sormadım. Çok üzgünüm ve geri gelsin istiyorum. Maddi durumu bana karşı duygusunu etkilemiş olabilir mi ya da gerçekten beni sevmiyor mu acaba bunu düşünüp duruyorum. Çok planımız vardı ama maddi durumundan dolayı yapmak istemedi ve içine kapandı. Arkadaşları kardeşi hepsinin içine dahil etti beni bu yüzden beni sevdiğini düşünmüştüm. Çok güzeldi ilişkimiz dolu doluydu. Hala umutlanmalı mıyım yoksa bu bahane miydi ? Nasıl anlayabilirim sürekli onu düşünüyorum.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar. Eğer maddiyat sizin için önemli değilse ve imkansızlıklar içinde yaşamayı göze alabilecekseniz, para sizin için uzun vadede duygusallıktan önemli değilse sevgilinizi bu duruma ikna etmeniz gerekmektedir. Ondan maddi bir beklentiniz olmadığını, koşulsuz sevdiğinizi hissettirmelisiniz. Sizi maddi yandan rahat ettiremeyeceğini düşündüğü için ilişkiyi bitirmiş olabilir. Bu mevzuyu detaylı konuşup onu ikna etmeniz gerekmektedir. Ancak öncesinde bu durumun (maddiyatın) sizin için ne kadar önemli olduğuna karar vermelisiniz. Sevgiler.
Bu duygumu anlayabilenbiri yok
Danışan Melda - 2 ay önce
Belki çok saçma ama dönem dönem aklıma girip yaptığım bazı hareketleri anlamdıran sonrada utanç içinde kaldığım bie durum bu. Yapım gereği biraz utangaç bir insanım karşı cinsle muhatapnolmak zor biraz benim için. Belkide başkalarıda böyle sandığımdan mı bilmiyorum ama bana biraz iyş davrana herkes benden hoşlanıyor sanıyorum. Davranışlarıma engek olamıyorum o an sonradan çok utanıcağım bir şey söylüyor ya da yapıyorum. Normalde tanıdığım biri yoldan geçerken gülümseyerek selam versin o an kafamda direkt benden hoşlandığını varsayıp kendimi karşı tarafa sevimli gösterme hareketlerine giriyorum. Selam verdikten sonra film sahnesindeki insanlar gibi utancımdan koşuyormuş gibi yapıyorum ama aslında abartılı davranıyorum sadece. Ya da zekiyim diye ufak bir iltifst alıyorum hemen o kişiyle ilgili bütün önyargılarım yok oluyor. Genel olarak bir tebessümle bana karşı yaptıkları bütün hareketler o an zihnimi donduruyor eskiden duymuyomuş gibi oluyodum beynim duruyodu sanki bunu aştım ama şimdide bu var . Sonradan bu düşüncelerimin gerçek olmadığının farkına varıyorum hatta 5dk inde bu seferde utancımdan zarar veriyorum bazen kendime. Artık utanma çok yaygın bir duygu olmadığından ya da çevremde bu konularla ilgili benimle empati yapabilen biri yok bilmyiyorum kimse anlamıyor tam olarak ne hissettiğimi. Gerçi birazda imkansız bir şey. Çok uzun tuttum ama kısasa olsa lütfen görüşünüzü öğrenmek istiyorum.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Yaşan olayları düşüncelerinizden gayet başarılı bir şekilde ayırt ettiğinizi duyuyorum. "Sanki şöyleymiş gibi algılıyorum" cümleleriniz bire düşünceyi ifade etmektedir. Bu düşünce yapıları da bizim bir ihtiyacımızı karşılamaya yönelik düşünceler olabilir. Yaptığımız her şey -sağlıklı veya sağlıksız- bizim bir yanımızın ihtiyaçlarını karşılamak içindir. Kimi zaman bu ihtiyaçlarımız çok açık olsa da kimi zaman bilinçdışında yer alabilir. Terapiler aracılığıyla bu materyale ulaşılır ve bu ihtiyacınızı karşılamanın sizde utanç duygusu uyandırmayacak farklı bir yolu keşfedilir. Bu konuda dile getirdiğiniz rahatsız olduğunuz gerçeği, bunun değişimi için en büyük motivasyonunuzu göstermektedir. Sağlıkla Kalın
Kendimi kontrol edemiyorum
Danışan A... ... - 3 ay önce
Merhaba. Eğer yazım hatam varsa en başında özür dilerim, ana tilim Türkce degil. Bu soyleyeceklerim çok büyük yanlış ama kendimi bunu yapmaktan alıkoyamıyorum. 24 yaşındayım ve 2 tane uzun süreli ilişki yaşadım. Her ilişkimde de partnerimin telefonuna gizlice girerek her şeyini kontrol ediyorum. Bunu ilk kapışım annemin bana babamın telefonunu kontrol etdirişinde başladı. Daha sonra sevgilimin galerisinde kendi fotograflarımıza bakmak icin gezinirken eski sevgilisiyle mesaj resmini görmemle tüm güvenimi kaybetsemde ilişkiye devam etdirip her Allahın günü gizlice telefonunu kontrol edecek gecirdim. En kötü yanı bunun yanlış oldugunu bildiyim halde hala devam etmem ve aynı zamanda karşı tarafın bir yanlışını bulmuş olsam bile hala onunla birlikte olmam. Şu an bitmiş bir ilişkim var. Maddi sorunlardan dolayı hala birlikte yaşıyoruz. İkimizde həyatımıza devam ediyoruz. Ama 10 dakika önce telefonuma whatsap takip uygulaması indirdim çünki bu gün biriylə buluşacağını düşünüyorum. Uzun soluklu psikolojik destege ihtiyacım oldugunu biliyorum ama şu anlık kendimi bunlardan nasıl alıkoyabilirim? *prozac ilaç kullanıyorum Ek soru- sizinle görüşmek için online terapi randevusu nasıl alabilirim
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba bakmamalısınız yapmamalısınız desem yine içinizdeki istek sizi yine harekete geçirecek. Neden bunları yapmaya ihtiyaç duyduğunuzu, neden mutsuz bir yerde kalmaya devam ettiğinizi, sizi mutsuz eden birinin hareketleriyle neden bu kadar ilgilendiğinizi ve kendinizle yeterince ilgilenip ilgilenmediğinizi sorgulamak lazım terapi yardımıyla. Düşünürseniz bana özelden yazarsanız, randevu planlaması yapabiliriz.
Retroaktif kıskançlık
Danışan M... ... - 3 ay önce
sevgilimi geçmişini başlarda takmıyordum fakat Sevgilim geçmişiyle ilgili defalarca yalan söyledi. Geçmişini düşünmeden edemiyorum ve hala eksik anlattığı şeylerin olduğundan sürekli şüphe ediyorum lütfen yardım edin. Öğrenciyim ücretli seans alamıyorum.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Mert Bey, terapide duygular üzerine işlem yapılır, teknik uygulanır. Nasihat terapi değildir, çünkü işe yararlığı yoktur. Maddi imkan sorunu maalesef bu durumu değiştirmiyor. En kısa olarak işaret edebileceğim konu, bunca yalan ve güvensizlik varken neden bu ilişkiye devam ettiğinizin incelenmelidir. Bilinçaltı etkenleri olan bu meselenizi anlamaz ve çözmezseniz, sürekli benzeri durumlar yaşarsınız.