3. Bosandigim es ile ilgili

Bosandigim es ile ilgili

Ç... Z... - 17 ay önce
Merhaba ben narsist oldugunu düşündüğüm biriyle 10 yıl evli kaldim bu arada iki kez uzun süreli ayrılık yaşadık aynı zamanda alkol problemi olan içince daha beter duruma geliyo beni yıllarca hep değersiz kıldı sürekli hakaretleri hak ettiğimi düşünen biri oldu iki çocuğumuz var acaba bu narsistlik cocuklara geçer mi bir de şimdi arada tedavi olmak istediğini söyleyen ama hiç başlamayan biri var karşımda sürekli konu tedavi süresine gelince bir manipülasyonla ufak şeylere sorun çıkartıp bu tedaviyi hiç başlamıyor bir daha ayni seyleri yasamak istemiyorum çocuklarım için düzelmesini çok istiyorum bunu tedavi süresine ikna etmenin bir yolu yok mu ve narsist alkolik biri düzelir mi simdi cocuklara iyi benle iliskisi nasilsa cocuklarada oyle oluyor gibi sonra bu değişir mi uzun bir soru oldu teşekkür ederim
Ezgi ÖZTÜRK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, değişmek istemeyen birini değişime yönlendirmeye çalışmak her zaman çok zor olmuştur. Terapiye başlamak demek, aslında kendinde ya da hayatında bir sorun olduğunu kabullenmek demek ve bu durum bir çokları için cesaret edilmesi zor bir şey. Özellikle narsisizm de daha zor. Size öyle hissettirmiş olması eski eşinizin narsist olduğunu anlamına gelmeyebilir. Belki onun narsist olduğunu düşünmek size hislerinizle daha kolay başa çıkmanızı sağlamış olabilir. Bunların cevabını onu tanıyamadan bilemem tabi sadece ihtimaller. Çocuklarınız konusunda ise, psikolojik bozuklukların elbetteki genetik bir alt temeli vardır. Ama bu illa ki öyle olacak demek değidir. Daha ziyade aynı rahatsızlığı yaşamaya başkalarına nazaran daha yatkın olabilir demek aslında. Çocuklarınızla ilgili endişenizi anlayabiliyorum. Ama halk arasında 'proje çocuk' olarak bahsedilen türde çocuk yetiştirmek de sağlıklı değildir. Aksine çocuklarımıza yetiştirirken kontrollü şekilde travmalar yaşatmalı ve onlarla baş etmesini de öğretmeliyiz. Bu sayede çocuklar ilerleyen zamanlarda artık ebeveynlerinin sorumluluklarından çıktıkları sonra da hayatın içinde yaşadıklarıyla daha kolay baş etmeyi öğrenebilirler.
Ezgi ÖZTÜRK
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları