3. Kaçıngan bağlanan partner

Kaçıngan bağlanan partner

... ... - NaN saniye önce
. Ben 21 yaşındayım, kaygılı bağlanan bir insanım. Erkek arkadaşım 31 yaşında. 8 aylık bir ilişkimiz var. Erkek arkadaşım kaçıngan bağlanan birisi, 13 yıl önce babasını bir cinayetten kaybetti. İlişkimizin başından beri soğuk, ilgisiz, umursamaz biri fakat son dönemlerde kendisini daha fazla düzeltti. Örneğin iletişim sosyal medya üzerinden daha sık, kesinlikle saatlerce ortadan kaybolmaz. Neredeyse her gün benimle iletişim içindedir, ilk zamanlar böyle değildi son 2/3 ayda bana mesafesini azalttı. Fakat ne zaman kavga etsek geç cevaplar verir, görüldü atar. Eğer kavgadan bağımsız bir şey söylersem buna cevap verir. Kavgalarda normalden bile daha sakindir, sorunlarımızı kesinlikle görmezden gelir. Kavga ettiğimde kendimi kaybetsem dahi tamam bitanem, sakinleş biraz canım gibi sözler söyler ve sorunlarımız hakkında asla konuşmaz. Örneğin samimiyetimizin arttığı bir zamandayız, ilişkimiz derinleşti diyelim hemen araya bir mesafe koyar, benim göreceğim şekilde sosyal medyadan kadınları ekler ve onlarla iletişime girer. Kendimi sanki bir ilişki içinde değiliz gibi hissederim. Ona çok fazla sevgi sözü söylediğimde örneğin: hayatım seni çok seviyorum, ben hep seninleyim, ne olursa olsun seninleyim gibi cümleler kullandığımda rahatsız olur ortada hiçbir şey yokken bunların boş kelimeler olduğunu herkesin bu hayatta yalnız olduğunu söyler ve çok bozulurum. Beni sevdiğini nadiren de olsa söyler, bunu içinden geldiğinde yapar yani ilişkimiz kötüyken ben uzaklaştığımda vs değil. Yüz yüze buluşmalarda uzak durduğumda rahatsızlık duyar, ona temas etmemi özellikle muhakkak göz teması kurmamı yüzüne bakmamı ister, yüz yüzeyken şefkat göstermemden çok hoşlanır. Fakat çok umursamazdır yani bu ilişki bitsene umrunda değil gibi davranır. Özellikle sosyal medyada çok umursamaz tepkiler gösterir fakat yüz yüzeyken bir gün kafamı hafifçe bir yere çarptım o da bunu gördü ve çok endişelendi. Ya da hava soğuksa ince giyindiysem bunun için endişelenir beni uyarır. Bir başka konuda erkek arkadaşımı öncesinde de tanıyorum, sekste fantezi dünyası gelişmiş biridir farklılıkları sever. Fakat seks hayatımızda bana bunların hiçbirini uygulamaz, teklif etmez. Özellikle seks hayatımızda bana karşı yüksek şefkatli davranır. Bu adamın beni sevip sevmediğinden bir türlü emin olamıyorum ? Breadcrumbing manipülasyonuna uğrayıp uğramadığımı merak ediyorum. Sorunlarımız var fakat onunla bunları konuşmak imkansız. Bir yanım gitmek istiyor fakat çok emek verdim, kendisi daha iyi durumda ancak yine de normal bir ilişkiye göre çok mesafeliyiz. Kaçıngan bağlanan bir adamın sevgisinden nasıl emin olabilirim ? Manipülasyona uğrayıp uğramadığımı nasıl anlarım ?
Emine SIKAN
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, bağlanma stilleriyle ilgili koyduğunuz tanı bir uzman tarafından mı tespit edildi bilmiyorum ama kaygılı bağlanma stiline insanlar ile kaçıngan bağlanma stiline bağlı insanlar hep birbirini çeker vaziyettedir. İlişkilerde her iki tarafın sevgisini gösterme biçimi farklıdır. Genelde kadınlar duygusal zekaları daha yüksek olduğu için sevdiğini söyleyerek, temasta bulunarak yaparlar. Erkekler ise daha çok hizmet şeklinde gösterirler. Sosyal medyada size davrandığı şekilde gerçek hayatta bunu yapmıyorsa ilk soru 'partnerinize ne farklı geliyor olabilir de size iki farklı şekilde davranıyor?' olmalıdır. Breadcrumbing manipülasyonuna ekmek kırıntısı da denir ve hep partneri arada bırakma çelişki de tutma üzerine kurulu bir manipülasyon çeşididir. Parteriniz sizin onu sevdiğinizden emin ise fakat sizin bu konuda şüpheleriniz var ise sizin istediğiniz bir ilişki anlayışınız bu şekilde olmadığından kaynaklı olabilir. Manipülasyon konusuna tekrar gelecek olursak bir uzman ile görüşmeden bunu söylemem mümkün değil fakat küçük bir ipucu verecek olursam 'bu ilişkide yeterlilik konusunda kendinizde şüphe duyuyor musunuz ve ona olan tüm olumlu yaklaşımları görmesi adına tekrarlıyor musunuz olacaktır?' Daha detaylı konuşmak için randevu oluşturabilirsiniz. Sevgiler.
Emine SIKAN
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, İlişki / Evlilik Problemleri, Kişilerarası İletişim Problemleri