3. Kadının Başlattığı ıliskiler

Kadının Başlattığı ıliskiler

Emine - NaN saniye önce
Merhaba, Benim sorum karsi cinsten birinden etkilendigimizde tanismak icin cabaladigimizda erkek gözünde basitlesirmiyiz tabi bu karsi cinsin dusunce yapisi ve karekterine gore degisir fakat bayan tarafindan iletisim konusunda israrci olmak ve ilk adimi bayanin atmasi durumunda iliskinin ilerleyesi nasil olur?
Eray ERTUĞRUL
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, Sorunuza net bir cevap olarak bunun büyük oranda iletişim kuracağınız kişinin düşünce yapısı ve karakterine bağlı olduğunu söyleyebiliriz. Aslında tanışma kavramına baktığımızda bir ilişkinin ilk basamağı gibi görülüyor fakat o kişiyle tekrar görüşeceğimizi veya bir birlikte yaşayacağımızı garanti etmiyor. Tamamen bir seçim meselesi diyebiliriz. Hazırda belleğimize yüklü olan eş modeliyle uyuşuyorsa kalıyor yoksa yedeklere atılıyor demek de uygun olacaktır. Hatta bu sürenin 100 milisaniye kadar kısa bir süreye inebileceğini olduğu söylemek mümkün. Ülkemizin farklı bölgelerindeki örf, adet ve gelenekler bir çok farklılık gösterdiğinden yaşadığınız bölgede hoş görülmeyen bir davranış başka bir bölgede hiçbir sorun teşkil etmeyebilir. Böyle durumlarda, psikologlar olarak "kesinlikle yapmalısın" veya "asla yapmamalısın" gibi direk tavsiyelerden kaçındığımızı belirtmekte yarar görüyorum. Durumunuzu değerlendirdiğimde yaşadığınız kültüre ve deneyimlediğiniz olayların üzerinden tutarlı bir tahmin yapabileceğinizi hissediyorum. Tabiki burada bir dış etmen olarak karşımızdaki kişinin kültürünü ve deneyimlerini de katmamız gerekiyor. Maalesef çarpıcı bir gerçek olarak, bunların çoğunu o kişiyi tanımadan önce tutarlı bir şekilde tahmin etmekte güçlük yaşıyoruz ve yanılabiliyoruz. Peki, bir erkeğin gözünden baktığınızda sizce bir tanışmada ilk adım atmak neden değersiz olabilir? Son olarak, tam tersi şekilde bir erkeğin bir kadın ile tanışmasını şöyle bir gözlerinizi kapatıp düşünmenizi istesem, sizce tanışma isteği reddedilen mi daha değerli hissederdi yoksa tanışma isteği kabul edilen mi? Başka sorunuz olursa buradan veya özelden çekinmeden iletebilirsiniz. Saygılarımla...
Danışan
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Aslında bakarsanız benim sorunum daha cok sorası ile ilgili küçük biryerde yaşıyorum olmadığı takdirde bunu başka birine farklı bir şekilde anlatımı ılerleyen zamanlarda benim hayatımda başka biri olursa ve o kişiyide tanırsa sanki bunu hep yapıyorum sınırları olmayan bir insanım gibi mi algılanır
Eray ERTUĞRUL
Uzmanın Cevabı: Rica ederim. İçgüdülerim öncelikle burada sizi değersiz hissettiren detaylara odaklanmamız gerektiğini söylüyor. Fakat nereye odaklanmamız gerektiğini anlamak adına detaylı bir görüşme yapmak kesinlikle yararlı olacaktır. Ufak bir yer olduğu için bu konuda kaygınızı çok iyi anlıyorum. Bu noktada kendinize hatırlatmanızda yarar gördüğüm şey ise her zaman ufak ufak adımlar ile başlamanız mümkün olduğu. Yaşadığınız çevre dolayısıyla merhaba demek bile büyük adım gibi gözükebilir fakat bir bakış, hafif bir tebessüm, herhangi sessiz bir iletişim bile bir başlangıç olarak faydalı olabilir. Sadece "ben buradayım ve seni görüyorum" imajını verebilmeniz bile ilk aşamada önemli olabilmekte. Diğer bir bakış açısıyla, erkekler (özellikle) ilişkilerin başlarında oldukça cana yakın ve sıcak davranabiliyor. Genellikle siz çok ufak bir adım bile atmış olsanız bu erkeğin ilgisini çekecek ve hiç olmadı bir çoğunlukla iki adım birden atacaktır. Eğer bu durumda her şeyi doğru yaptığınızı düşündüğünüz halde bir dönüş alamıyorsanız, farklı farklı nedenler akla gelebilir. Bunlardan bir kaçına örnek olarak; kişinin aklında başka birinin olması veya beğendiği kadın modeli ile eşleşmiyor olmanız olabilir. Sorunuza dönecek olursak, kararı tamamen size bırakıyorum. Umarım her şey gönlünüzce olur. Başka sorunuz olursa buradan veya özelden iletebilirsiniz. Saygılarımla...
Danışan
Ilginiz ve cevabınız için çok teşekkür ederim 😊
Eray ERTUĞRUL
Uzmanın Cevabı: Rica ederim 😊
Eray ERTUĞRUL
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: Varoluşsal Anlam Arayışı / Değersizlik Sorunları, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Depresyon ve Mutsuzluk