3. kendime gelemiyorum

kendime gelemiyorum

Z... A... - 2 yıl önce
4 yıl süren bir ilişkiydi. 1 senesi benim elimi bile tutmadan konuşup görüşerek geçti. çünkü ilk ilişkimdi ve ben hayatıma alacağım insanın ilk ve son olmasını istiyordum. başlarda çok kıskanç ve sinirliydi. bağırır çağırırdı. zamanla bu konuları konuşa konuşa kendini çok değiştirdi. bana güvendi ve artık eski kıskançlıkları yoktu. siniride aynı şekilde. ama ilişkiyi başta öyle bir şekillendirdi ki bu sefer ben onun gibi olmaya başladım. çünkü sanırım alıştığım ilişki şekli buydu. ilişki devam ederken çok üstüme düşer çok ilgiliydi ama baştaki kadar değil diye ben sürekli ilişkide bir eksiklik varmış gibi yaşamaya başladım. sürekli sorun çıkarıyor, ondan ilgi bekliyordum. beklentilerim bitmedi. mesaj yoluyla sürekli bana uzun uzun laf anlatmaya çalıştı. içimi rahatlatmaya çalıştı ama ben ayrılmayız sandım hep. işsizlik stresi vardı benim mesleğim varken onda olmaması, onun tabiriyle benim daha güzel olmam, imkanlarımın daha iyi olması onun çabalamasının gerekmesi onda hep eksiklik ve benimde beklentilerimle ilgili sürekli bir şeylere koşması gerekiyormuş hissi verdi. yeni işe girdi ben haliyle eksik hissettim ve yine üstüne gittim. en son bana “yalnız kalmak istiyorum, olmuyor yapamıyoruz, demek ki uygun değiliz, ben çok yoruldum, artık bana en ufak şey bile ağır geliyor, anksiyetenin son evresindeyim muhtemelen, sürekli iyi misin kötü müsün yanlış anlar mı şu şöyle mi demekten içim yoruldu benim, olmuyor, normal cümle söylesende artık sen yemin etmeden için rahatlamıyor, en ufak tartışmadan bile gerildim, kendimle gürültüsüz patırtısız yaşamak istiyorum” dedi. hep ben onu şikayet eder ayrılırdım. maksimum 5 gün küs kalırdık. ikidir o ayrılıyor. yine bu lafları etmişti ben pişmanım diyince ertesi gün barışmıştık. tekrar aynı şeyleri yapıp şikayet dile getirince benden yine o cümleleri söyleyerek ayrıldı. 2 ay oldu. hatamı anladığımı söylesemde bana artık inancı kalmadı. sevmiyorum ya da seviyorum demiyor. sadece yoruldum ve yalnız kalmak yaşamak istiyorum dedi. sürekli çalışıyorum konuşmak istemiyorum diyor ve benimke en ufak bu konuları konuşmaktan bile kaçıyor. nasıl bir tutum sergilemeliyim. her gün kusuyorum ve iç sıkıntısıyla uyanıyorum. ne kendime bakasım var ne adım atasım hayattan koptum. ilk ve son olsun demiştim. evlilik düşünürken böyle medenice “tek ayrılan biz değiliz”i duymak beni çok yıkıyor. benim için ağlayan, ilişkide beni üstte gören, benim üstüme titreyen erkeğin şu an bu hali beni çok üzüyor. çok seviyor ve özlüyorum. çaresizlikten buralara yazıyorum, video izliyorum, psikoloğa gidiyorum, ağzımda dilimde hep o var. napıcam ben…
Ezgi ÖZTÜRK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, öncelikle kendinizle olan yüzleşmenizi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Kendinizde hata olarak gördüğünüz eleştirdiğiniz birçok nokta var. Size ait olan bu sorunları çözmeden, kendinizle barışmadan kuracağınız ilişkiler sağlıklı bir ilişkinin sınırlarını zorlayacaktır. Bu güvensizlik, sürekli bir kaos ortamı arayışınızın sebebini anlamanız gerekir. Eğer şuan bir psikoloğa gidiyorsanız zaten onun eşliğinde kendi içsel yolculuğunuza ve tüm bu iç sıkıntılarınıza odaklanmanız gerekir. Ne zaman ki siz kendi sıkıntılarınızla tek başınıza baş edebilir hale gelirsiniz o zaman sizin için doğru olan kişiyle sağlıklı bir ilişki kurabilirsiniz. .sizin ve ilişkinizin detaylarını bilmiyorum ama şunu söyleyebilirim bu kadar yorucu bir ilişki şeklini sürmekten konusunda bazen sevgi bile yetersiz kalabilir. Belki de sevgiliniz artık en büyük zorluğu bunda yaşıyo olabilir. Siz daha kendinizle ilgili sorunları çözmeden ilişkinizle ilgli sorunlara odaklanmak ne kadar faydalı olacaktır bilmiyorum. Ama sanırım en büyük ihtiyacınız olan şey, kendinizi anlamlandırmak. Neden bu şekilde hissettiğinizi, neden böyle davrandığınızı, neden iyi gittiğini düşündüğünüz bir ilişikiyi sabote etme ihtiyacı hissettiğinizi ve özellikle ilk ve son olsun düşüncesinin üzerinde neden bu kadar ısrarla durduğunuzu anlamlandırmaya çalışmak olacaktır. Maalesef tüm bu soruları tek başımıza yanıtlamamız çok zor ve çoğu zaman kendimize karşı dürüst ve objektif olamayız. Bu yüzden psikoloğa gidiyo olmanız sizin ve insanlarla kuracağınız her türlü ilişki için çok iyi bir adım aslında. Eğer psikoloğunuzla gereken uyumu yakalayabildiyseniz o sizinle birlikte tüm bunların üstesinden gelmeniz konusunda size yardımcı olacaktır.
Ezgi ÖZTÜRK
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları