3. Narsist kişi ile başa çıkamama

Narsist kişi ile başa çıkamama

E... G... - NaN saniye önce
Narsist kişi yüzünden depresyona girdim. Bas edemiyorum.
İlksen İŞLEK
Uzmanın Cevabı: Emine Hanım merhaba, kişinin Narsistik Kişilik Bozukluğuna sahip olup olmadığının teşhisi bir uzman tarafından mı koyulmuş yoksa bu sizin şahsi görüşünüz düşünceniz mi?Öncelikle bunu bilmem gerekiyor.Farzedelim ki evet bir uzman teşhisiyle...Ki her bencil davranan kaba davranan kişi narsistik kişilik bozukluğuna sahip diyemeyiz.Ancak öyleyse bile,narsistik kişilik bozukluğuna sahip bir birey ile yasam zordur.Kısa ve net şekilde onu kendi dünyasına bırakmak ve kendi hayatımıza odaklanmak en çıkar yoldur.Eğer bir mecburiyet varsa ve o birey ile aynı ortamı paylaşmak zorundaysanız Narsistik kişilik bozukluğuna sahip bireyler karşısındaki insanı belli bir noktaya getirip getirdiği o noktayı seyretmeyi severler.Bu yüzden ilk yapmanız gereken sınır çizmek.Kendi sınırlarınız olsun ve bunu ihlal etmesine tolerans göstermeyin.Genellikle sizi suçlu hissettirecegi için devamlı kendinizi açıklama yapmak durumunda hissedebilirsiniz.Bu yüzden açıklamalarınız kısa öz ve tek seferlik olsun ve kenara çekilin.Empati yetenekleri olmadığı için anlamayacaklardır.Devamında manipulasyonların farkında olun Narsist birey ile karşılaştığınızda sahip olmanız gereken en önemli noktalardan biri de farkındalık.Aynı zamanda terapiye ikna olması çok güç ama bunu kendisini suçlamadan yapabiliyorsanız yapmalısınız.Narsist bireyler terapiye çok zor ikna olsa da ikna olanları da olabilmekte.Tartışma,suçlama bu tür konular narsist bireyle pek işe yaramayacaktır.Aksine başarabildiğiniz sürece tepkisiz kalmak ve eğer mümkün oldukça sınır çizmek en sağlıklı yol olacaktır.Sevgilerimle..
İlksen İŞLEK
Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Çocuk ve Ergenlik Dönemi Ruhsal Sorunları, Narsisistik Kişilik Bozukluğu