3. Nedense çevremde çok insan

Nedense çevremde çok insan

A... ... - 7 gün önce
Çevremde çok insan varken ben tekim yanlizliga gomuldum gibi birine elimi uzatmaya korkuyorum korkularım mi yoksa yalnızlığım mi beni çekiyor anlam veremiyorum. İçimde bastırdigim çok şeyler var anlatsam çekiniyorum bazen kendime bile itiraf edemediğim süreçten geçiyorum nssil oluyor bilmiyorum
Rahmi KÖSE
Uzmanın Cevabı: Yazdığınız yazıları parça parça ele alalım öncelikle. Evet günümüzde yapay bir insan birikimi mevcut gerek sosyal medya gerekse sosyal çevre etkisiyle. Fakat gerçekten hayatına dokunabildiğin ya da hayatına dokunabilen kişi neredeyse yok gibi. Birine el uzatmak için güvenmek gerekiyor güvenme özellikle küçüklükte aile ve arkadaşlıklarla kazanılan ilerleyen dönemde de güçlenerek büyüyen duygudur. Detaylı incelendiğinde bu süreç içerisinde güvenme bağlanmada eksiklikler yaşamış olabilirsiniz yaşadığınız çevre insanlara olan güveni kırmış olabilir yani bir sonucu birden fazla sebep etkilemiş olabilir. Bunun sonucunda içe dönük bir hayat karakter geliştirmiş bunu da kırmakta zorlanmış olabilirsiniz. İçinizde bastırdığınız duygular çok uçuk çok günahkar ya da sıradışı olabilir. Şu anki yaşamınızdan farklı bir tarz, yaşayış düşlüyor olabilirsiniz. İnsan duygusal ve sosyal varlıktır dürtüleri olan fakat o dürtüleri kontrol edebilecek mekanizmaya da sahip insanlardır. Anlatmaya çekindiğiniz bir ütopyanız, fantezi dünyanız elbette olabilir. Gayet doğaldır. Bunun hakkında siz konuşmaya hazır olduğunuzda konuşabilirsiniz bir uzmanla sizi yargılamadan olduğu gibi kabul edecektir. Bizler kişinin farklılıklarını göz ardı ederek yorum, duygu katmadan empati kurarak dinleyip anlamaya çalışıyoruz. Bunda utanmanızı sıkılmanızı gerektirecek bir durum yoktur.
Rahmi KÖSE
Psikolog
Uzmanlıklar: Cinsel İşlev Bozuklukları, Çocuk ve Ergenlik Dönemi Ruhsal Sorunları, İlişki / Evlilik Problemleri