2. İş Hayatı
  3. Göz teması kurmayan

Göz teması kurmayan

Fial - 2 yıl önce
Hocam merhaba iş yerimize yeni başlayan hemcinsim bir arkadaşımız var sosyal olarak aramıza fazla katılmıyor. Kendisi ile birebir sohbet etme çabamda fazla göz teması kurmadan bütün gün neler yaptığını nasıl vakit geçirdiği en sevdiği dizi film türlerine kadar kendini anlattı fakat göz teması kurmuyor sorun nedir? İletişim kurmak istemiyor mu?Nasıl bir yaklaşım sergilememiz gerekiyor?
Ezgi ÖZTÜRK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, göz teması kurulmamasının bir çok sebebi olabilir, belki içten içe çekingen bir yapıya sahip olabilir ya da konuşurken düşüncelerini toparlamakta zorlandığı için bu şekilde daha rahat hissediyor olabilir ya da belki de geçmişinde yaşadığı durumlardan dolayı böyle bir huy edinmiş olabilir v.b. Önemli olan detay göz temasının onu rahatsız ettiği gerçeği, sizlerin de bir şekilde buna duyarlı yaklaşmanız daha doğru olacaktır. Siz de onunla iletişim halindeyken arada bir farklı yönlere bakarak kendisinin daha rahat hissetmesine alan tanıyabilirsiniz ve konuda onu zorlamamalı ya da ikaz etmemelisiniz. Çünkü içerisinde ne yaşadığını bilmediğiniz bir durum varsa kendisi size bunu izah etmeden öğrenmek için onu sıkıştırmamalısınız
Ezgi ÖZTÜRK
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları