2. Kaygı
  3. Yatalak hasta yakını

Yatalak hasta yakını

İ... ... - 9 ay önce
Kas hastası olan amcam (61) yaklaşık otuz senedir bu hastalığı var . Neredeyse son on yıldır yatağa bağımlı hale geldi. İki üç senedir bez bağlanmaya başlandı. Ve ağır kaygı bozukluğu içerisinde . Sürekli temiz olmadığını ve yanındakilere sık sık aynı soruları soruyor( elinizi yıkadınız mı o bez bana değdi mi gibi.). Kendisine 77 yaşındaki babaannem 83 yaşındaki dedem bakıyor. Ve onlara bir şey olma ihtimali onu çok kaygılandırıyor.Ama ilaç alma ve hastane gitme tedavi olma gibi konularda çok stres yapan biri bunları alması gerektiğini ama artık herşey için çok geç olduğunu kesin bir çözümün kendisi için artık olmadığı düşüncesinde . Onun için neler yapabiliriz?
Burcu OĞURLU
Uzmanın Cevabı: Merhaba, hastalıkta sosyal destek çok önemli. Kişinin bakımını üstlenirken kendisine suçluluk duygusu hissettirilmemeli. Amcanızın hastalığına da depresif belirtiler ve obsesif belirtiler eşlik etmiş gibi görünüyor. Daha önceden de herhangi bir kaygı bozukluğu var ise bununla ilgili terapi almasını öneririm.
Burcu OĞURLU
Uzman Klinik Psikolog
Uzmanlıklar: Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları, Obsesif Kompulsif Bozukluk, Depresyon ve Mutsuzluk