2. Kendim
  3. Gün içinde modum hep değişiyor

Gün içinde modum hep değişiyor

Lily - 2 yıl önce
mutluyken birden aglayasim geliyor kendimi yalnız hissediyorum arkadaşlarım olmasına rağmen. Kendimi değersiz biri gibi hissediyorum tabi bunu dışarı asla yansitmamaya çalışıyorum insanların bana acimasindan hayatta hoşlanmam kendimi zavalli hissetmek istemediğim için. Kimse beni sevmiyormus gibi hissediyorum elimden geldiğince cevremdekilerin sorunlarını dinleyip yardımcı olsamda kimse bana yardımcı olmuyor bunun sebebi benim dışarıya yansitmamamda olabilir tabii ki ama bilmiyorum her ne kadar güçlü durmaya çalışsam da günün sonunda yalnız kaldigimda üzülüyorum . Son bı kaç ayda intihar ve ölümü düşünüyorum ondan öncesinde asla düşünmezdim . Bazen ağlama isteğiyle dolup taşıyorum şuan olduğu gibi sağladıktan sonra ya hiç birşey düşünmeden boş bir kutu gibi hissediyorum ya da çok fazla sinirli oluyorum gün içinde de sinirleniyorum bazen sinirden karnım ağrıyor .birine sarılıp hıçkıra hıçkıra ağlarsam sorunumun geçeceğine inanıyorum ama öyle biri yok maalesef. Ne yaparsam yapayım bu şeyi gecirtemiyorum sizce ne yapmalıyım lütfen söyleyin
Ezgi ÖZTÜRK
Uzmanın Cevabı: Merhabalar, değersizlik hissi çok yoğun ve köklü bir hisdir. Anlaşılan bu durumla uzun bir zamandır mücadele etmeye çalışıyorsunuz ve bu sizi oldukça yormuş. İntihar ve ölüm düşünceleri oluşmaya başlamış. Belki de daha da beklemeden bir terapi sürecine başlamanız gerekiyordur. Neden böyle hissetiğinizi anlamladırmanız gerekiyordur. Eğer ki kendimizi değersiz hissedersek, değer gördüğümüz yerde bile kaçmaya başlarız. Çünkü bu duyguya alışık değilizdir. Etrafınızdaki insanların sizi sevdiğini, değer verdiğini anlamanız, hissetmeniz için öncelikle siz kendinizi sevmeli ve kendinize değer vermelisiniz. Şimdiye kadar bunu pek yapamamış bir insan için bunun olması biraz zaman alabilir ama olduktan sonra hayata inanın farklı bakmaya başlarsınız. Etrafınız ne kadar kalabalık olursa olsun eğer ki sizi anlayabilen, anlatabileceğiniz tek bir insanın dahi olmadığını düşünüyorsanız bu yalnızlık hissi kaçınılmazdır. Gerçekten anlatmaya ve anlaşılmaya ihtiyacınız var. Sizi iyi edecek kişi bir başkası değil yine sizsiniz. Ağlamak ve rahatlamak için illaki başka birine sarılmanıza gerek yok. Kendi kendinize yetebilmeyi öğrenmelisiniz. Bunlar çok havada ve kalıp cümleler ve tek başına hayata geçirilmesi zor cümleler biliyorum. Fakat bizler işte tam da bunun için burdayız.
Ezgi ÖZTÜRK
Uzman Psikolog(*)(*)(*)(*)(*)
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Depresyon ve Mutsuzluk, Kaygı (Anksiyete) Bozuklukları