1. Soru Sor
  2. Kendim
Yasin KÖKMEN
Psikolojik Danışman
Yasin KÖKMEN
Tahsin Azad ATAŞ
Psikolog
Tahsin Azad ATAŞ
İrem Y SARIMAHMUT
Psikoterapist
İrem Y SARIMAHMUT
Hülya YERAL
Uzman Psikolog
Hülya YERAL
Damla KUTLUCA
Psikolog
Damla KUTLUCA
Gökselin DEMİR
Psikolog
Gökselin DEMİR
Büşra MANDIRALI
Psikolog
Büşra MANDIRALI
Rumeysa ÖZIÇ
Psikolog
Rumeysa ÖZIÇ
Abdullah GÜNDOĞAN
Psikolog
Abdullah GÜNDOĞAN
Büşra TULUMBACI
Cinsel Terapist
Büşra TULUMBACI
Fatma Nur ALDEMIR
Psikolog
Fatma Nur ALDEMIR
Lütfi ATABEY
Uzman Klinik Psikolog
Lütfi ATABEY
Aşırı duygu değişimleri
Danışan B... Y... - 4 gün önce
Merhaba. Duygularım çok ama çok fazla ciddi düzeyde ve çok hızlı değişiyor. Duygu değişimlerim etrafımdakilere farklı davranmama yol açıyor ve bunu engelleyemiyorum. Biraz önce aşırı öfkeli hissediyordum ama şimdi ağlamaklıyım, öfkeli hissetmeden önce de aşırı enerjik hissediyordum. Ve bu duygu değişimleri birkaç saatte bir oluyor. Duygu değişimlerimle başa çıkmakta zorlanıyorum ve yakın ilişkilerimi olumsuz etkiliyor. Bu dalgalanmalar bu kadar artmadan önce çok fazla depresif hissediyordum. Kendime zarar verecek ve hatta intihar edecek kadar çok. Acaba bir çeşit duygu durum bozukluğu mu bu yaşadıklarım yada depresyonun bir etkisi mi?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, gün içerisinde her birimiz duygusal dalgalanmalar yaşayabiliyoruz ama bu noktada ayırt edici olması açısından kendinize şu soruyu yöneltebilirsiniz; "Bu duygumun gerçek bir sebebi var mı?" Örneğin, o an için depresif hissetmenize neden olacak bir olay yaşamadan kendinizi depresif bir ruh halinde içinde mi buluyorsunuz? Eğer duygularınıza bir sebep göstermekte zorlanıyorsanız, küçük sebepler olsa bile yine de tepkilerinizin bu sebeplere karşı aşırı olduğunu düşünüyorsanız ve bu duygular aniden gelişip aniden kayboluyorsa buna sadece duygusal dalgalanma demek doğru olmayacaktır; psikolojik bir destek almanızı öneririm. Sebepleriniz oluyorsa da duygularınızı yönetmek ve ilişkilerinize yansıması açısından bir destek almanızda fayda olacaktır.
Eski sevgiliyi düşünme
Danışan Yaren - 8 gün önce
Merhabalar tamamlanmamış bir duygum olduğunu düşünüyorum bunu nasıl aşabilirim sürekli eski sevgilimi düşünüyorum aslında unutmuş ve hayatıma devam etmiştim fakat onun hayatıma dahil olmasıyla tekrar başa döndüm bu durumdan nasıl kurtulabilirim?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar nasıl ayrıldığınız ve ayrılığınızdan beri ne kadar zaman geçtiği vb birçok faktörle beraber düşünülmesi gereken bir durumdur aslında. Ayrıntıları bilmemiz daha yardımcı olabilir. Ancak duygularımız olayların akışı ve bitişi gibi hızlı bitmezler. Duyguların zamanı farklıdır. Yıllar sonra bile bir anda aklınıza gelebilir yine bir duygu açığa çıkabilir. Bu da kötü bir durum değildir. Önemli olan bu duyguyu nasıl bir davranışa dönüstürdüğünüz. Sonrasında pişman olacağınız davranışlar ortaya çıkıyorsa problem olabilir. Eğer ilişki birliktelikle beslenmezse zamanla daha zayıflayacaktır. Şimdi ki kadar yoğun olmaz büyük ihtimal. Bu durum günlük yaşantınızı engelliyor veya önceden de belirttiğimiz gibi pişman olacağınız davranışlar ortaya çıkıyorsa bu konuda yardım almanız daha uygun olabilir. Duygulari yönlendirme noktasinda yeni beceriler öğrenmek isterseniz profilimden bana ulaşabilirsiniz. Hayırlı geceler dilerim.
Dış Görünüş Takıntısı
Danışan C... O... - 9 gün önce
Merhaba, ben 22 yaşında bir öğrenciyim. Dış görünüşümle ilgili yoğun kaygılarım var. Genel olarak insanlar tarafından tatlı bulunan biriyim. Sürekli insanlar beni geçmişte daha tatlı buluyordu, zamanla sempatik görünüşümü yitirdim mi acaba diye düşünüyorum. Bir kişiden bile bu yönde iltifat almadığımda acaba bir şey oldu da iticileştim mi diye düşünüyorum, bu yüzden yeni insanlarla tanışmak ve kalabalık ortamlara girmek benim için çok zorlaşmaya başladı. İş hayatına başlayınca kimse bana iltifat etmeyecek, etmezlerse ne yaparım diye kaygılanıyorum. Bu durumun hayatımı ve günlük yaşantımı ciddi oranda etkilediğini biliyorum. Hatta bazen ''geçen yıl şöyle bir günah işlemiştim, o yüzden antipatikleştim'' diye bile düşünüyorum, kendi kendime kuruntu yapıyorum. Bu durumda bana ne önerirsiniz? Benim yaşımdaki bir genç kız için normal bir durum mu?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba C... hanım, öncelikle bulunduğunuz durumun normal-anormal şeklinde tabir edemeyebiliriz ancak bu durumun sizin yaşam kalitenizi düşürdüğü aşikar. Düşüncelerinizi hissettiklerinizi ve davranışlarınızı ifade edişiniz bulunduğunuz durumu objektif olarak değerlendirebildiğinizi göstermekle birlikte bir çözüm arayışı içinde olduğunuzu hissettirmekte. Kuruntu vb. olarak adlandırdığınız durumlar bir çoğumuzun yaşadığı dönem dönem artan sıklığı ve değişen şekliyle yaşam kalitemizi düşürmektedir. Her genç kız da diğer bireyler gibi bu durumu yaşayabilir. Önceliğimizse yaşam kalitemizi düşüren durumları tespit edip sizin isteğiniz doğrultusunda değiştirmektir. Psikolojik danışmanlık bir çözüm yolu sunma olmaması sebebiyle size öneride bulunamayacağım. İsterseniz sizin yaşam kalitenizi düşüren düşüncelerinizi birlikte yol alarak keşfedebilir ve değiştirebiliriz. Sizin hayatınızı zorlaştıran durumları birlikte keşfedebilmek için tanımlanmış randevu saatimi alarak sürece başlayabiliriz.
Tez tez əsəbləşirəm
Danışan Nuku - 13 gün önce
Əsəbləşdikdə özümü sakitləşdirə bilmirəm ya mahnı dinləməyə qaçıram ya da çölə çıxıram.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Öfke duygusu pek çok değişkeni içinde barındırır. Bu yüzden altında yatan sebebi bulmamız gerekir. Bu nedenle öfke , buzdağının görünen kısmıdır. Altında yatan değersizlik, mutsuzluk, çekingenlik gibi pek çok farklı duygu ve geçmiş yaşantı yer alır. Yaşamımızda da bazı tetikleyiciler öfke patlamasına ve çabuk sinirlenmemize neden olur.
Arkadaşlık hakkında
Danışan MinikKelebek1 - 19 gün önce
Bir arkadaşım var uzun zamandır gönlünü arkadaşlığını kazanmaya çabalıyordum. Bundan bir süre önce başka bir hesabın onu rahatsız ettiğini gördüm resimlerini paylaştığını vicdanen onu önemsediğim için ona yardım etmek amacıyla ona rahatsızlık veren kişiyi uyardım aynı şekilde arkadaşıma da bu şekilde paylaşımlar yazılar dönüyor diye bu süreçte bana biraz olsun dönüş yapmıştı ona inanmamam gerektiğini kendisine inanmam gerektiğini ama o şahıs tehdit ediyor du onu ona zarar vermek konusunda ona birşey yapacağı konusunda bu süreçte kız hesabını kapattı bana bişey olursa beni bu şekilde hatırlayın gibisinden bi video paylaşmıştı ona zarar vermiş olmasından endişe ediyorum kendisinden uzun zamandır haber alamıyorum buda beni endişeye sürüklüyor içimde o videodan sonra bir iki paylaşımı daha oldu ama o süreçten beri birdaha onunla konuşabilme şansım olmadı ve uzun süredir varlığından varoluşun dan bir iz yok kendisini çok merak ediyorum aynı şekilde çok fazla düşünüyorum iyi olup olmadığı konusunda bu konuda ne yapabilirim?
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba. Anladığım kadarıyla arkadaşınızla şu an iletişimde değilsiniz. Değer verdiğiniz birinin zarar göreceğini düşündüğünüz için yapabileceklerinizi yapmışsınız. Hayatımızda stres verici olaylar yaşadıktan sonra yakın çevremizle olan ilişkilerimiz de değişebilmektedir. Arkadaşınız kendisini geri çekmiş olabilir. Siz iletişime geçmek için tüm yolları kullandığınız halde sizinle iletişime geçmiyorsa eğer arkadaşlık ilişkinizi gözden geçirmekte fayda var. İnsanların kendi hayatı ve seçimleri olduğunu unutmamalıyız. Arkadaşınızla ilgili düşünmeye başladığınızı fark ettiğinizde dikkatinizi başka şeylere yönlendirmeye çalışabilirsiniz. İyi günler.
Durgunluk ile başa çıkamıyor
Danışan Çiçek - 48 gün önce
Geçen yıl kasım ayında babam yurtdışına çıktı. Annem ben ve erkek kardeşim yaşıyoruz. Babam daha öncede yurtdışına çıktı fakat şuan yaşım ilerlediği için sorumluluk alıyorum cevredekiler mutlu olsun diye yapmak istemediğim şeyler yapıyorum. Yani kendi hayatım ile ilgili hiçbir şey yapmıyorum sadece onlar yorulmasin gülsünler eksiklik hissetmemeleri icin çabalıyorum. Ne dışarı çıkmak ne biriyle konuşmak istiyorum sadece evde durup ya iş tutayım ya da abartisiz 24saat ve daha fazlası uyumak istiyorum. Ben 24yasindayim ne bir işim ne de kendime ait bir alanım var hem hayatın zorluğu hem de gelecek kaygılarımı düşünmekten yoruldum. Düşüncelerimi kimseyle paylaşmak istemiyorum ne onları yormak ne de çaresiz görünmek istemiyorum ve herkesi kendimden uzaklaştırıyorum . Bisiler anlatmasam bile cevredekiler yüzüme bakıp mutsuz olduğunu söylüyor o an böyle bir duygu içinde olmasam bile. Önceden daha enerjik ve cıvıl cıvıl bir insandım sanırım bunu bildikleri için bu yorumu yapıyorlar. Gün boyu muhteşem yaşayım ama gece oldu mu sabahlara kadar düşünmekten alıkoyamiyorum kendimi. Artık hiçbir şey düşünmeyip hayata karışmak istiyorum ama bunun yolu nerden gidiyor nasıl yapılır bilmiyorum.
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba Çiçek, doktor olmadığım için ne yazık ki tanı koyabilme yetkim yok. Ancak ifade ettiğin durumlar depresif bir duygu durum çağrışımı yapıyor. Kesin bir tanı almak için istersen bir psikiyatri doktoruna danışabilirsin. Çevrendeki insanları üzmek istemediğin için onları mutlu etmek adına hem istemediğin şeyler yapıyor, hem de üzüntünü onlarla paylaşamadığını söylüyorsun ancak anladığım kadarıyla onlar çoktan bu durumun farkında. Sahip olduğumuz çevrenin, bir topluluğa ait olmanın diğer bir özelliği de buradan gelecek olan sosyal destektir. insan da sosyal bir canlı olduğu için her zaman bu desteğe ihtiyacımız bulunuyor. Bu sebeple inanıyorum ki durumunu ve ruh halini çevrendekilerle paylaşırsan onlar da senin hayatını kolaylaştırmak için çabalayacak ve sana destek olmak isteyecektir. Örneğin erkek kardeşin ya da annen de mutsuz bir dönemden geçse bunu bilmeyi ve ona yardım edebilmeyi istemez miydin? Yani sen nasıl onlar mutlu olsun diye kendinden feragat ediyorsan inanıyorum ki onlar da aynı desteği sana göstermek isteyeceklerdir. Ailene karşı sorumlulukların olduğunu düşünüyorsun belki ama senin en büyük sorumluluğun kendine karşı olan sorumluluğun. 20 yıl sonra geçmişe dönüp baktığında bugünleri nasıl hatırlamak istiyorsan o şekilde yaşamaya çalışmalısın. Eğer bu adımları atmakta zorlanıyorsan bir psikologdan destek almanın çokça faydasını göreceğine eminim. Ne yazık ki buradan ancak bu kadar yardımcı olabiliyorum. Umarım en kısa sürede eski cıvıltına kavuşursun. Sevgiler :)
Hissizlik halsizlik sinir
Danışan Bsd - 52 gün önce
Öncelikle merhaba ben 18 yaşındayım ve 3 yıl önce benim annem ve babam boşandı ve annemle ben şehir değişikliği yaptık babam rahat bırakmadığı için bu olaydan öncesinde az sonra bahsedeceğim sorunlarımdan hiç biri yoktu. Biraz sarsıntılı bir dönemdi babamla hiç görüşmüyorduk ve babam başka biri ile evlenmişti ve 3 ay öncede vefat etti. Ben en ufak şeyde sürekli sinirleniyor ve sinirlendiğim konuda karşımdaki insanla konuşmak yerine konulardan kaçıyorum konuşmaktan kaçınıyorum konuyu sürekli değiştirmeye çalışıyorum ve çok gereksiz küçücük şeylere bile bi anda sinirleniyorum sonrasında farkedebiliyorum yersiz bir sinirlenme olduğunu bunun dışında ben hiçbir şekilde hiçbir duygumu hissedemiyorum yaşayamıyorum uzun süredir ağlayamıyorum mutluda olmuyorum tek yaşadığım şey fiziksel olarak dışa vuruyor bazı şeyler titreme,ishal,kabızlık,mide bulantısı,terleme gibi ve bu saydığım şeyler önceden arada bir olurken şimdi küçücük stres yaptığımda dahi ortaya çıkıyor. Örneğin bi durum var ve ben ağlamam gerektiğinde kendimi çok fazla tutuyorum istemiyorum ağlamak ve gerçekten en son ne zaman ağladım bilmiyorum. Babamla görüşmüyorduk ama ben onun cenazesine yinede gittim ve inanırmısınız hiç bir şey hissetmedim hissedemedim ve sadece buda değil 4 yıllık bir ilişkim var ve birlikte olduğum kişiyi bile sevip sevmediğimi bilemiyorum acaba sadece ben yanımda birini istedim ve o an o yanımda olduğu içinmi hâlâ onunlayım diye sorguluyorum çünkü biliyorum aşk böyle bir şey değil hani insan bilmezmi bi insanı sevip sevmediğini ben bilmiyorum ve çok garip geliyor bu bana ve önceden böyle değildi en baştada dediğim gibi bu boşanma şehir değişikliğinden sonra oldu her şey kısaca hicbirsey hissedemiyorum sadece her şeye sinirlenip fiziksel olarak dışarıya atıyorum bunu. Birde sürekli halsizlik sürekli depresifim sürekli beni üzecek şarkılar dinlemek istiyorum sürekli uyumak hiç kimseyle konuşmamak görüşmemek hiçbir yere gitmemek istiyorum ama önceden bu böyle değildi cıvıl cıvıl bi kızdım arkadaşlarımlada aram iyiydi heryere gidiyor geziyor gülüyor ve üzülmem gerektiğindede üzülüyordum. Bazen aklıma, hatta bazen değil çoğu zaman intiharın bi çözüm olduğunu düşünüyorum bazı şeylerden kaçamak olarak bunu kullanabileceğim geliyor aklıma ve bu o kadar uzun süredir aklımdaki korkutuyor bazen bi anda. Sizce neden böyleyim neden hiçbir şey hissetmiyor duygularımı anlayamıyorum neden üzülemiyorum neden mutlu olmuyorum. Teşekkür ederim buraya kadar okuduğunuz için :)
Uzman
Uzmanın Cevabı: Bütüncül bir bakış açısı ile bakmak gerektiği için öncelikle kan değerleriniz başta olmak üzere bir hastanede detaylı bir tahlilden geçmeniz doğru bir başlangıç olur. Genel olarak yaşadıklarınızı anlatırken yoğun bir suçluluk ve kendine acıma duygusu var. İlk nerede bu kadar suçlu hissettin, ne zaman, kim seninle kendi iç konuşmandaki gibi konuştu? gibi konuların genel olarak danışma oturumlarında konuşulması iyi olur. Bunun dışında bütün duygularımızın, düşüncelerimizin kendine göre enerji frekansları vardır. Siz dışarıya yaydığınız enerji size aynı enerji seviyesinden olaylar gönderir. Bunu bir yankı gibi düşünebilirsiniz. Suçluluk, kendine acıma, değersizlik duygularının frekansları düşüktür o nedenle olumsuz olayları çekmeye devam edersiniz. Bunun için enerjinizi yükseltmeniz gerekli. Küçük de olsa pozitif düşünceler, içinizden gelmese de gülümsemek , gün içinde nefesinize dikkat etmek, bulunduğunuz oda,ev, çevre, şehir ülke, dünyadan kendinize bakmak ve yürüyüş yapmak iyi gelecektir. Zor bir dönem geçirmişsiniz, kendinize şefkat ve özen gösterin,duygularınızı bastırmayın.
Kendimi farkedemiyorum
Danışan S... S... - 2 ay önce
Sürekli birilerine bağlı yaşamak zorunda hissediyorum bu hisseden kurtulmak istiyorum
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhabalar Sevil Hanım, bizler küçük yaşlarda insanlarla nasıl ilişki kuracağımızı öğreniriz. Yaşamımız boyunca da bu öğrendiğimizi sürdürmeye çalışır ve başka nasıl ilişki kuracağımızı fark edemeyebilir ve bundan yorgun düşebiliriz. Dilerseniz daha farklı nasıl insan ilişkileri kurabileceğiniz ve bir birey olarak kendinizi tanıma yolcululuğunuzda size seanslarda eşlik edebilirim. Sevgiler...
Bıpolar olduğumdan şüpheleniyo
Danışan Xtroy - 2 ay önce
Merhabalar, bugün bipolar hastalığını araştırdım biraz ve belirtilerine baktım. Aslında çoğunu kapsıyorum gibi ama acaba kuruntu mu yapıyorum onu da bilemedim. Bı polar testi varmış 3 dakika da ne kadar inanmak istemesem de girdim ve ileri düzey dedi djdhdh. Şöyle bir şey var bende bazen küçük olayları çok fazla büyütebiliyorum böyle günlerde uyumakta zorluk çekiyorum. Bu durumlar haftada en az bir kere gerceklersebiliyor. Ya bilemiyorum tabiki bir uzmanla konuşmadan tanı konulmaz ama biriyle de konuşmaya çok çekiniyorum. Teşekürler:)
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba, tanı konulması için bir psikiyatr ile görüşmeniz daha sağlıklı olabilir. Fakat internetten bakarak istemeden belirtileri kendimize çekebiliriz ve bunun olmaması için uzman ile görüşmek gerekir. İnternette yapılan testlerin güvenilirliklerini de sorgulamak gerekir çünkü internette çok fazla yanlış bilgi de var maalesef.
İçten konuşmak
Danışan Dilara - 2 ay önce
İçimden insanlara cevap verip konuştum zannediyorum çevremdekiler bundan şikayeti olduğunda fark ettim cok sık yapıyorum nasıl düzeltebilirim
Uzman
Uzmanın Cevabı: Merhaba öncelikle, bunu düzeltmenin öncesinde bunu neden yaşadığınız keşfedilmeli. Bunu yapıyor olmanızın altında mutlaka bir nedeni olmalı, o neden fark edildikten sonra gerekli sağlıklı çözüm alternatifleri üretilebilecektir. Sorun gündelik yaşantınızı etkiler ve kısıtlar bir hal aldı ise ve 3 haftayı aşkın bir süredir devam ediyor ise bir uzman desteği ile psikoterapi sürecine başlamanızı öneririm. Dilerseniz benim takvimim üzerinden de sizin için uygun zamana randevu oluşturabilirsiniz, süreci birlikte yürütmekten memnuniyet duyarım. Sağlıklı günler diliyorum.