2. Kendim
  3. Hayir kelimesi

Hayir kelimesi

Yastas - NaN saniye önce
Merhaba Benim sorum bana hayır denildiğinde aşırı kızıyorum bir türlü kabullenemiyorum kendi kendimi yiyorum günlerce buna takılıyorum ve kendime manevi olarak zarar veriyorum bunun nedeni nedir ve bunun için ne yapmalıyım
Ahmet Berk PARLAK
Uzmanın Cevabı: Hayır kelimesi reddedilmeyi ifade etmektedir. Sizin de reddedilmek ile ilgili kaygılarınız olması normaldir fakat bunun her defasında kızgınlıkla sonuçlanması bir sorun teşkil etmektedir. Eğer "hayır" kelimesinin size hangi nedenle söylendiğini mantık çerçevesinde cevaplandıramadığınızda ön yargılarınız ve olumsuz düşünceleriniz devreye girmesi olasıdır. Bu durumda ön yargılarınıza ve olumsuz düşüncelerinizi gerçekmiş gibi ele almakta ve bunlara uygun davranışlar sergilemektesiniz. Kendinize "Hayır" cevabını alırsam en kötü ne olabilir ve "Hayır" cevabı benim için ne anlam ifade ediyor sorularını sormanız ve bunların üzerinde düşünmenizi tavsiye ediyorum.
Danışan
Bu soruları çok soruyorum karsımdakine hakda veriyorum ama öfkemi kontrol edemiyorum sanki yenilmiş gibi oluyorum bunun icin ne nasıl bir yol seçmeliyim ki bunun üstesinden gelmeliyim
Ahmet Berk PARLAK
Uzmanın Cevabı: Ne hissettiğiniz ne düşündüğünüz ile doğru orantılıdır. Düşüncelerinizde değişimi olumlu yönde dönüştürürsek devamında olumlu duygulanımda gelecektir. Sorduğunuz sorulara verdiğiniz cevaplar da bu düşüncelerinizi etkilemektedir. "Yenilmiş gibi oluyorum." Soru sormak veya bir iyilik istemek bir mücadele değildir, bu durumda "Hayır" cevabı sizin yenilginizi göstermez sadece karşıda ki kişinin gerekli şartlar sağlamadığı için verdiği cevabı ifade eder. Söylediğiniz gibi soruları kendinize çok soruyor olabilirsiniz fakat olumsuz cevaplarla hareket eğiliminiz hakim. Bu eğilimi kırmak için önceden cevapladığım sorular üzerinde çalışmak ve kendinizi denetlemek yardımcı olacaktır.
Danışan
Öncelikle değerli zamanınız bana ayırdığınız icin teşekkür ederim mesela bugün ben öğretmenimden hayır cevabı aldım ve bu benim hayatımı çok degistırecek bir cevabdı ve ben birden parladım bana bir şans daha vermesini istedim oda hayır dedı sonuç onun dedıgı oldu ama ben bir türlü kabullenemiyorum bunun icin ne yapmalıyım
Ahmet Berk PARLAK
Uzmanın Cevabı: Hayatta her şey istediğimiz şekilde sonuçlanmamakla birlikte her zaman olumlu olaylarla da karşılaşmayız. Bunların geneline baktığımızda ise siz bunu bir yük olarak alıp sırtınızda taşıyorsunuz kabullenmemekle bu da sizin duygudurumunuzu etkiliyor. Ne kadar öfkelenirseniz de sonuç değişmeyecek gibi bu durumda da sizin yapmanız gereken 2 yol var. Ya kabullenmeyip öfkenizle saatlerinizi, günlerinizi mahvedersiniz ya da cevabın değişmeyeceğini realist bir şekilde görerek bu konuyu sizin için en sağlıklı yol ile çözersiniz.
Ahmet Berk PARLAK
Psikolog
Uzmanlıklar: İlişki / Evlilik Problemleri, Cinsel İşlev Bozuklukları, Depresif Bozukluklar